Apple iPhone 12: Všetko, čo prinesie najočakávanejší smartfón roka

Apple iPhone 12 (Zdroj: youtube.com)

Apple je so svojím smartfónom iPhone ikonou na trhu mobilných technológií. Od predstavenia prvého modelu prešlo už 13 rokov a odvtedy sa zlepšilo naozaj veľmi veľa vecí. Napriek tomu bol americký gigant ohľadom niektorých riešení svojský. Zákazníci tak museli akceptovať viaceré kompromisy. Ako tomu bude tentokrát a čo všetko prinesie nový iPhone 12?

(Upozornenie: Všetky informácie zahrnuté v tomto článku nie sú oficiálne potvrdené výrobcom. Ide o dohady kombinované s uniknutými informáciami.)

Tri veľkostné varianty, ale štyri modely

Apple každoročne predstavuje nové smartfóny len raz. Výnimky sú zriedkavé, napríklad tento rok bol predstavený iPhone SE (2020) pol roka pred ostatnými. No medzi rokmi sa zväčšil počet predstavovaných modelov. Tento rok by ich počet mal byť rekordne vysoký – až štyri.

Hoci veľmi dlho sa špekulovalo o tom, koľko modelov a s akým názvoslovím Apple predstaví, dnes sme si takmer istí, že budú štyri. Najmenší z nich bude niesť názov iPhone 12, jeho väčší brat iPhone 12 Max, rovnako veľký, ale viac výkonný iPhone 12 Pro a najväčší iPhone 12 Pro Max. Všetky modely by pritom mali byť tenšie až o 10 percent.

apple iphone 12
Tento rok sa dočkáme až štyroch modelov iPhone (Zdroj: youtube.com)

iPhone 12 bude mať 5,4-palcový displej. Pre porovnanie bude trochu väčší ako iPhone SE prvej generácie. Väčší súrodenec 12 Max svojou 6,1″ uhlopriečkou bude pripomínať terajší iPhone 11. (Veľkostne) úplne rovnaký bude iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max (6,7″) bude ešte väčší ako terajší 11 Pro Max. Informácie potvrdili viacerí leakeri, pričom ich vo svojom videu zhrnul aj kanál EverythingApplePro.

Dizajnový návrat do minulosti a viac nových farieb

Je dosť možné, že predstavením nových modelov Apple poteší viacerých skalných fanúšikov, ktorí si už roky pýtajú návrat k dizajnu v štýle iPhone 4. Ostré hrany sú to, čo si ľudia obľúbili napríklad aj na iPade Pro.

apple iphone 12
(Zdroj: youtube.com)

Ďalšou vítanou zmenou bude pravdepodobne menší výrez displeja. Ten sa ešte v roku 2017 stal najkritizovanejšou časťou iPhone X, ale – ako obyčajne – ľudia sa s ním naučili žiť. Tohto roku sa jeho veľkosť zmení o tretinu, pričom stále v sebe bude ukrývať všetky potrebné senzory.

apple iphone 12
iPhone 12 vo farbe Navy Blue (Zdroj: youtube.com)

No a treťou novinkou bude, pravdepodobne, nová farba “navy blue”. Apple jej síce dá špeciálny názov, no pod týmto názvom je tmavomodrý odtieň o niečo známejší. Otázkou zostávajú ostatné farby. iPhone 12 a 12 Max by mohli dostať hravejšie, pastelové farby na štýl iPhone 11 (alebo XR), zatiaľ čo 12 Pro a Pro Max by mohli zostať pri zdržanlivejších odtieňoch.

apple iphone 12
(Zdroj: youtube.com)

Dočkáme sa konečne vyššej frekvencie displejov?

Displeje sú v prípade nových iPhonov kapitola sama o sebe. Už v čase, keď Apple svetu predstavil modelový rad iPhone 11, ste na trhu mohli nájsť niekoľko smartfónov s frekvenciou displeja 90 alebo 120 Hz. Nakoniec aj Samsung Galaxy S20 a jeho súrodenci dostali vyššiu frekvenciu. Teraz je rad na Apple.

apple iphone 12
Nový iPhone 12 by mohol dostať vyššiu frekvenciu displeja (Zdroj: youtube.com)

Problém spočíva v dodávateľovi displejov a v otázke, či sú na to nové iPhony technologicky pripravené. Výrobca BOE, vyrábajúci napríklad LCD displeje pre MacBook Air, totiž nebol schopný dodať Apple prvú várku displejov pre iPhone 12. Nie je jasné, či to nejakým spôsobom ovplyvní začiatok predaja alebo všeobecne ich použitie.

Každopádne, ak Apple obohatí nové modely 120 Hz zobrazovačmi, dostanú marketingový názov ProMotion. Podobným displejom disponuje spomínaný iPad Pro. Dokáže frekvenciu prispôsobiť tomu, aký obsah aktuálne prehliadate, čím šetrí batériu. Pravdepodobne však zostane výsadou modelov 12 Pro a Pro Max.

Výkonnostná špička a poprvýkrát 5G

O výkon sa v prípade nových iPhonov nikdy netreba báť. Keďže si Apple sám produkuje procesory aj softvér (tentokrát pôjde o iOS 14), dokáže ich vynikajúco optimalizovať. Výsledkom je to, že dodnes bez problémov môžete používať napríklad aj iPhone 5S – telefón z roku 2013.

iPhone 12 a všetci jeho súrodenci dostanú nový procesor A14 vyrobený 5-nanometrovou technológiou. Operačná pamäť bude 4 GB, v prípade Pro verzií až 6. Môže za to aj použitie 5G konektivity. Áno, nové iPhony budú schopné využívať 5G sieť. Súvisia s tým aj hrubšie antény na smartfóne, ale dosť možno si to bežný používateľ nevšimne.

apple iphone 12
(Zdroj: youtube.com)

Čo sa týka vnútornej pamäte, základné modely iPhone 12 a 12 Max dostanú 64 GB. Za príplatok potom bude na výber ešte väčšie úložisko. iPhone 12 Pro a Pro Max by však mohli už v základe dostať 128 GB.

Na zlepšenie fotoaparátov si ešte treba počkať

Fotoaparáty sú ďalšou oblasťou, kde si na markantnejšiu zmenu budeme musieť počkať. Zatiaľ čo základné modely dostanú dva snímače (dúfajme štandardný a širokouhlý), Pro verzie budú mať aj vylepšený teleobjektív. Dostane až 3-násobný optický zoom, čím sa vyrovná konkurentom ako OnePlus 8 Pro alebo Samsung Galaxy S20.

apple iphone 12
Fotoaparáty dostanú len menšie vylepšenia (Zdroj: youtube.com)

Veľká diskusia je otvorená aj okolo tzv. LiDAR snímača, ktorý sme prvýkrát mali možnosť vidieť na novom iPade Pro (2020). Slúži na laserové meranie vzdialenosti objektov a používa sa pri práci s rozšírenou realitou. Z nových iPhonov ho však dostane len 12 Pro Max.

S konektormi Apple zaspal dobu, zlepší aspoň odomykanie

Je tomu už viac rokov, čo sa verejnosť prosí, aby sa Apple konečne vzdal Lightning konektora. Okrem toho, že ide o zastaraný typ, prináša so sebou aj nutnosť kupovať rôzne druhy príslušenstva. A keď už používajú USB-C MacBooky aj iPady, prečo ho nemôže dostať aj nový iPhone?

Odpovede na takúto otázku sa nedočkáme. A čo viac, s novým iPhonom v balení nedostanete ani slúchadlá. Apple tým chce zvýšiť už tak dosť vysoké predaje bezdrôtových slúchadiel AirPods a AirPods Pro. Zároveň ide o nekompromisnú cestu v ústrety bezdrôtovej budúcnosti. Zákazníkom tak zostáva zmieriť sa s ďalším kompromisom.

apple iphone 12
Apple sa v predaji bezdrôtových slúchadiel mimoriadne darí (Zdroj: youtube.com)

Je tu však aj dôvod na radosť. Technológia Face ID (prvýkrát predstavená spolu s iPhone X) prejde zlepšením. A to až do takej miery, že bude schopná odomknúť váš telefón položený na stole bez nutnosti zdvihnúť ho. Stačí sa naň pozrieť. Poteší to množstvo používateľov. Čo sa týka Touch ID, to by sa malo vrátiť najskôr budúci rok.

Aj cena môže byť dôvodom na radosť

V roku 2018 Apple po niekoľkých rokoch znovu predstavil niečo, čo volal “lacný iPhone”. Išlo o iPhone XR štartujúci na cene 749 dolárov. O rok neskôr jeho nástupca iPhone 11 štartoval na 699 dolároch. No a tento rok by sa malo ísť ešte nižšie.

Nový iPhone 12 totiž možno bude stáť 649 dolárov, stále sa však pripúšťa aj cena iPhone 11. Väčšia verzia, iPhone 12 Max, by mohol stáť 749 dolárov. iPhone 12 Pro bude stáť 999 dolárov a väčší Pro Max ešte o stovku viac.

Ak sa už tešíte na niektorý z týchto modelov, musíte počkať do septembra (možno až októbra) na oficiálne predstavenie. Je možné, že sa nenaplnia všetky dohady, napriek tomu radíme odložiť si aj dve stovky bokom na slúchadlá AirPods.

— Martin Minka

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

3

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...