Sú to proste pokrytci

Igor Matovič (Zdroj: SITA)

KOMENTÁR Poznáte typické správanie psa, ktorý spoza plotu breše a cerí zuby ostošesť, a keď ho pustíte von za bránu, skloní sa k zemi, sklopí uši a chvost? Šéf OĽaNO je na tom podobne. Pri plagiátorskej kauze Borisa Kollára sa totiž naplno odhalil rozdiel medzi opozičným a koaličným Matovičom.

V posledných dňoch sú Slováci svedkami niekoľkých pochybení súvisiacich so záverečnými vysokoškolskými prácami politikov. Kritike čelí Veronika Remišová, no zásadne väčší problém má Petra Krištúfková a predseda NR SR Boris Kollár. Jeho plagiát je kapitolou samou o sebe.

K najvypuklejšiemu prípadu z vyššie uvedených sa po prvotnom mlčaní pred kamerami vyjadril aj predseda vlády Igor Matovič. Mimochodom, rovnako napádaný za odfláknutie svojej diplomovky. A každému divákovi, ktorý videl jeho vystúpenie, muselo byť tak trochu trápne aj za neho.

Matovič na tlačovku naklusal v dobrej nálade, tváril sa, že ide vysvetľovať banalitu o tom, prečo Kollár v parlamentnom bufete rozlial kofolu. Svoje zatlačenie do kúta maskoval pokusom o zábavnú interakciu s redaktormi a vo finále, keď mu došiel aj posledný pseudoargument, začal hapkať a na pár sekúnd sa odmlčal.

Toto by predsa Boris nespravil

Obsahová stránka obhajoby tohto prúseru však bola ešte tragickejšia. Podľa Matoviča totiž plagiátorská kauza ukázala najmä katastrofálny stav našich vysokých škôl a potrebu reforiem. Začiatok tlačovky, počas ktorej sa očakával jasný apel na vyvodenie politickej zodpovednosti voči konkrétnemu človeku, tak de facto obrátil na floskulovú kritiku svojich predchodcov, ktorí tento školský systém tvorili. Tá v tomto momente ale nikoho nezaujímala.

Takisto vraj tiež nevie posúdiť, či ide v prípade pochybných prác Andreja Danka a Kollára o ten istý problém. Toto však nie je zložitá akademická otázka a zdravý sedliacky rozum pri jej posúdení štýlom „pozriem a vidím“ predsa Matovičovi nikdy nebol cudzí. Zrazu z neho prestal byť odborník na všetko?

Šéf OĽaNO tiež rezignoval na prísnu kontrolu svojich partnerov a vymenil ju za bezhraničnú dôveru. „Vyrušuje ma jedna vec. Ako Borisa Kollára poznám, neviem si predstaviť, že by išiel bojovať proti Dankovi, ak by si bol vedomý, že má rovnaký prúser na krku,“ povedal o človeku, ktorý bol pri vykrúcaní sa z tohto pochybenia nervóznejší viac, ako keď vysvetľoval svoje správy s chovankyňou Čistého dňa.

Matovič kontra Matovič

Dnes už niet pochýb o tom, že k moci sa nám dostali pokrytci, ktorí nedokážu dodržiavať ani tie štandardy, ktoré vyžadovali len zopár mesiacov dozadu od svojich politických rivalov. A ich líder na úrade vlády, ktorý sa v pozícii opozičného politika tváril ako stelesnená nekompromisnosť voči podvodom akéhokoľvek druhu, v súčasnosti ohýba chrbát tak, že čoskoro spraví kotrmelec.

Igor Matovič po včerajšku vlastne už ani nepopiera systém našich ľudí. Potvrdil nebezpečnú logiku, že keď podvádzajú oni, treba prižmúriť obe oči a pre istotu aj to tretie, hoci by za rovnakú vec nenechal na svojich oponentoch nitku suchú. A to všetko kvôli predstave, že udržaním vlády stoj čo stoj spraví zo Slovenska raj. Na čo mimochodom jeho kabinet – pri všetkej úcte – nemá kapacity.

Neobstojí ani tvrdenie, že účel svätí prostriedky a že rozbitie koalície a možno aj prípadné predčasné voľby, ktoré by sa vo vyspelých krajinách možno po tomto uskutočnili, by znamenali návrat tzv. smeráckej mafie, nakoľko tá dnes nemá potencionálnych partnerov a zaoberá sa udržaním vlastnej existencie.

Bizarnosť včerajšieho vystúpenia Igora Matoviča azda najviac podčiarkuje hypotéza, že ak by ho uvidel opozičný Matovič v rokoch 2010 až 2019, nie je vylúčené, že by došlo aj na rozdávanie faciek.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

158

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter