V USA vzniká rasistický kult

(Zdroj: Twitter)

KOMENTÁR Na území Spojených štátov vznikol rasistický kult so všetkými prvkami, ktoré túto odvážnu a donedávna nemysliteľnú definíciu ospravedlňujú. Jediný nástroj, ktorý sa zdá byť v boji s ním účinný, je čas.

Jedným z výdobytkov súčasnej demokratickej spoločnosti je aj odmietanie princípu kolektívnej viny a akýchkoľvek predsudkov. Platí to bez ohľadu na to, či je zjednocujúcim prvkom skupiny náboženstvo, farba pokožky, politické presvedčenie alebo pohlavie.

Bezvýhradné neuplatňovanie týchto atribútov však môže, pochopiteľne, narobiť škody. Vidíme to na príklade proimigračných aktivistov, ktorí ním šermujú po každom moslimskom útoku v Európe, pričom ignorujú celkový kontext v podobe stretu dvoch konkurenčných a historicky nepriateľských civilizácií, ktorý v najväčšej miere znepokojuje odporcov multikultúrnej spoločnosti.

Hoci to nie je politicky korektné vyjadrenie, faktom je, že predsudky prameniace z nášho predošlého poznania a skúseností sú našou tisícročiami preverenou psychologickou výbavou a pomáhajú nám prežiť či vyhnúť sa rizikovým osobám alebo situáciám vo všeobecnosti či adekvátne ich zhodnotiť.

Keď sú predsudky potrebné

Nestúpať na tenký ľad počas jari, vyhýbať sa futbalovému štadiónu po zápase plnom extrémne pravicových chuligánov, považovať Aziatov za v priemere lepších v matematike či navštíviť radšej Prahu ako Bagdad nie je niečo, za čo by ste sa mali hanbiť a cítiť sa kvôli tomu previnilo. Inštinkt je jednoducho správna a užitočná vec.

Predsudky o skupinách ľudí a ich posudzovanie však musí byť ohraničené zdravou primeranosťou a racionalitou, ideálne v podobe tvrdých dát. Ak tomu tak u vás nie je, stávate sa v spoločenskej interakcii tým závadovým faktorom a prekážkou v normálnom fungovaní práve vy.

Kolektívna vina par excellence

Posledným príkladom zlyhania tohto druhu sú aktivity, ktoré naprieč celým svetom a prevažne v USA spustilo hnutie Black Lives Matter spolu so svojimi sympatizantmi z radov liberálov, Antify, feministiek či tzv. bojovníkov za sociálnu spravodlivosť a iných.

Vyzbrojení absolútne klamlivými naratívmi o tom, že biely muž bol azda jediný historický utláčateľ a že v Spojených štátoch aj dnes prebieha lynč na Afroameričanov vytvorili systém, v ktorom sa vonkajšie telesné znaky a špeciálne biela farba pokožky chápe ako problém sám o sebe a ktorý vás môže znevýhodniť či dokonca vám spôsobiť fyzickú ujmu.

Ide o počínanie, ktoré ignoruje nepriestrelné fakty a ktoré už dávno prekročilo medze únosnosti či rozumnej diskusie o histórii a chybách západnej civilizácie. Jednoducho, ide o správanie, ktoré vykazuje všetky znaky rasistického kultu.

Zabudli sme na niečo?

Za obeť mu padajú sochy či symboly aj za totálne bizarných okolností. Aj vďaka nemu vás prehlásenie, že záleží na všetkých životoch, môže stáť prácne budovanú kariéru. A martýrmi tohto kultu sa stávajú ľudia, ktorí tesne pred smrťou tĺkli päsťami do policajtov a boli usvedčení aj z týrania detí.

Kvôli tomuto kultu sa do súkromnej či štátnej sféry derú ľudia s rasistickými postojmi a iní sa vzdávajú svojho postu len kvôli faktu, že nie sú Afroameričanmi. A kvôli tomuto kultu sa aj obrovskí vydavatelia novín uchyľujú k tomu, že k černochom budú pristupovať ešte aj pri veľkosti začiatočných písmen v prídavných menách vo svojich textoch zvýhodňujúco a k belochom diskriminačne.

Aby toho nebolo málo, na internete existujú aj zábery z pouličných seáns tohto kultu. Jeho členovia sa na nich s rukami nad hlavou a sediac na ulici zaväzujú k tomu, že budú v duchu svojho presvedčenia vzdelávať komunitu či s náboženským zanietením oznamujú, že odteraz už budú svojich černošských susedov milovať tak ako belošských.

Ako kult poraziť?

V porovnaní s ostatnými kultami však jeho vodcu nemôžete konfrontovať, jeho myšlienky je stále nebezpečné spochybniť aj v majoritnej populácii a bojovať s jeho násilnými a kriminálnymi prejavmi je vďaka rozkladu silových zložiek na niektorých územiach extrémne ťažké.

Zrejme to nie je záver, ktorý by ste chceli vidieť, ale ako tento kult pri momentálnom rozložení síl potlačiť, kým nenapácha ešte väčšie škody, tak to ani srnka netuší. Sú momenty, kedy je lepšie vyčkať na upokojenie vášní a optimisticky dúfať, že ľudia dostanú rozum.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

35

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Kollárovo ego dláždi progresívcom cestu k moci

Kollárovo ego dláždi progresívcom cestu k moci

Predseda Národnej rady posunul svojim egoistickým správaním celé Slovensko o podstatný kus bližšie k účasti progresívcov v parlamente. Ak k tomu v rámci nie úplne nereálnych predčasných volieb naozaj príde, už viete, na koho treba ukazovať prstom. Konzervatívci by sa však aj..

Sú to proste pokrytci

Sú to proste pokrytci

KOMENTÁR Poznáte typické správanie psa, ktorý spoza plotu breše a cerí zuby ostošesť, a keď ho pustíte von za bránu,..

V USA vzniká rasistický kult

V USA vzniká rasistický kult

KOMENTÁR Na území Spojených štátov vznikol rasistický kult so všetkými prvkami, ktoré túto odvážnu a donedávna..

Fica je človeku takmer ľúto

Fica je človeku takmer ľúto

KOMENTÁR Robert Fico dnes dokázal zázrak. Vydoloval kúsky empatie aj z tých, ktorým by celé roky nenapadlo, že im bude predsedu..