Okres v Spojených štátov nariadil povinné nosenie rúšok, len pre bielych

Ilustračná obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Povinnosť nosiť rúška neplatí pre všetkých rovnako. V okrese Lincoln v štáte Oregon bolo nariadenie úradov o nosení ochrany tváre pre pandémiu koronavírusu povinné pre belochov. Pre farebných ľudí (people of color) malo však nariadenie len dobrovoľný charakter. Úrady argumentovali, že niektorí z týchto ľudí by sa mohli so zakrytou tvárou cítiť viac ‚podozriví‘ v očiach verejnosti a mali by teda mať možnosť nedodržiavať toto nariadenie. Po kritike sa okres kontroverznú smernicu rozhodol zrušiť.

V americkom štáte Oregon vydal okres Lincoln nariadenie v dôsledku pandémie koronavírusu. Úradníci minulý týždeň 16. júna vyhlásili, že obyvatelia daného okresu musia nosiť rúška či iné ochranné prvky na tvár vo verejných priestoroch alebo v okruhu dvoch metrov pri cudzích ľuďoch.

Tieto pravidlá však neplatili pre každého rovnako – vyhláška určovala aj viacero výnimiek, pri ktorých daný jednotlivec ochranu tváre nosiť nemusí. Patria sem osoby so zdravotnými ťažkosťami, ktorým by nosenie pokrývky tváre nejakým spôsobom sťažilo fungovanie, deti pod 12 rokov alebo aj ľudia s inou farbou pokožky ako bielou.

„Farební ľudia, ktorí majú zvýšený strach z rasového profilovania a obťažovania pre nosenie ochranných prostriedkov na verejnosti,“ znie jeden z bodov pre výnimky, na ktoré sa nariadenie nevzťahuje.

Nebezpečie

Podľa Reniky Moorovej, riaditeľky programu rasovej spravodlivosti, nechce mnoho černochov nosiť masky alebo iné kryty tváre, pretože to podľa nej týchto ľudí vystavuje situácii, v ktorej sa boja o svoj život.  

Černoch Trevon Logan uviedol pre spravodajský portál CNN, že výzvy na zakrývanie tváre „v podstate hovoria ľuďom, aby vyzerali nebezpečne, v rámci rasových stereotypov, ktoré sú tam vonku“. Podľa neho existuje mnoho príkladov údajne predpokladanej kriminality černochov, pričom napríklad nosenie šatky cez tvár tento pocit len umocňuje.

Viacerí aktivisti však podotýkali, že nenosenie rúšok alebo iných ochranných prostriedkov dostáva práve farebných ľudí do nebezpečenstva. Stávajú sa totiž viac zraniteľnými voči nákaze koronavírusu. Po vlne kritiky sa okres kontroverzné nariadenie rozhodol stiahnuť.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

31

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

V Nemecku bude od pondelka platiť čiastočný lockdown

V Nemecku bude od pondelka platiť čiastočný lockdown

V Nemecku bude v novembri platiť čiastočný lockdown, ktorý vstúpi do platnosti v pondelok. Po rokovaniach s premiérmi 16 spolkových krajín to oznámila nemecká kancelárka Angela Merkelová. Politička zároveň vyzvala na "veľké národné úsilie" v boji proti koronavírusu,..