Podľa kritikov niektoré firmy pandémiu zneužili na lobovanie proti zákazu používania plastov na jedno použitie

ilustračný obrázok (Zdroj: Unsplash.com)

Nádoby na opakované použitie sú podľa odborníkov bezpečné aj v čase pandémie nového koronavírusu. Pondelňajšie vyhlásenie podpísalo 119 vedcov z 18 krajín s tým, že opakované používanie nádob nezvyšuje šancu na prenos vírusu.

Niektoré kaviarne prestali používať riad určený na opakované použitie. Podľa kritikov pritom niektoré firmy pandémiu zneužili na lobovanie proti zákazu používania plastov na jedno použitie. Odborníci, medzi ktorých patria epidemiológovia, virológovia, biológovia, chemici a lekári, vyhlásili, že na základe najlepších vedeckých poznatkov a usmernení expertov na verejné zdravie sú nádoby určené na opakované používanie bezpečné pri dodržiavaní základnej hygieny.

“Verejnosť by sa mala v rámci reakcie na koronakrízu vyhnúť nadmernej spotrebe plastov na jedno použitie, čo platí najmä pre obaly,” vyjadrila sa Charlotte K William z Oxford University. Dôkazy ukazujú, že vírus sa šíri najmä inhaláciou aerosólových kvapôčok a nie kontaktom s povrchmi.

Štúdie dokázali, že vírus môže zostať infekčný na povrchoch rôzne dlhú dobu v závislosti od konkrétneho materiálu. Nádoby na opakované použitie by sa mali preto umývať teplou vodou a čistiacim prostriedkom. “Je skvelé, že viac ako sto expertov uisťuje, že nádoby na viacnásobné použitie určené na jedlo či nápoje sú bezpečné aj počas pandémie, ak ich dostatočne umyjeme,” vyjadrila sa Nina Schrank z Greenpeace UK.

Zákaz používania jednorazových plastov by mal začať platiť v Európe na budúci rok, no objavujú sa obavy, že obalový priemysel využije pandémiu na oddialenie zákazu. Britské ministerstvo pre životné prostredie, potraviny a vidiecke záležitosti (DEFRA) už zákaz v súvislosti s pandémiou posunulo na október s tým, že je aj naďalej odhodlané ho zaviesť.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Hygieničky analyzovali prípady, bezpríznakových bolo takmer 70 % pacientov

Hygieničky analyzovali prípady, bezpríznakových bolo takmer 70 % pacientov

Hygieničky analyzovali prípady ochorenia COVID-19, bezpríznakových bolo takmer 70 % pacientov. Do analýzy zahrnuli 363 prípadov ochorení pozitívnych osôb, u ktorých bolo vykonané epidemiologické šetrenie a spracované všetky epidemiologické charakteristiky. Z nich nemalo žiadne príznaky 252 pacientov. Prípady..