Matovič chystá spoluprácu s kresťanmi a Maďarmi. SMK si vie predstaviť aj 5-koalíciu

Pál Csáky a József Menyhárt (Zdroj: SITA)

Rokovania o predvolebnej spolupráci medzi hnutím OĽaNO, Kresťanskou úniou (KÚ) a Stranou maďarskej komunity sa začali, ale nič nie je ešte isté. Podľa Pála Csákyho sú veci ešte v počiatočnej fáze, ale v SMK vraj prevláda názor, že by strana mohla ísť do parlamentných volieb v trojkoalícii s hnutím OĽaNO a ďalším subjektom. Tým by mala byť KÚ, ale ani to nie je úplne stopercentné.

Predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič pred týždňom uviedol, že je ochotný prenechať SMK 20 až 30 miest na kandidátke do parlamentných volieb. „Sú v krízovej situácii a my podávame partnerskú či pomocnú ruku a sme ochotní rokovať aj o koalícii,“ uviedol Matovič.

OĽaNO je však v situácii, keď možno samé potrebuje pomoc od partnerov. Hnutiu už dva roky postupne klesajú preferencie. V prieskumoch kleslo za ten čas z 10 na necelých 7,5 percenta. V niektorých prieskumoch sa pohybuje na hranici zvoliteľnosti. Predseda Igor Matovič preto hľadá partnerov, ktorý by zvýšili jeho šance stať sa súčasťou budúcej vládnej koalície.

SMK by chcelo aj 5-koalíciu

Člen SMK Pál Csáky k rokovaniam s OĽaNO pre Denník S uviedol, že SMK plánuje s hnutím spolupracovať nielen pred parlamentnými voľbami, ale aj po nich. „Strategickým cieľom je výmena vládnej koalície. Na tom de facto stroskotali rokovania s Mostom/Híd,“ uviedol.

SMK si údajne vie predstaviť aj širšiu, až 5-člennú koalíciu, ale to je podľa Csákyho otázka skôr pre ostatné opozičné politické strany. „Prebieha preskupovanie síl na slovenskej politickej scéne a veľa politických subjektov sa dostáva na hranicu zvoliteľnosti. Bola by škoda, keby sa tieto hlasy stratili a znemožnili by výmenu vládnej koalície,“ povedal bývalý slovenský europoslanec pre Denník S.

Csáky priznáva, že SMK nemá pravdepodobne dostatočnú voličskú podporu na to, aby osamote prekročila hranicu 5 percent a dostala sa do parlamentu. „Radi by sme sa spojili s takými demokratickými stranami, ktoré majú rovnaký politický cieľ,“ dodal.

Straty etnickej identity SMK v koalícii s ďalšími zoskupeniami sa Csáky veľmi neobáva. „Strana sa vnútorne nijak nezmení. Koalícia je partnerský vzťah nezávislých politických subjektov a nemala by ovplyvniť vnútorné pomery v strane. V SMK panuje názor, aby sme spolupracovali so súčasnou opozičnou koalíciou, tak ako to bolo v roku 1998, aby sme túto vládu mohli vymeniť“ uzavrel Csáky.

Nič nie je isté

OĽaNO rokuje o predvolebnej spolupráci aj s Kresťanskou úniou (KÚ), ale ani v tomto prípade ešte nie je nič isté. Bývalí členovia KDH Anna Záborská a Richard Vašečka za KÚ potvrdili, že rokovania s OĽaNO pokračujú, ale ešte nie sú na ničom dohodnutí.

Vašečka a Záborská rokovali už aj s KDH, Sme rodina a SNS. Ako však pre Denník S uviedol Branislav Škripek, KÚ dostávala z KDH povýšenecké odpovede a spoločný predvolebný postup už nie je na stole. Ako a či vôbec sa vyvíjajú rokovania s kollárovcami a národniarmi, nie je známe.

— Tomáš Pilz

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...