Cyklomagistrála Terchovskou dolinou bude dlhá viac ako 23 kilometrov

Ilustračný obrázok (Zdroj: Unsplash.com)

Na jar roku 2022 by sa cyklisti smerujúci zo Žiliny do Terchovej mali úplne vyhnúť premávke na frekventovanej ceste II/583. Využiť budú môcť viac ako 23 kilometrov dlhú cyklomagistrálu, s ktorej výstavbou sa začalo v marci.

Oblastnej organizácii cestovného ruchu (OOCR) Malá Fatra sa na ňu podarilo získať nenávratný finančný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). Firma HASTRA, s. r. o. sa ako víťaz verejnej súťaže zaviazala postaviť cyklotrasu za necelých 6 miliónov eur v priebehu 24 mesiacov.

Projekt cyklomagistrály Terchovská dolina sa realizovanou dĺžkou a výškou investície radí k najnáročnejším projektom cyklotrás na Slovensku, ktoré sú aktuálne vo výstavbe.

“Hlavná cyklotrasa prechádza cez územie obcí Belá, Lysica, Stráža, Krasňany, Varín. Vedľajšia trasa smeruje z Varína cez Gbeľany, Nededzu, až do Tepličky nad Váhom. Súčasťou je aj prepojovacia trasa, ktorá slúži na spojenie hlavnej trasy s vedľajšou v rámci obce Koňhora. Vzhľadom k plánovanému obchvatu obce Krasňany by sa bez jej existencie cyklisti idúci po vedľajšej trase nemohli napojiť na hlavnú trasu,” priblížil projekt Peter Chrapčiak z OOCR Malá Fatra.

Cyklomagistrála by po dobudovaní mala odbremeniť frekventovanú cestu od nebezpečných stretov cyklistov a motorových vozidiel, v katastri každej obce bude naviac nainštalovaná nabíjacia stanica na elektrobicykle.

Trasa v hlavnej vetve od Vodného diela Žilina cez Varín kopíruje rieku Varínka, až do Terchovej. “V rámci tohto úseku sa stavia desať veľkých mostov s rozponom 30 až 55 metrov a šesť lávok. Mosty sú z drevených lepených nosníkov, pričom deväť z nich je prestrešených. Navrhnuté sú s prvkami tradičnej miestnej ľudovej architektúry a tak, aby svojou architektúrou zapadli do prostredia krajiny,” upresnil Chrapčiak.

Partnerom projektu je Nadácia Kia Motors Slovakia, ktorá sa na financovaní bude podieľať sumou 314-tisíc eur. “Mobilita, rozvoj športu a podpora susedných obcí sú dôležitými piliermi našej stratégie spoločensky zodpovedného podnikania. Veríme, že cyklomagistrála umocní športové návyky obyvateľov regiónu so silnou tradíciou cyklistického športu a zároveň sa stane bezpečným miestom pre prepravu do zamestnania aj na rekreáciu,” uviedol predseda správnej rady nadácie Kyong-Jae Lee.

Žilinského primátora Petra Fiabáne potešilo, že po náročnom období prípravy projektu je cyklomagistrála už v stavebnej fáze. “Možnosť prejsť na bicykli vo veľmi atraktívnom prostredí zo Žiliny až do Terchovej, ktorá je pre mnohých obyvateľov symbolom tohto regiónu, je naozaj úžasnou príležitosťou. Verím, že novú cyklomagistrálu po jej dokončení ocenia nielen obyvatelia nášho regiónu, ale aj všetci návštevníci,” dodal Fiabáne.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Obvinená Monika Jankovská opätovne žiada o prepustenie z väzby

Obvinená Monika Jankovská opätovne žiada o prepustenie z väzby

Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská opäť žiada o prepustenie z väzby na slobodu. Ako ďalej informuje portál televízie JOJ noviny.sk, o jej žiadosti rozhodne Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Banskej Bystrici v piatok 22. januára. Portál..

Odoberajte náš newsletter