Útočníka zo Srí Lanky zradikalizovala až návšteva Západu

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Séria útokov na Srí Lanke počas Veľkonočných sviatkov pripravila o život 253 ľudí a vyše 500 ďalších utrpelo zranenia. Jedným z atentátnikov bol 37-ročný Abdul Latheef Mohamed Jameel. Islamista sa z neho stal počas štúdií v Austrálii a neskôr v Londýne. Podľa blízkych navštevoval kázania radikálneho islamského duchovného Anjema Choudaryho, odsúdeného za podporovanie Islamského štátu.

Abdul Latheef Mohamed Jameel pochádzal z bohatej rodiny, ktorá na Srí Lanke obchodovala s čajom, ale bol vychovávaný a študoval v Británii a žil aj v Austrálii. Vyšetrovatelia zistili, že Jameelove správanie bolo rodine a známym podozrivé už dlhšiu dobu pred aprílovými útokmi na srílanské hotely a kostoly.

„Bol normálny, keď išiel študovať do Británie, aj keď sa vrátil naspäť. Môj brat začal byť hlboko zaujatý islamom, až keď žil v Austrálii a keď sa vrátil zase na Srí Lanku, bol ako vymenený. Mal dlhú bradu a stratil zmysel pre humor. Zvážnel, stiahol sa do seba a na neznámych sa ani neusmial,“ povedala Jameelova sestra Samsul Hidayaová v rozhovore pre britský Daily Mail.

Jameel sa chcel podľa informácií vyšetrovateľov dostať v roku 2014 do Sýrie, kam sa v tom čase vydávali aj ľudia z Európy, aby bojovali po boku teroristov z Islamského štátu, ale jemu sa podarilo dostať len do Turecka, odkiaľ sa nakoniec musel vrátiť späť.

„Bol úplne radikalizovaný a podporoval extrémistickú ideológiu. Snažil som sa mu dohovoriť. Keď som sa ho pýtal, ako sa k tomu dostal, povedal mi, že bol na sedeniach britského radikálneho duchovného Anjema Choudaryho a dodal, že sa s ním osobne stretol počas kázaní,“ uviedol pre BBC muž, ktorý sledoval jeho aktivity pre Jameelovu rodinu. Tá totiž mala obavy z jeho radikálnych názorov.

21. apríla mal Jameel podľa plánu teroristov spáchať samovražedný atentát v luxusnom hoteli Taj Samudra v Colombe. Jeho bomba však zlyhala a on sa nakoniec odpálil v moteli v štvrti Dehiwala na predmestí hlavného mesta. Okrem seba pripravil o život ďalších dvoch ľudí.

Od štúdia k radikálnemu islamu

Podľa informácií BBC, ktorá sa odvoláva na britské tajné služby, bol Jameel akousi spojkou medzi Islamským štátom a skupinou atentátnikov, ktorí útočili na Srí Lanke. Je pritom možné, že nebol jediným samovražedným atentátnikom zo Srí Lanky, ktorého radikalizoval duchovný Anjem Choudary.

Choudary je fanatický islamista, v Spojenom kráľovstve notoricky známy svojimi nenávistnými prejavmi voči európskym hodnotám, britskej monarchii a najmä iným náboženstvám, než je islam.

V októbri minulého roka Choudaryho prepustili z väzenia, kde si odpykal 3 roky z 5,5-ročného trestu. Radikálny islamský duchovný bol odsúdený v roku 2016 za to, že povzbudzoval svojich nasledovníkov a mladých moslimov, aby sa hlásili k teroristom z Islamského štátu ako samovražední atentátnici.

Choudaryho ultraislamistická skupina al-Muhajiroun je zakázaná od teroristických útokov v Londýne v roku 2017. Samotný imám je vinený z radikalizácie viacerých známych teroristov. Medzi jeho „chránencov“ patril svojho času aj líder teroristickej bunky, ktorá na London Bridge zabila dodávkou 8 ľudí, zranila desiatky ďalších a dobodala na smrť vojaka Lee Rygbyho.

— Tím Denník S


Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter