Fica je človeku takmer ľúto

Robert Fico (Zdroj: SITA)

KOMENTÁR Robert Fico dnes dokázal zázrak. Vydoloval kúsky empatie aj z tých, ktorým by celé roky nenapadlo, že im bude predsedu Smeru tak trochu ľúto. Jeho čerstvé vystúpenie pred médiami však bolo prejavom nielen vyhasnutého politika, od ktorého si držíme prirodzený odstup, ale aj človeka. Človeka, ktorému zo slovníka vypadlo slovíčko „stačilo“ a ktorý tak fúkol do plachiet aj svojim rivalom.

Zlé jazyky hovoria, že predseda Smeru Robert Fico sa v politike posledné roky pohybuje nie preto, že chce, ale z toho dôvodu, že musí. Na rováši má vraj totiž toho toľko, že jedinou jeho šancou je ovplyvňovať minimálne parlamentné, ak nie vládne dianie, a vyhnúť sa tak postihu.

To, či je to pravda, nech posúdia kompetentní, ak by však bola, zrejme by to – so zreteľom na posledné hodiny – nevyzeralo inak. Oponentom tohto tvrdenia pred ďalšou argumentáciou odporúčame pozrieť si záznam z jeho piatkového tlačového brífingu.

Jeho atmosféra v podstate korešpondovala s prepisom komunikácie medzi Petrom Pellegrinim a Andrejom Kiskom, v ktorom expredseda vlády bývalému prezidentovi povedal, že ak Fico nezíska miesto na Ústavnom súde, bude musieť v politike bojovať až do úplného konca, hoci by už veľmi chcel odísť.

Chyby všade, len nie v sebe

Úvahy o tom, že Fico v straníckom ringu ostáva kvôli sebe a nie kvôli občanom, však posilňuje nielen jeho ambícia skončiť na Ústavnom súde, ale aj v prezidentskom kresle a s tým súvisiace ubezpečenie z roku 2009, že v roku 2014 v politike už nebude. A do tretice, v rovnakom roku tiež skonštatoval, že si do lavíc nikdy nesadne ako opozičný poslanec.

Tieto všetky vlastné slová napísané čierne na bielom, ale na čerstvej tlačovej konferencii symbolicky pokrčil, zahodil do koša a dal medzi riadkami na známosť, že Smer bude kormidlovať aj pri jeho páde do záporných preferenčných čísel či po príchode biblickej apokalypsy – jednoducho v duchu kréda, „stranu som si založil, sám si ju aj zničím“.

Namiesto toho, aby pred kamery prišiel s patričným mea culpa mentálnym nastavením a s hromadou náležitej pokory, obvinil svojich niekdajších spolupracovníkov zo zrady, k niektorým sa ani len nevyjadril a avizoval s roztraseným hlasom reštart Smeru, ktorému nemôže veriť ani on sám.

Koniec znamená koniec, nie nový začiatok

Táto strana je totiž po dnešku politický projekt v stave mozgovej smrti a možno očakávať, že odteraz až do jeho definitívneho vydýchnutia budú jeho najvýraznejším prejavom ľavicové až marxistické vyjadrenia Ľuboša Blahu znejúce len kúsok od predsedových hodiniek v cene dobre vybaveného auta.

Pritom by stačilo jediné, odovzdať stranu do rúk Pellegrinimu ako preferenčnému víťazovi hneď po voľbách. Nie preto, že by si to autori tohto komentára priali, ale z toho dôvodu, že takto funguje vnútrostranícka demokracia, alebo by fungovať mala. Takto by Fico skončil relatívne so cťou.

Veľkosť politika sa vraj meria aj podľa toho, že vie, kedy je vhodné skončiť a prenechať žezlo iným. Fico ale dokázal, že veľkým politikom byť nechce a svojím správaním uškodil sebe, strane s tisíckami členov a v konečnom dôsledku aj Slovensku, ktoré týmto vychýlil o čosi viac smerom k progresivizmu západného strihu.

— Tomáš Dugovič/Peter Števkov

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

68

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Kollárovo ego dláždi progresívcom cestu k moci

Kollárovo ego dláždi progresívcom cestu k moci

Predseda Národnej rady posunul svojim egoistickým správaním celé Slovensko o podstatný kus bližšie k účasti progresívcov v parlamente. Ak k tomu v rámci nie úplne nereálnych predčasných volieb naozaj príde, už viete, na koho treba ukazovať prstom. Konzervatívci by sa však aj..

Sú to proste pokrytci

Sú to proste pokrytci

KOMENTÁR Poznáte typické správanie psa, ktorý spoza plotu breše a cerí zuby ostošesť, a keď ho pustíte von za bránu,..

V USA vzniká rasistický kult

V USA vzniká rasistický kult

KOMENTÁR Na území Spojených štátov vznikol rasistický kult so všetkými prvkami, ktoré túto odvážnu a donedávna..

Fica je človeku takmer ľúto

Fica je človeku takmer ľúto

KOMENTÁR Robert Fico dnes dokázal zázrak. Vydoloval kúsky empatie aj z tých, ktorým by celé roky nenapadlo, že im bude predsedu..