Väzňom v Leopoldove budú variť v novej kuchyni za 3,3 milióna eur

Ústav na výkon trestu odňatia slobody a Ústav na výkon väzby Leopoldov (Zdroj: SITA)

Väznica v Leopoldove má po viac ako polstoročí novú kuchyňu, v ktorej budú denne variť 1 600 jedál pre odsúdených, obvinených, ale aj príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) a ďalších zamestnancov.

Nová kuchyňa vznikla prestavbou nevyužívanej výrobnej haly za približne 3,3 milióna eur, z toho len kuchynská technológia stála takmer 1,4 milióna eur. V kuchyni budú variť pod dohľadom kvalifikovaných kuchárov samotní väzni. Súčasťou investície sú aj jedálne pre personál a pre väznené osoby. Časť väzňov tak bude po dlhom čase chodiť na obedy do jedálne, doteraz stravu dostávali do ciel.

Novú stravovaciu prevádzku dnes odovzdali do užívania ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a generálny riaditeľ ZVJS Milan Ivan. Podľa ministerky Kolíkovej je to ďalší krok k humanizácii väzenstva.

„K humanizácii väzenstva sa vláda hlási aj vo svojom programovom vyhlásení. Ako sa správame k odsúdeným a väzneným osobám svedčí o tom, ako je krajina vyspelá, moderná, demokratická. K človeku, ktorý je odsúdený, ktorý je vo väzbe, sa treba správať dôstojne. Aj stravovanie odsúdených a obvinených má byť dôstojné,“ povedala ministerka Kolíková.

Dodala, že momentálne patrí ústav v Leopoldove k tým, z ktorých je najviac sťažností na kvalitu stravy. ZVJS zabezpečuje všetkým odsúdeným a obvineným stravu najmenej trikrát denne každý deň v roku. Väzeň, ktorý nepracuje, dostáva celodennú stravu v hodnote 1,85 eura, pracujúci dostávajú stravu v hodnote 2,35 eura.

Vedúci stravovania leopoldovskej väznice Juraj Gavorník pripúšťa, že množstvo podávanej stravy nemusí každému postačovať, na druhej strane, väzni majú možnosť prilepšiť si tovarom z bufetu.

Technológie použité v novej kuchyni patria podľa Štefana Králika z dodávateľskej spoločnosti k tomu najmodernejšiemu, čo momentálne na trhu gastrotechnológií je. Rovnaké využívajú aj civilné stravovacie zariadenia, vrátane kvalitných hotelov. Prácu personálu uľahčia, okrem toho znižujú aj energetickú náročnosť pri varení.

Celková kapacita Ústavu na výkon trestu odňatia slobody a Ústavu na výkon väzby v Leopoldove je 1 413 väznených osôb. Momentálne je tam umiestnených 981 odsúdených a 227 obvinených, stará sa o nich 560 príslušníkov ZVJS a ďalších zamestnancov.

Väznica v Leopoldove je jedným z najstarších a najväčších zariadení tohto druhu na Slovensku. Bývalá vojenská pevnosť bola na väznicu prebudovaná v roku 1856 a tomuto účelu slúži dodnes.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Obvinená Monika Jankovská opätovne žiada o prepustenie z väzby

Obvinená Monika Jankovská opätovne žiada o prepustenie z väzby

Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská opäť žiada o prepustenie z väzby na slobodu. Ako ďalej informuje portál televízie JOJ noviny.sk, o jej žiadosti rozhodne Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Banskej Bystrici v piatok 22. januára. Portál..

Odoberajte náš newsletter