Prečo by Samsung nemal používať svoje procesory a prečo to robí?

Zdroj: pexels.com

Ten, kto sa aspoň trochu zaujíma o parametre smartfónov vie, že Samsung vyrába väčšinu svojich vlajkových modelov v dvoch verziách. V Spojených štátoch amerických sa predávajú s procesormi Qualcomm, zvyšok sveta má k dispozícii verziu s procesormi Exynos (vlastné procesory Samsung).

Nie je však úplne jedno, ktorú verziu kúpite. YouTuber Arun Maini na svojom kanáli Mrwhosetheboss priniesol porovnanie oboch verzií. Okrem prekvapivého výsledku prišiel aj s teóriou toho, prečo je Samsung „nútený“ používať vlastné čipsety.

Rozdiel nespozorujete, kým nepríde na čísla

Arun, známejší ako Mrwhosetheboss, vo videu zvolil pre porovnanie dva Samsungy Galaxy S20 Ultra. Jeden so Snapdragonom 865, druhý s Exynosom 990. A oba podrobil niekoľkým testom.

Na meranie výkonu Arun použil Antutu Benchmark z Obchodu Play. Ten ukázal, že rozdiel výkonu je 10 percent (509 tis. vs. 552 tis. bodov). Keď však test niekoľkokrát zopakoval, celkový rozdiel bol až 20 percent (442 tis. vs. 546 tis. bodov).

V oboch prípadoch vyššie skóre dosiahol Snapdragon. Vo videu je ďalej možné vidieť aj prehrievanie procesora Exynos. Zatiaľ čo Snapdragon sa držal niekde medzi 39 a 42 stupňami Celzia, Exynos išiel až nad 50.

Snapdragon je na tom jednoducho lepšie

Väčšina ľudí nemá šancu využiť potenciál spomínaných čipov. Antutu z nich síce naozaj vytiahne maximum, ale pri bežnom používaní taká situácia nenastane. Na druhej strane, aj pri každodennej práci je možné vidieť rozdiely.

Galaxy S20 Ultra s procesorom Snapdragon je na tom lepšie v dvoch ohľadoch: fotenie a výdrž batérie. Fotovýbava (objektívy, snímače) je síce v oboch verziách zhodná, ale Snapdragon 865 dokáže lepšie využiť jej možnosti.

S výdržou je to podobné. Qualcomm dokáže lepšie hospodáriť s energiou a výsledkom je oveľa lepšia výdrž v porovnaní s Exynosom, čo na videu ukázal aj Maini. Prečo teda Samsung nevyrába všetky modely s procesormi Qualcomm?

Všetko je čoraz drahšie a môže za to 5G

V poslednom čase sa rozšíril trend 5G siete, ktorá má byť až tisíckrát rýchlejšia ako 4G pripojenie. Jej budovanie dalo priestor pochybujúcim, aby vyjadrili obavy o naše zdravie. A hoci 5G nemusí byť úplne prospešné, jediné, čo u nás zatiaľ reálne ovplyvňuje, sú práve ceny smartfónov.

Qualcomm si uvedomuje, že v najbližších rokoch sa 5G stane štandardom a chce na to pripraviť dnešné modely. Nový Snapdragon 865 sa preto predáva spolu s 5G modemom. To by bolo skvelé, ak by to výrazne nezdvihlo náklady na výrobu smartfónov.

Modely, napríklad OnePlus 8 Pro, napokon ani nemáte možnosť kúpiť vo verzii 4G s cieľom ušetriť. To isté platí o Samsungu Galaxy S20 Ultra vo verzii Snapdragon. Pre Samsung je to pomerne zložitá situácia.

Existuje aj druhý dôvod. V USA sa pre rádiovlny používa formát CDMA, pre zvyšok sveta je zaužívaný štandard GSM. A je dosť možné, že procesory Exynos nie sú schopné komunikovať vo formáte CDMA. Možné je aj to, že Qualcomm vlastní patenty, ktoré to Samsungu zakazujú, čo uviedol ako možnú teóriu aj Arun.

Ide len o politiku medzi výrobcami, nie podvod

V tomto štádiu to môže vyzerať tak, že ide o podvod zo strany Samsungu. Ale to určite nie je pravda. Oba procesory, Exynos aj Snapdragon, sú mimoriadne spoľahlivé a prémiové. To isté platí o Samsungu Galaxy S20 Ultra, ide naozaj o výborné zariadenie.

Celá situácia je len výsledkom konkurencie a politiky medzi dodávateľmi a výrobcami. Nám, zákazníkom, zostáva zmieriť sa s tým, že na našom trhu sú Samsungy dodávané s procesormi Exynos. Tie síce nie sú horšie, ale rozdiely sú badateľné.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

9

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...