Na životoch belochov nezáleží, napísala pedagogička z Cambridge. Univerzita ju bráni

Priyamvada Gopalová (Zdroj: Facebook)

Indická lektorka Priyamvada Gopalová pôsobiaca na univerzite v Cambridge na sociálnu sieť napísala, že na životoch belochov nezáleží. Zdôvodnila to tvrdením, že biela rasa je na rozdiel od tej čiernej uznávaná. Vedenie školy sa za ňu postavilo a petícia za jej odvolanie sa zatiaľ minula účinkom.

Svetové médiá pred niekoľkými dňami obletela správa o bizarnej „prestrelke“ hesiel počas futbalového zápasu anglickej Premier League medzi Manchesterom City a klubom z Burnley.

Jeden z fanúšikov totiž ponad štadiónom preletel s malým lietadlom, ktoré za sebou ťahalo nápis White Lives Matter (Na životoch belochov záleží), čo malo byť odozvou na prítomných aktérov, ktorí sa hlásili k podpore hnutia Black Lives Matter (Na životoch čenochov záleží).

Na životoch belochov nezáleží

Ako to už posledné týždne býva, podobné prejavy neostávajú bez odozvy a výnimkou nie je ani tento prípad. Na zvláštnu udalosť totiž okrem iných reagovala aj indická pedagogička zo známej britskej univerzity Cambridge Priyamvada Gopalová a na internete spustila malú lavínu.

Na sociálnej sieti Twitter totiž krátko po zápase napísala: „Na životoch belochov nezáleží. Ako na bielych. Opusťte belošstvo“. Administrátori však jej príspevok zmazali s tým, že odporuje pravidlám komunity. Rovnako obstál aj jej ďalší príspevok, kde znovu skonštatovala: „Opakujem. Na bielych životoch nezáleží. Ako na bielych“.

Rasistické názory pedagogičky krátko na to vyprovokovali kvantá rozhorčených reakcii. Od miernych, až po vulgárne či tiež vyhrážky smrťou. Dokonca vznikla petícia, ktorá požadovala jej odvolanie z funkcie.

Cambridge za ňou stojí

Škola sa však za Gopalovú postavila. „Univerzita háji právo svojich akademikov vyjadrovať v súlade s právom svoje názory, ktoré môžu iní pokladať za kontroverzné,“ cituje vyjadrenie vedenia server novinky.cz s odvolaním sa na britský bulvár.

Akademička svoje tweety spätne obhajovala tvrdením, že byť biely nie je samo o sebe kritérium na to, aby na človeku záležalo. „Nemôžete oponovať ‚Black Lives Matter‘ tým, že na ‚životoch belochov záleží‘, pretože to nie je porovnateľné. Belošstvo je uznávané, černošstvo nie,“ vraví.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

35

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Pri Prahe sa zrazili dva vlaky

Pri Prahe sa zrazili dva vlaky

Tri vagóny sa vykoľajili. V Běchoviciach pri Prahe sa v piatok popoludní zrazili dva vlaky. Prechádzajúca súprava narazila..