Kroky Bruselu smerujú k federalizácii. Obzvlášť teraz musíme povedať jasné NIE

Záber z protestov hnutia Black Lives Matter v Bruseli (Zdroj: SITA)

KOMENTÁR Európska komisia pripravila dokument, ktorého naplnenie by nás posunulo k spoločnej dlhovej a daňovej únii, čo možno chápať aj ako ďalší krok k vytvoreniu tzv. Spojených štátov európskych. V kontexte toho, akými zhubnými procesmi západná spoločnosť v posledných týždňoch trpí, je našou psou povinnosťou odmietnuť ho.

Hoci neubehla ani polovica roka 2020, už dnes možno tvrdiť, že pre západnú spoločnosť ide o jedno z najťažších období nového milénia, ak nie rovno to najťažšie.

Počas jari nás paralyzovala zdravotnícka kríza spojená s Covid-19 a prakticky obmedzenie spoločenského života na minimum a dnes sme nútení vysporiadať sa s veľkým hospodárskym prepadom a skokom v nezamestnanosti.

Súbežne s tým v USA, ale v menšej miere aj v Európe, prebieha tretia kríza – kultúrna. Počas nej je prepisovaná naša historická pamäť, sochy národných velikánov sú strhávané k zemi a nevyhovujúci názor vás minimálne na Západe môže pripraviť o prácu.

Krízy neostávajú nepremárnené

Krízy – obzvlášť ak sú kumulované – sú podľa historických skúseností vhodnou príležitosťou na zmenu celkových paradigiem a charakteru spoločnosti a vysokej politiky. Žiaľ, nie vždy v pozitívnom zmysle slova.

Na to, že niečo takpovediac „visí vo vzduchu“, upozornil na prelome mája a júna na Slovensku ako jeden z prvých aj exminister vnútra Vladimír Palko, o ktorom sa momentálne špekuluje ako o možnom šéfovi KDH.

Ten vo vyjadrení o rozdelení kompetencií medzi Bruselom a národnými štátmi pri zvládaní koronakrízy napísal, že aj EÚ (konkrétne europarlament) uvažuje spôsobom, že „žiadna kríza by nemala byť premárnená“.

Odovzdávanie ďalších kompetencií?

Viac svetla do toho, o čo by mohlo ísť, včera priniesla šéfka Kresťanskej únie Anna Záborská. Tá v tieni epidemiologickej a hospodárskej krízy upriamuje pozornosť na dokument New generation EU z dielne Európskej komisie.

Zaujímavá v ňom je podľa jej mienky vízia o vytvorení spoločnej dlhovej únie, ktorá bude realitou po tom, ako si EÚ požičia na finančných trhoch 750 miliárd eur a ručiť za ne bude Brusel spolu s národnými štátmi, a takisto, vízia o vzniku daňovej únie, ktorá príde spolu s návrhom na výber nových daní samotnou EÚ.

Byť proti je pudom sebazáchovy

„Toto je vážny krok a potrebujeme o ňom otvoriť celospoločenskú debatu. Ide o budúcnosť Slovenska,“ píše konzervatívna politička, ktorá bola sama poslankyňou Európskeho parlamentu.

A má pravdu. Akékoľvek ďalšie zbližovanie nás a západných štátov, ktoré logicky speje k federalizácii a scvrknutiu našej vlády a parlamentu na pro forma inštitúcie, je v súčasnej atmosfére pre Slovensko vyslovene nebezpečné.

Ten, kto si myslí opak, by mal mať na pamäti, že nie my – zatiaľ pevne stojaci za skutočnými európskymi hodnotami – sa vzďaľujeme Západu, ale on nám. A svojej slávnej minulosti.

— Tomáš Dugovič/Peter Števkov

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

73

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter