Matovič má „dobrý“ dôvod, prečo je pri Kollárovej plagiátorskej kauze ticho. Sám mal s prácou problém

Igor Matovič a Boris Kollár (Zdroj: SITA)

KOMENTÁR Premiér Igor Matovič, ktorý svojimi pocitmi zvyčajne zásobuje verejnosť s frekvenciou, za ktorú by sa nemusela hanbiť ani tínedžerka na Instagrame, pri závažnej plagiátorskej kauze koaličného kolegu Borisa Kollára zrazu mlčí. Dôvodom by mohlo byť to, že za svoju záverečnú prácu čelil rovnakým obvineniam.

Vládny štvorlístok je konfrontovaný s jedným z najvážnejších obvinení od svojho vzniku. Predseda Národnej rady Boris Kollár podľa nich odovzdal v roku 2015 na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici ako svoju diplomovú prácu učebnicový plagiát. Vo veľkej miere okopírovaný aj z regionálnych turistických webov či publikácii vlastného školiteľa s pochybnou povesťou.

Keď zvolal tlačovú konferenciu s cieľom záležitosť vysvetliť, najprv sa obvineniam vehementne bránil, o vyvodzovaní politickej zodpovednosti nechcel ani počuť a tvorba diplomovky mu vraj zabrala celé mesiace. Napokon však priznal, že si námahu uľahčil, vraj tak, ako každý. Pravdepodobne si však pomohol ďaleko za hranicou priemernej študentskej lenivosti.

Čo-to vysvetľovať však musí aj jeho stranícka kolegyňa Petra Krištúfková, rovnako obvinená z plagiátorstva a to v súvislosti s jej minuloročnou bakalárskou prácou, ktorú odovzdala dávno po vstupe do aktívnej straníckej politiky.

To robí jej kauzu ešte závažnejšou, ako v prípade legendami opradenej rigorózky Andreja Danka. Krištúfková však o týchto porovnaniach nechce ani počuť, lebo vraj – v stručnosti povedané – plagiát bakalárky je menší problém ako plagiát rigorózky. Paralele s Dankom sa vyhýba aj sám Kollár, ktorý ho svojho času vyzýval za rovnaký prehrešok na odchod z funkcie.

Premiér mlčí ako partizán, tušíme prečo

Na tejto kauze ale nie je zaujímavé len do očí bijúce pokrytectvo, ale aj mlčanie toho človeka, ktorý má inak vždy čo povedať, ku všetkému a kedykoľvek – Igora Matoviča. V časoch, kedy sa jeho najbližší koaličný „kamoš“ topí v problémoch, premiérova komunikácia smerom k verejnosti nespočíva v expresnom zaujatí nekompromisného postoja (ktorý by sme očakávali, vzhľadom na jeho veľkohubé reči pred voľbami), ale polnočných selfíčok s Jánom Budajom.

Taktika mŕtveho chrobáka zo strany šéfa OĽaNO však má svoj dôvod – aj on sám totiž odovzdal škandalózny plagiát. Upozornili na to médiá ešte v roku 2012 v súvislosti s prácou Daňový systém a jeho vplyv na podnikateľské subjekty, ktorou Matovič ukončil svoje vysokoškolské vzdelanie. Líder OĽaNO sa mal totiž podľa informácii podpísať pod autorstvo iba štyroch strán z osemdesiatich.

Správu o tom, že Matovičovu magisterskú prácu mala písať sestra jeho kamaráta na ním platenej dovolenke zverejnili ľudia okolo novinára Martina Mojžiša, ktorí krátko predtým odišli z parlamentnej kandidátky hnutia OĽaNO. Kritikom prekážalo, že údajne až tretina záverečnej práce lídra OĽaNO sa odvoláva na citácie z rovnomennej práce Pavla Karásza a jeho spolupracovníkov zo SAV.

Len aby to bolo…

Matovič vec vysvetlil tak, že práca bola jeho autorským dielom, ale priznal, že celú ju z jeho ručne písaných poznámok prepísala na počítači sestra jeho najlepšieho kamaráta z vysokej školy počas spoločnej dovolenky v Chorvátsku. Kamarát aj jeho sestra si vtedy podľa lídra OĽaNO platili dvojtýždňovú dovolenku zo svojho.

Politik tiež dodal, že diplomovke venoval nadmerne veľa času a nikomu ju nedal napísať a ani ju hotovú nekúpil, ale skonštatoval, že keby chcel, tak by to urobiť mohol, nakoľko to bolo v tom čase vraj bežné. Priznal však, že prácu považoval iba za nevyhnutú formalitu, ktorú treba absolvovať predtým, než sa dostane k niečomu, čomu sa chce skutočne venovať.

Ako sa to vraví, ruka ruku myje?

— Tomáš Dugovič/Peter Števkov

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

165

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Ani USA, ani Rusko. Za Lukašenka sa postavil až Danko

Ani USA, ani Rusko. Za Lukašenka sa postavil až Danko

KOMENTÁR Hoci zdiskreditovaného bieloruského predáka Alexandra Lukašenka odpísali de facto všetci významnejší hráči, môže sa radovať symbolickej podpore zo Slovenska. Líder SNS Andrej Danko totiž vyhlásil, že tento prezident má legitímne právo vládnuť a spochybnil relevanciu jeho kritiky...

Sexuálna kauza jednej knihy

Sexuálna kauza jednej knihy

KOMENTÁR ANTONA CHROMÍKA Viacerých možno prekvapilo vyhlásenie otcov arcibiskupov Oroscha a Bobera na knihu Láske sa treba učiť,..