Impeachment Trumpa je len kampaň

Prezident Spojených štátov Donald Trump (Zdroj: SITA)

KOMENTÁR Americkí demokrati sa pokúsia zosadiť Donalda Trumpa, ktorého obviňujú z nezákonného ovplyvňovania prezidentských volieb. Trump totiž tlačil na ukrajinského prezidenta Volodymira Zelenského, od ktorého chcel, aby začal vyšetrovanie aktivít syna demokratického kandidáta Joea Bidena. Ten mal na Ukrajine čeliť korupčnému škandálu.

Trump bol v pod hrozbou impeachmentu v podstate počas celého svojho funkčného obdobia. Taktiež prebiehalo vyšetrovanie jeho napojení na Kremeľ. Preto súčasná situácia pre dosluhujúceho prezidenta neznamená veľké škody. Naopak, demokrati na nelegitímnosti Trumpa ako prezidenta postavili posledné 4 roky celú svoju argumentáciu a vyzerá to tak, že sa tejto tézy nehodlajú vzdať. Inými slovami, aj v kampani budú chcieť ľuďom pripomenúť, že Trump je zlý, amorálny a skorumpovaný politik.

Čo je to impeachment?

Impeachment je akási ústavná žaloba prezidenta a legislatívny proces, ktorým americký kongres môže  docieliť odvolanie prezidenta. Ten môže byť odvolaný pokiaľ sa dopustí vlastizrady, alebo iného ťažkého zločinu, v súčasnom prípade je Trump obvinený z vlastizrady. Právo obžalovať prezidenta má Snemovňa reprezentantov (dolná komora Kongresu) a ako súd vystupuje Senát (horná komora). Ten ho môže odsúdiť dvomi tretinami hlasov.

Kým v snemovni demokrati držia väčšinu 235 proti 199 kreslám republikánov, v senáte držia väčšinu republikáni v pomere 50 ku 47. Preto je ťažké si predstaviť, že by demokrati získali dve tretiny hlasov v senáte. I keď do úvahy prichádza aj kalkul Trumpových súperov v republikánskej strane.

Hunter Biden

Súčasnému impeachmentu bude Trump čeliť za snahu použiť rodinnú kauzu svojho protivníka vo svojej kampani. A to prostredníctvom snahy vplývať na prezidenta Ukrajiny Vladimíra Zelenského, aby začal vyšetrovanie Bidenovho syna Huntera.

Ten mal vstúpiť do predstavenstva Ukrajinskej firmy Burisma holdings, ktorá bola vyšetrovaná z prania špinavých peňazí. Syn prezidentského kandidáta za demokratickú stranu pôsobil v podozrivej spoločnosti od roku 2014, čiže od administrácie Baracka Obamu a po revolúcii na Majdane.

Biden sa v roku 2016 mal pričiniť k odvolaniu ukrajinského hlavného prokurátora, keď vo svojom prejave na návšteve Kyjeva jasne vyhlásil, že USA pozdržia pôžičku vo výške jednej miliardy pre Ukrajinu, dokým nepríde ku zmenám v tamojšom súdnictve.

Zo zmeny prokurátora mala ťažiť plynárenská spoločnosť Burisma Holdings, ktorá bola prešetrovaná z prania špinavých peňazí. Odvolaný prokurátor sa mal zameriavať práve na ňu. Práve po znovuotvorení prípadu ukrajinské úrady zistili, že Biden mladší sa počas svojho pôsobenia v Burisme snažil prepojiť vplyvných demokratov so spoločnosťou, kde pôsobil. Ďalšie vyšetrovanie by teda mohlo poukázať na vplyv viceprezidenta na osud spoločnosti v ktorej pôsobil jeho syn.  

Väčšina médií teóriu o Bidenovom vplyve na odvolanie ukrajinského prokurátora označila za hoax, ktorý sa Trump snaží využiť vo svoj prospech v nadchádzajúcej kampani. Veľmi pravdepodobne sa do tejto kampane tak môžeme pripraviť na veľa nových afér spojených s Trumpom či jeho oponentami.

Hlavným motívom proti Trumpovi bude jednoznačne jeho momentálny impeachment, ktorý sa tak mení na šikovný nástroj politických marketérov za účelom diskreditácie dosluhujúceho prezidenta.

— Jozef Hrabina

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Česko vyhostilo dvoch ruských diplomatov pre kauzu s jedom

Česko vyhostilo dvoch ruských diplomatov pre kauzu s jedom

Česká republika vyhostila zamestnancov ruského veľvyslanectva v súvislosti s kauzou okolo údajného plánovaného útoku jedom ricín na českých politikov. Podľa premiéra Andreja Babiša je kauza vymyslená a diplomati sú autormi falošného listu, kde sa o útoku, ktorého cieľom..