Výsledok Orbánovej prorodinnej politiky? Maďari hlásia rast miery pôrodnosti aj počtu uzavretých manželstiev

Budapešť, ilustračná fotografia (Zdroj: SITA)

U našich južných susedov zaznamenali rast pôrodnosti aj plodnosti, hlási ministerka pre rodinu Katalin Nováková. Maďarsko minulý rok prijalo súbor prorodinných opatrení, ako sú napríklad oslobodenie od daní či nenávratné pôžičky.

Maďarská prorodinná politika žne úspechy, píše na sociálnej sieti ministerka pre rodinu Katalin Nováková. Poukazuje na to, že v krajine vzrástol počet pôrodov, ako aj všeobecná plodnosť či počet manželstiev.

„Opäť dobré správy! V porovnaní s rovnakým obdobím minulý rok sa za prvé 4 mesiace roku 2020 zvýšili pôrody o 5,5 percenta, plodnosť o 5,7 percenta,“ píše v príspevku na sociálnej sieti Twitter ministerka a dodáva, že počet uzavretých manželstiev sa zvýšil 1,5-krát.

Politika pre rodinu

Ide tak zrejme aj o výsledok prorodinnej politiky, ktorú presadila súčasná vláda premiéra Viktora Orbána. Minulý rok bol presadený plán, ktorý počítal aj s balíkom 224 miliárd forintov (približne 647 miliónov eur) pre rodiny.

Medzi konkrétne opatrenia patrí napríklad doživotné oslobodenie od dane z príjmu pre ženy, ktoré majú štyri a viac detí. Mladomanželom štát zase ponúka pôžičky až do výšky 10 miliónov forintov (niečo cez 30-tisíc eur), ktoré nemusia splatiť v prípade, ak budú mať aspoň tri deti.

Maďari emigrujú

Začiatkom tohto roku zase vláda prebrala kontrolu nad šiestimi súkromnými klinikami, ktoré sa zaoberajú umelým oplodnením – aby mohli tieto služby ponúkať občanom zdarma.

Maďarsko, ako aj iné štáty Európy, dlhodobo bojuje s nízkou pôrodnosťou – v roku 2019 bola len 1,5 dieťaťa na ženu. Na prirodzenú obnovu populácie však treba aspoň úroveň 2,1 dieťaťa. Napriek stúpajúcej pôrodnosti v krajine ale ľudia stále ubúdajú – najväčším problémom je emigrácia.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

29

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

V Belgicku sa šíri britský variant koronavírusu

V Belgicku sa šíri britský variant koronavírusu

Najnovším ohniskom nového variantu vírusu je domov dôchodcov v meste Houthuls a dve školy v Antverpách. Nový variant koronavírusu, ktorý prvýkrát zistili vo Veľkej Británii, sa čoraz viac šíri v Belgicku. "Tento variant sa usadil v našej krajine,"..

Odoberajte náš newsletter