WWDC 2020: Všetko, čo potrebujete vedieť z Apple eventu

(Zdroj: youtube.com)

22. júna 2020 o 19:00 nášho času Apple spustil svoj online keynote WWDC. Počas dvoch hodín predstavil mnoho noviniek naprieč celým sortimentom produktov. Hoci nebol predstavený žiaden nový, tie existujúce boli obohatené o množstvo vylepšení.

Okrem novej verzie operačných systémov iOS, iPad OS a watchOS sa dostalo aj na zlepšenie bezpečnosti či úplne nové procesory pre zariadenia s MacOS.

iOS 14: Začína sa podobať na Android

apple ios 14
(Zdroj: youtube.com)

Novinky v operačnom systéme mobilov iPhone začínajú na domovskej obrazovke. Tam pribudla App Library (knižnica aplikácií), ktorá združuje všetky aplikácie. To dáva používateľovi možnosť skryť nepotrebné karty domovskej obrazovky.

Pribudli aj widgety – miniaplikácie, ktoré v konkurenčnom Androide nájdete už roky. Za zmienku spomedzi všetkých stojí SmartStack: inteligetný widget, ktorý v priebehu dňa mení svoj obsah.

Nová je funkcia picture in picture. Umožňuje pokračovať v prehrávaní videa pomocou malého okna na obrazovke aj v momente, keď zrovna nie ste v prehrávači. Platí to napríklad aj pre AppleTV alebo Netflix.

Hlasová asistentka Siri dostala nový dizajn. Po jej vyvolaní sa zobrazí malá bublina v dolnej časti obrazovky namiesto celoplošného zobrazenia. Pribudla možnosť posielať pomocou nej hlasové správy v Správach a živý preklad.

Samotné Správy umožňujú pripnúť najdôležitejšie konverzácie v zozname nahor. Memoji, ako nový spôsob “sebavyjadrenia”, dostali tiež svoje miesto v konverzáciách. Nakoniec pribudla možnosť označiť niekoho vrámci skupinového četu.

Aplikácia Máp zlepšila zobrazovanie detailov, ako aj návrhy na skratky a zaujímavé miesta. CarPlay je schopné odomknúť auto pomocou iPhonu a nastaviť tapetu na displeji v aute.

Ako posledná z väčších noviniek koncept App Clips, vďaka ktorému si budete môcť sťahovať aplikácie v momente, keď sa vám môžu zísť (napríklad aplikácia novej kaviarne, v ktorej ste ešte neboli).

iPadOS 14: Posúva možnosti písaného textu na novú úroveň

apple ipados 14
(Zdroj: youtube.com)

Čo sa týka operačného systému tabletov Apple, jeho aplikácie dostali redizajn tak, aby lepšie využívali potenciál veľkej obrazovky. Nová bočná lišta v mnohých z nich združuje a zjednodušuje orientáciu. Vyhľadávanie je schopné nájsť akýkoľvek obsah v iPade, napríklad kontakty, aplikácie, atď.

Apple Pencil dostalo novú funkciu Scribble, ktorá umožňuje písať rukou do akéhokoľvek textového poľa, pričom text je automaticky rozpoznaný a to vo viacerých jazykoch. Samotná práca s písaným textom sa zlepšila a môžete s ním manipulovať a pracovať rovnako ako s normálnym.

V Poznámkach pribudla zaujímavá funkcia, ktorá automaticky zdokonaľuje kreslené tvary. Navyše iPadOS 14 dostal aj všetky vyššie spomínané zlepšenia z iOS 14.

AirPods: Ešte jednoduchšie než jednoduché

Populárne slúchadlá AirPods dostali pre všetky tri modely novú funkciu. Umožňuje automatické prepájanie slúchadiel medzi zariadeniami (iPhone, iPad, Mac) podľa toho, kde ich aktuálne používateľ potrebuje.

AirPods Pro samotné dostanú novú možnosť Spacial Audio. V praxi pôjde o veľmi prepracovaný priestorový zvuk, ktorý počas eventu Apple prirovnal k ozvučeniu v kinosále.

watchOS 7: Odteraz budú Apple Watch užitočné aj v noci

apple watchos 7
(Zdroj: youtube.com)

Prvou novinkou pre Apple Watch budú vrámci ich operačného systému nové ciferníky. Tie sú nielen prispôsobiteľné, ale máte aj možnosť zdieľať ich so svojimi priateľmi.

Pribudla aj zlepšená navigácia pre cyklistov a možnosť merať tanec ako druh aktivity. Aplikácia Aktivita prešla veľkým redizajnom a výsledkom je aj zmena názvu na Fitness.

Najväčšou a veľmi žiadanou novinkou je zameranie na spánok. Po novom tak hodinky budú spánok merať a vyhodnocovať, pričom spolu s iPhonom vás v ňom budú aj podporovať. Zníži sa jas displeja a obmedzia sa upozornenia v čase, ktorý si nastavíte ako čas na spánok.

Poslednou a stále aktuálne zameranou novinkou je meranie umývania rúk. Hodinky automaticky detekujú túto činnosť, pričom sa snažia podporiť vás, aby ste ju vykonávali dostatočne dlho.

Veľký dôraz na bezpečnosť

Apple počas dvojhodinového online predstavenia niekoľkokrát prízvukovalo dôraz na bezpečnosť. Napríklad vyzdvihlo, že čoraz viac procesov sa deje priamo v telefóne, čím sa obmedzuje šírenie údajov do cloudu a iných miest.

Čo sa týka polohy, používateľ má odteraz možnosť namiesto presnej polohy zdieľať len približnú. Za zmienku stojí aj indikátor nahrávania, ktorý vás oranžovou bodkou v hornej lište upozorní, keď nejaká aplikácia bude používať kameru alebo mikrofón.

tvOS: Ešte viac zábavy, navyše pre celú rodinu

Vrámci tvOS, operačného systému zariadenia Apple TV, nájdete nielen filmy a seriály, ale aj službu Apple Music, možnosť hrať hry a iné. Napríklad pri hraní hier pribudla funkcia osobitného účtu so zapamätaním si pokroku v jednotlivých hrách pre každého používateľa daného zariadenia.

Spolu s malými zlepšeniami predstavilo Apple aj službu tv+ a oznámilo príchod niekoľkých seriálových noviniek Apple Originals (napríklad sci-fi seriál Foundation).

macOS Big Sur: Viditeľné zmeny aj v počítačoch

apple macos big sur
(Zdroj: youtube.com)

Aby boli zmeny naozaj viditeľné, najnovší macOS si prešiel redizajnom. Dostal nielen nové ikony aplikácií, ale aj rôzne nové symboly a zvukové efekty.

Veľkou novinkou je prispôsobiteľná horná lišta a prehľadnejšie centrum upozornení. Správy a Mapy dostali podobné vylepšenia ako v prípade iOS. Väčších zmien sa dočkal prehliadač Safari – nové sekcie, vylepšená bezpečnosť, či viac Extensions (rozšírení), pričom k ich tvorbe vyzýval Apple aj všetkých vývojárov.

Apple Silicon: Vlastné procesory už aj pre tých najväčších

Americký gigant si už niekoľko rokov vyrábal procesory pre iPhony, iPady a inú elektroniku celkom sám. Teraz prišiel čas aj na tie najväčšie zariadenia: MacBooky a počítače iMac.

Prechod na nové procesory pre vývojárov aplikácií nebude vôbec zložitý a bežným používateľom zase pomôžu aplikácie ako Rosseta 2. Zlúčením procesorov pod jedného výrobcu prichádza aj možnosť používať aplikácie určené pre iOS a iPadOS na zariadeniach s MacOS. To znamená, že mobilnú hru si pokojne môžete zahrať na notebooku.

Celé predstavenie zahrňujúce aj množstvo menších noviniek si môžete pozrieť vo videu nižšie.

— Martin Minka

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

3

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...