Čo všetko môžeme čakať od revolučnej Škody Enyaq iV?

Škoda Enyaq iV (Zdroj: skoda-auto.sk)

Mladoboleslavská automobilka už dlhší čas avizuje príchod nového modelu. Pôjde o čisto elektrické SUV postavené na novej modulárnej platforme MEB. Ako jediný z modelov využívajúcich túto platformu bude vyrábaný mimo Nemecka. Čo všetko ale prinesie?

Škoda Enyaq iV momentálne zostáva pod rúškom kamufláže. Napriek tomu výrobca láka na viaceré vymoženosti, ktoré prinesie. Spadať bude do radu iV, kam zatiaľ patria modely Citigoe iV a Superb iV. Na vývoj a výrobu elektromobilov Škoda vyčlenila 2 miliardy eur a do konca roka 2022 chce priniesť desať čisto elektrických modelov. Ambiciózne.

(Zdroj: skoda-auto.sk)

Ľudový štýlový elektromobil?

Škoda sa vždy niesla v duchu sloganu “Simply Clever” (vo voľnom preklade “jednoducho chytrý”). Všetky modely boli vždy jednoduché a šikovné. Aj keď priniesol niektorý z modelov čosi revolučné, vždy sa držal dizajnu a celkového “jazyka” značky.

Inak tomu nie je ani v prípade modelu Enyaq iV, ktorý sa Škoda chystá predstaviť koncom tohto roka, pričom na trh sa dostane začiatkom budúceho. Svojím zjavom a celkovým prevedením necieli na nikoho iného, než na toho najbežnejšieho zákazníka. A chystá sa ho očariť.

Aj napriek kamufláži si človek na prvý pohľad všimne ostré dizajnové línie. Svetlá pripomínajú novú Octaviu, celkový zjav je podobný menšiemu Kamiqu. A pod kapotou? Čistý elektromobil.

Podľa dostupných informácií by mal prísť Enyaq hneď v niekoľkých motorizáciách. Od základnej, ktorá neohúri, ale postačí, až po živú RS. Aj keď sú čísla o dojazde predbežné, to najlepšie atakuje hranicu 500 km.

  • Škoda Enyaq iV 50: kapacita batérie 55 kWh (52), výkon 109 kW, dojazd 340 km
  • Škoda Enyaq iV 60: kapacita batérie 62 kWh (58), výkon 132 kW, dojazd 390 km
  • Škoda Enyaq iV 80: kapacita batérie 82 kWh (77), výkon 150 kW, 500 km
  • Škoda Enyaq iV 80X: kapacita batérie 82 kWh (77), výkon 195 kW, 460 km, pohon 4×4, dva elektromotory
  • Škoda Enyaq iV RS: kapacita batérie 82 kWh (77), výkon 225 kW, 460 km, dva elektromotory

Ponuka verzií je tak naozaj široká. Vyberie si každý: niekto, kto chce ušetriť, ale aj niekto, kto chce veľký výkon. Enyaq navyše ponúka maximálny krútiaci moment kedykoľvek, keďže elektrický pohon nepotrebuje prevodové stupne. Zábavu tak budete mať aj s najlacnejším.

(Zdroj: skoda-auto.sk)

Praktické a technologicky vyspelé. Simply Clever

Aby nejaký produkt určený pre masy v dnešnej dobe oslovil, musí byť plný zaujímavých technológií. Aj to Škoda Enyaq spĺňa a do boja prichádza so slušnou výzbrojou. Začína pekne zostra – rýchlonabíjaním.

Okrem dvoch verzií nabíjania – z klasickej zásuvky 230 V a pomocou wallboxu – prichádza aj s nabíjaním rýchlonabíjacou stanicou. V tomto prípade sa bavíme o celkovom výkone 125 kW pri jednosmernom prúde. A výsledok? Z 10 % na 80 % batérie potrvá nabíjanie 40 minút.

Ďalšie doplnky ako najmodernejšia konektivita a infotaiment, 13″ uhlopriečka, head-up displej alebo kopec iných dosvedčujú, že Škoda nič nechce nechať na náhodu. Zákazníci budú mať na výber aj niekoľko dizajnov interiéru.

Nakoniec netreba zabudnúť ani na praktickú stránku auta: rozmery 4 648 x 1 877 x 1 618 mm a rázvor 2 765 mm. S týmito rozmermi sa auto nestratí v meste ani mimo neho. A dokonca ani v rodine, keďže batožinový priestor 585 litrov s nízkou nakladacou hranou pojme aj väčší nákup.

(Zdroj: skoda-auto.sk)

Či bude Škoda Enyaq naozaj úspešným modelom rozhodnú zákazníci. Ak nejakých bude chcieť osloviť, potom určite má čím. Zavážiť ešte môže cena, ale pokiaľ bude tak ľudová a prijateľná, ako v prípade Škody zvykne byť, potom sa dvojmiliardová investícia začne vyplácať.

— Martin Minka

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

7

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...