Zákon proti diskriminácii v Berlíne vyvolal vlnu kritiky. Nebudem k vám posielať policajtov, varuje minister

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Obviníte políciu z rasizmu a diskriminácie, podáte sťažnosť a nemusíte preukázať, že sa to skutočne odohralo. To je po novom bremeno obvineného policajného príslušníka v hlavnom meste Nemecka, kde nedávno schválili nový antidiskriminačný zákon. Viacerí ministri vnútra jednotlivých spolkových krajín zvažujú, že prestanú do mesta vysielať policajných príslušníkov.

Nový antidiskriminačný zákon, ktorý bol schválený v hlavnom meste Nemecka, prakticky zavádza prezumpciu viny pre verejných zamestnancov, resp. policajtov. Niektoré spolkové krajiny preto zrejme nebudú už do mesta vysielať svojich mužov zákona, informuje Spiegel.

Nový zákon proti diskriminácii prijala v Berlíne zemská koalícia skladajúca sa zo Sociálnych demokratov (SPD), strany Zelených a postkomunistickej ľavice. Ten po novom nakazuje policajtom vyplniť výročnú správu, v ktorej musia uviesť dôvod, miesto a rasu podozrivého pri všetkých zatknutiach, varovaniach či legitimáciách občanov.

Berlínska polícia totižto mohla použiť v istých prípadoch niekoho rasu (rozhodnutie súdu v roku 2018) ako jeden z faktorov pri práci, pokiaľ majú priame dôkazy, že ľudia s takou farbou pleti páchajú nadproporčné zločiny.

Prezumpcia viny

Nová legislatíva však prakticky znamená, že človek, ktorý bol zastavený či zatknutý políciou, nemusí preukázať, že bol vystavený rasizmu v prípade, že podá sťažnosť na konkrétneho policajta. Naopak, práve muži zákona budú musieť dokazovať, že ich konanie nebolo v danom prípade diskriminačné.

Takto nastavený zákon vyvolal v Nemecku veľké pobúrenie. Napríklad minister vnútra Severného Porýnia-Vestfálska Herbert Reul vyzval svojho berlínskeho náprotivku, aby ho písomne ubezpečil, že tento zákon nebude mať vplyv na ich policajtov.

V prípade, že sa tak nestane, spolková krajina prestane vysielať svojich policajných dôstojníkov do hlavného mesta. Podobné rozhodnutie zvažujú aj iní spolkoví ministri. Federálny minister vnútra Horst Seehofer taktiež oznámil, že nebude vysielať do Berlína federálnych príslušníkov polície.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

46

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Kresťanskú symboliku v Hagii Sofii len zakryjeme, sľubujú Turci

Kresťanskú symboliku v Hagii Sofii len zakryjeme, sľubujú Turci

Premena kresťanskej katedrály a múzea Hagia Sofia na mešitu sa nedotkne ikon či inej symboliky. Podľa hovorcu vládnej strany AKP sa ochrana chrámu ešte zvýši, pričom jej črty ostanú zachované. Hovorca prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana uviedol, že kresťanská symbolika..