FOTO Sochy ničia už aj na Slovensku. V Bratislave to schytal pamätník Andreja Hlinku

Posprejovaný pamätník Andreja Hlinku v Ružinove, Bratislava (Zdroj: Denník Slovensko)

V Bratislave bol v uplynulých hodinách poškodený pamätník Andreja Hlinku, štátnika, ktorý býva označovaný aj ako otec slovenského národa. Objavil sa na ňom okrem iného aj nápis Roma Lives Matter či preškrtnutý hákový kríž.

Kultúra ničenia sôch a pamätníkov, ktorá sa vďaka iniciatíve hnutia Black Lives Matter (na životoch černochov záleží) rozhorela v USA po smrti Georgea Floyda, zdá sa, dorazila už aj na Slovensko. V bratislavskom Ružinove totiž zatiaľ neznámy páchateľ poškodil pamätník Andreja Hlinku.

Pravdepodobne pomocou spreja na jeho podstavec nastriekal nápis Roma Lives Matter (na životov Rómov záleží) a nad neho umiestnil preškrtnutý nacistický hákový kríž. Takisto zatrel nápis „Za boha, za národ“. Súčasťou pamätníka je aj spomienka na obete tragédie v Černovej, pri ktorej uhorskí žandári zastrelili 15 ľudí a desiatky zranili.

Andrej Hlinka bol významný národný buditeľ, rímskokatolícky kňaz a politik. S totalitnou ideológiou, ktorú praktizovali po ňom pomenované Hlinkove gardy, nemal nič spoločné a zomrel pred ich vytvorením. Po celom Slovensku sa nachádza viacero jeho pamätníkov, napríklad v Prešove, v Žiline či v Ilave.

Zdroj fotografii: Denník Slovensko

— TOD/JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

107

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...