Správa Europolu: Zatknutých pravicových teroristov je 20-krát menej ako džihádistov

Moslimský teroristický útok z Nice v roku 2016 - Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Stovky európskych občanov s napojením na militantov z teroristickej organizácie Islamský štát stále zostávajú v Iraku, Sýrii a nejde pritom ani zďaleka o jediný druh terorizmu, ktorý Európu ohrozuje. Píše o tom správa O situácii a trendoch vývoja terorizmu v EÚ vydaná Europolom. Tá sa zaoberá aj krajne pravicovým či ľavicovým terorizmom, ktorého je však podstatne menej ako v prípade džihádistov.

Podľa správy bolo vlani v Európe zatknutých v súvislosti s terorizmom ako takým 1004 osôb. Z toho 436 skončilo v rukách polície pre napojenie na teroristické siete islamských džihádistov.

Najviac zatknutí džihádistov sa udialo v minulom roku vo Francúzsku. Ide až o 202 prípadov, čo je takmer polovica z tých, ktoré sa týkali iba terorizmu islamských extrémistov. Správa v tomto ohľade varuje, že v Európe sa nachádza stále veľké množstvo azylantov a existuje riziko, že by ich mohli teroristi z IS naverbovať do svojich radov.

Extrémna pravica a ľavica je marginálna

21 zatknutí súviselo s ultrapravicovým terorizmom a 111 prípadov pripísal report extrémistom z radov krajnej ľavice. Zvyšné prípady mali iné pozadie (viď strana 85).

V širšom kontexte bolo za posledných päť rokov na starom kontinente zatknutých 3057 džihádistov v porovnaní s 279 ľavicovými extrémistami a 108 pravicovými extrémistami.

Aké sú príčiny zatknutí?

Dôvody útokov krajnej ľavice podľa Europolu zahŕňajú vyjadrenia solidarity so zadržiavanými anarchistami na medzinárodnej úrovni, ako aj akcie na podporu utečencov, či proti infraštruktúrnym projektom alebo vojne.

Ultrapravicoví teroristi zase podľa správy ťažia z xenofóbie a argumentujú proti imigrácii spôsobom, ktorý podnecuje vášne. Používajú pritom sociálne problémy ako nástroje propagandy, aby napríklad zdôraznili kontrast medzi ubytovávaním migrantov a problémom, ktorý v Európe predstavuje bezdomovectvo.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

6

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Kresťanskú symboliku v Hagii Sofii len zakryjeme, sľubujú Turci

Kresťanskú symboliku v Hagii Sofii len zakryjeme, sľubujú Turci

Premena kresťanskej katedrály a múzea Hagia Sofia na mešitu sa nedotkne ikon či inej symboliky. Podľa hovorcu vládnej strany AKP sa ochrana chrámu ešte zvýši, pričom jej črty ostanú zachované. Hovorca prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana uviedol, že kresťanská symbolika..