Nemecko hlási obrovský nárast ľavicového extrémizmu

Zábery z vyčíňania ľavicových radikálov počas protestov proti samitu G20 v roku 2017 v Hamburgu (Zdroj: SITA)

Nemecko zažíva novú vlnu ľavicového extrémizmu, v rámci ktorej nie je podľa zodpovedných úradov vylúčená ani vražda politického oponenta či rozvoj teroristických štruktúr. Počet zločinov krajných ľavičiarov stúpol o desiatky percent. Dominuje napríklad podpaľačstvo či útoky na policajtov.

Pojem extrémizmus sa v našom prostredí skloňuje predovšetkým s pravicovým politickým spektrom. Západné národy majú však bohaté skúsenosti aj s extrémizmom ľavicovým. Jeho postmoderná podoba bujnie po smrti Georgea Floyda najmä v USA a radikalizáciu ľavičiarov v inom kontexte zažívajú aj Nemci.

Vyplýva to z 22 stranovej správy vypracovanej tamojším Spolkovým úradom na ochranu ústavy (Bundesamt für Verfassungsschutz – BFV), ktorú má k dispozícii redakcia tamojšieho periodika Welt am Sonntag.

Vražda politického oponenta je možná

Podľa správy, ktorú nemeckí novinári citujú, vykazujú tendenciu k radikalizácii malé skupinky, ktoré sa odseparovali od materských zoskupení a u ktorých rastie aj ochota používať násilie.

Obete tohto násilia by pritom boli vybrané vpred a krok k cielenému „zabitiu“ politického oponenta v Nemecku vraj už viac nie je „nemysliteľný“. Podľa zodpovedných úradníkov je tiež možné v rámci krajnej ľavice „rozvíjať teroristické štruktúry“.

O tom, že BfV nehovorí takpovediac do vetra, svedčia aj tvrdé dáta. Počet ľavicovo-extrémistických zločinov na území Nemecka totiž stúpol medziročne až o 40 %, zo 4622 v roku 2018 na 6449, ktoré boli zaznamenané vlani.

Agresivita voči mužom zákona

V zmysle analýzy vzrástli predovšetkým škody na majetku a podpaľačstvo a častým terčom útokov sú aj policajné zložky. Pokusy o vraždu sa v roku 2019 vyskytli v dvoch prípadoch, pritom rok predtým nebol zaznamenaný žiadny podobný čin. Celkový počet ľavicových extrémistov odhadujú úrady na 9200.

Trendy „radikalizačnej špirály“ a uzatvárania tvrdého extrémistického „jadra“ pozorujú kompetentní najmä v Sasku, Hamburgu a Berlíne či vo veľmi problémovom Lipsku. Náznaky však badať aj v Durínsku, Bavorsku, Severnom Porýní-Vestfálsku či v Brémach.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

36

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...