Novak Djokovič mal pozitívny test na ochorenie COVID-19

Novak Djokovič (Zdroj: SITA)

Líder svetového rebríčka tenistov Srb Novak Djokovič mal pozitívny test na koronavírus. Víťaz sedemnástich grandslamových titulov vo dvojhre a zverenec slovenského trénera Mariána Vajdu sa nechal testovať v rodnom Belehrade po návrate z exhibície v chorvátskom Zadare.

Po tejto akcii ochorenie COVID-19 potvrdili aj u Bulhara Grigora Dimitrova, Chorváta Bornu Čoriča, Srba Viktora Troického či kondičných trénerov Djokoviča a Dimitrova.

“Je mi to veľmi ľúto, všetko sme robili s čistým srdcom. Hneď po príchode do Belehradu sme sa nechali otestovať celá rodina. Ja aj manželka Jelena sme pozitívni. Naše deti sú, našťastie, negatívne. Rovnako moji rodičia aj strýko mali negatívne testy,” povedal Novak Djokovič podľa srbského denníka Blic.

Djokovič a jeho manželka na rozdiel od väčšiny ďalších účastníkov druhého turnaja v rámci Adria Tour nezostali v Zadare, ale v pondelok sa presunuli do Belehradu. V srbskej metropole sa nechali otestovať a obavy sa potvrdili. Práve Djokovič a jeho rodina sú iniciátormi formátu exhibičných turnajov vo viacerých mestách bývalej Juhoslávie, ktoré mali v čase nútenej prestávky na hlavnom mužskom okruhu ATP slúžiť na rozohranie sa viacerým popredným hráčom. Djokovič na ne pozval aj ďalších tenistov z absolútnej špičky – Rakúšana Dominica Thiema, Nemca Alexandra Zvereva, Bulhara Grigora Dimitrova či Chorváta Marina Čiliča. Tí všetci s výnimkou Dimitrova absolvovali testy na koronavírus s negatívnym výsledkom.

Na prvom turnaji série v Belehrade sa však porušili viaceré predpisy a normy súvisiace s prevenciou voči koronavírusu. V hľadisku sedelo 4000 divákov bez ochrany tváre, nedodržali sa potrebné vzdialenosti a navyše, Djokovič po zápase usporiadal hráčsku oslavu. V jednom z belehradských klubov sa aj pri tanci zabával s ďalšími hráčmi. Za to všetko čelí narastajúcej kritike z tenisového sveta.

“Všetko sme to robili z ušľachtilých pohnútok. Naše zmýšľanie bolo úprimné, nikomu sme nechceli uškodiť. Naše turnaje majú aj dobročinný účel s myšlienkou pomôcť tenistom z nášho regiónu, aby si niečo zarobili v čase koronakrízy. Zároveň sme chceli vyslať správy o solidarite a úcte a tiež fair-play. Cieľom bolo pomôcť charitatívnym nadáciám a tým, ktorí to najviac potrebujú. Som rád, že sa k našej iniciatíve pripojilo veľké množstvo ľudí,” kajal sa Djokovič, citujú ho srbské médiá.

Napriek tomu sa stal terčom kritiky napríklad britských tenistov na čele s Andym Murraym. “Čo sa stalo na Balkáne, je lekcia pre nás všetkých. Akonáhle sa začnete hromadne stretávať s ľuďmi z viacerých krajín, je to akoby ste si predpísali recept na šírenie vírusu,” uviedol Andy Murray.

Bývalú svetovú jednotku a dvojnásobného víťaza Wimbledonu doplnil aj jeho krajan Daniel Evans. A kritický bol najmä voči osobe Novaka Djokoviča, ktorý je okrem iného aj šéfom hráčskej komisie ATP. “Nemyslím si, že bolo správne zorganizovať hráčsku párty a potom si spolu ešte zatancovať. Mal by preukázať väčšiu zodpovednosť, keď už organizuje takú akciu,” podotkol Evans.

Na stranu Djokoviča sa ako-tak postavil ďalší účastník exhibície v Belehrade, Francúz Richard Gasquet. “Djokovič to myslel dobre, on nie je hlavný vinník. Predsa srbská vláda, a nie on, rozhodla, že sa športové zápolenia môžu konať za účasti divákov. A Nole nešiel na úrad so zbraňou v ruke a nenútil ich, aby to povolili,” vyjadril sa Gasquet, citujú ho denníky L´Equipe aj Blic.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...