Strhnúť treba aj sochy bieleho Ježiša Krista a jeho európskej matky, hovorí vplyvný černošský aktivista

Koptské (egyptské) a byzantínske vyobrazenie Panny Márie a Ježiša Krista (Zdroj: Twitter)

Do záberu rôznych aktivistov sa už dostávajú aj náboženské objekty. Černošský aktivista Shaun King zo Spojených štátov volá po strhnutí sôch a ďalších vyobrazení Ježiša Krista ako belocha. Vo Veľkej Británii zase skupina aktivistov žiada pre údajný rasizmus zmenu výzoru jedného z najvyšších vyznamenaní, Radu svätého Michala a svätého Juraja.

Dole už musí ísť aj Ježiš Kristus – resp. jeho biele, európske sochy, presviedča vplyvný aktivista Shaun King. Podľa neho totiž tieto symboly podporujú belošskú nadradenosť, píše vo svojich príspevkoch na sociálnych sieťach.

„Áno, myslím si že sochy bieleho Európana, o ktorom hovoria, že je Ježiš, by mali byť odstránené. Sú formou bielej nadradenosti. Vždy boli. V Biblii, keď sa Ježišova rodina chcela skryť a zapadnúť, viete kam išla? Do Egypta! Nie do Dánska. Strhnite ich,“ píše King v jednom zo svojich príspevkov.

Nástroj útlaku a propagandy

Krátko na to uverejnil ďalší príspevok, ktorý nadväzoval na jeho predošlé tvrdenia. V ňom pokračuje a menuje ďalšie predmety, ktoré by mali byť odstránené či zničené, ako napríklad sklenené vitráže a nástenné maľby.

„Áno. Všetky nástenné maľby a vitráže s bielym Ježišom a jeho európskou matkou a jeho bielymi kamarátmi musia ísť tiež preč. Sú odpornou formou belošskej nadradenosti. Vytvorené ako nástroj útlaku. Rasistická propaganda. Tiež by mali byť strhnuté,“ pokračuje aktivista.

Realita je zase iná

Tieto výroky si na sociálnych sieťach získali veľmi rôznorodé reakcie. Niektorí používatelia poukázali na skutočnosť, že všetky kultúry si zobrazujú Ježiša Krista po svojom – napríklad v Etiópii je Ježiš zobrazovaný ako černoch už viac ako 1 500 rokov.

Podobne je to aj pri východoázijských vyobrazeniach. Ďalší používateľ zase upozornil na historické vyobrazenia Panny Márie a Ježiša z centra Východorímskej ríše v Carihrade (katedrála Hagia Sofia) a z Egypta (koptské vyobrazenia).

Shaun King bol jedným z popredných hlasov hnutia Black Lives Matter, avšak upadol do ‚nemilosti‘, keď sa otvorila otázka jeho rasy – on sám seba označuje za černocha, čo však bolo spochybnené. Obaja jeho rodičia totiž majú byť bieli a King sa údajne za černocha iba vydáva.

Urážlivý svätec?

Vo Veľkej Británii medzitým vznikla internetová petícia, ktorá žiada zmeniť výzor Rádu svätého Michala a svätého Juraja. Ide o jedno z najvyšších vyznamenaní v krajine, ktoré vyobrazuje svätého Michala, ako stojí na krku diabla.

Ako informuje Guardian, aktivistom prekáža, že diabol na vyobrazení pripomína tmavého muža a celá scéna sa zase podobá zabitiu Georga Floyda v Spojených štátoch. Petícia zatiaľ získala vyše 2-tisíc podpisov.

„Toto je vysoko urážlivý obrázok, pripomína nedávnu vraždu Georga Floyda bielym policajtom, ktorá sa udiala podobne ako je na výjave. My dole podpísaní voláme, aby bola táto medaila celkom zmenená na niečo vhodné a žiadame oficiálne ospravedlnenie za urážku, ktorú predstavuje,“ píše sa v opise petície.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

26

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter