Pellegriniho odchod ukončí schizofréniu Smeru. A z Blahu môže spraviť hlavného ideológa strany

Peter Pellegrini počas oznamovania svojho odchodu zo strany Smer-SD (Zdroj: SITA)

KOMENTÁR Odchod Petra Pellegriniho zo Smeru sa nedá nazvať inak ako politickým zemetrasením. Na rozdiel od toho, keď dá svojim kolegom zbohom priemerný straník, má táto udalosť potenciál radikálne prekopať politickú mapu a tým pádom aj zmeniť charakter krajiny v ďalekej budúcnosti.

Expremiér je momentálne jedným z najpopulárnejších politikov, ktorému podľa prieskumov po koronakríze dôveruje až 55 % občanov. Vyššie sa nachádza už len hlava štátu Zuzana Čaputová, za ktorej správanie sa vie podpísať 62 % z opýtaných.

Táto skutočnosť nutne sama o sebe predpovedá, že ak sa Pellegrini skutočne rozhodne založiť vlastnú stranu (k čomu s najväčšou pravdepodobnosťou naozaj príde) Smer sa rozštiepi na dva silné bloky – minimálne tak podporované, aby sa vedeli dostať cez brány Národnej rady (a možno už v predčasných parlamentných voľbách, ktorým by sa zrejme nikto nečudoval).

Nový Smer sa koná, ale trochu inak

Silnejší bude práve ten nový. Nielen pre popularitu Pellegriniho, ale v podstate aj z toho titulu, že na seba naviazal väčšinu najsilnejších kádrov. Denisa Saková, Richard Raši, Peter Žiga či vychádzajúca hviezda Matúš Šutaj-Eštok navyše patria medzi tých poslancov, ktorí majú pomerne čistý štít.

Politika novej strany bude podľa odhadov a kvôli vymedzeniu sa voči kolegom ako Ľuboš Blaha, Juraj Blanár a (už exsmerák) Ján Podmanický viac liberálna, možno o niečo ekonomicky pravicovejšia a očakáva sa, že zmizne aj smutnosmiešna dichotómia spojená s Robertom Ficom, ktorý v Bruseli vravel zo zásady vždy niečo iné ako doma. Pellegrini bude zrejme používať už iba, alebo najmä, proeurópsky jazyk.

Tento posun do inej časti politického rybníka znamená, že v ňom bude loviť aj podobne uvažujúcich partnerov. A hoci sa to zdá ako nemysliteľné, faktom je, že najprirodzenejším spojencom je zo súčasnej palety pre pellegriniovcov Progresívne Slovensko. No koaličný potenciál je tu viac ako štedrý a nemožno vylúčiť nikoho s výnimkou ĽSNS. Bližšie filozofovanie o osude stále neexistujúcej strany by však bolo strieľaním od pása alebo aj od nôh.

Strana podľa predstáv Blahu

Čo sa týka politickej budúcnosti samotného Smeru, ten bude v prvom rade bojovať o holé prežitie. Hoci sa zvyšní členovia tvária, že až taký kolosálny prúser sa nestal, strana má po tomto týždni reálny preferenčný potenciál na hranici pod 10 %. A to sme sa pred niekoľkými rokmi bavili o volebnom výsledku zhruba 45 %.

Opätovné dvíhanie podpory pritom bolo extrémne zložité už v uplynulých rokoch, nie to ešte teraz, keď v strane zostalo personálne vzduchoprázdno. Okrem Fica ostal zo zvučnejších mien pri Smere už len Ľuboš Blaha (ktorý ani nie je formálnym členom) a nebolo by prekvapivé, ak by sa stal novým ideológom celého subjektu.

S Ficom a Blahom by sa tak Smer posunul v hodnotových otázkach k sekulárnemu konzervativizmu, v ekonomických ešte viac doľava a na národnú nôtu by to hral už len preto, že by z existenčných dôvodov musel.

Pri hľadaní možných partnerov tu narážame na opačný problém ako pri Pellegrinim. Kotlebovci sú pri súčasnej politickej ponuke v podstate jediní, kto by na koalíciu kývol a to tiež len s prižmúrením obidvoch očí. A možno aj toho tretieho. Matematika prezrádza, že ostatní by vedeli kabinet vyskladať aj sami a nad okypteným Smerom by ani nemuseli rozmýšľať.

Aké je resumé?

Víťazom celého procesu je jednoznačne Peter Pellegrini a porazeným Robert Fico, ktorý dúfal v nekonečnú trpezlivosť silnejúcej vnútornej opozície a osvojil si v demokracii prežitú a nebezpečnú myšlienku o tom, že stranu bude viesť buď on, alebo nikto.

Na strane voličov ako takých môže panovať radosť zo širšej politickej ponuky (minimálne na oko), na strane politických konkurentov nadšenie z rozpadu najväčšieho konkurenta, na strane liberálov nastalo ubezpečenie o správnej trajektórii smer Západ a u konzervatívcov pocit, že opäť vychádzajú na psí tridsiatok. Ostatným je to tradične jedno.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

21

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Kollárovo ego dláždi progresívcom cestu k moci

Kollárovo ego dláždi progresívcom cestu k moci

Predseda Národnej rady posunul svojim egoistickým správaním celé Slovensko o podstatný kus bližšie k účasti progresívcov v parlamente. Ak k tomu v rámci nie úplne nereálnych predčasných volieb naozaj príde, už viete, na koho treba ukazovať prstom. Konzervatívci by sa však aj..

Sú to proste pokrytci

Sú to proste pokrytci

KOMENTÁR Poznáte typické správanie psa, ktorý spoza plotu breše a cerí zuby ostošesť, a keď ho pustíte von za bránu,..

V USA vzniká rasistický kult

V USA vzniká rasistický kult

KOMENTÁR Na území Spojených štátov vznikol rasistický kult so všetkými prvkami, ktoré túto odvážnu a donedávna..

Fica je človeku takmer ľúto

Fica je človeku takmer ľúto

KOMENTÁR Robert Fico dnes dokázal zázrak. Vydoloval kúsky empatie aj z tých, ktorým by celé roky nenapadlo, že im bude predsedu..