Ľavičiarka Bihariová v čele PS je dobrá správa pre Sulíka

Irena Bihariová (Zdroj: SITA)

KOMENTÁR Preferenčne najúspešnejšia mimoparlamentná strana má novú „vedúcu“ – Irenu Bihariovú. Jej zvolenie bude aj napriek deklaráciám o širokospektrálnosti strany znamenať, že ťažisko Progresívneho Slovenska sa výrazne presunie smerom ku kultúrno-etickým otázkam. Ryžovať z toho budú sulíkovci, padnúť na tom môžu samotní progresívci.

Progresívne Slovensko sa od samého začiatku svojej existencie profilovalo ako subjekt stojaci zhruba na dvoch pilieroch. Ideologickom, reprezentovanom napríklad Irenou Bihariovou či Zorou Jaurovou a pragmatickom, ku ktorému možno priradiť mená ako Michal Truban či Michal Šimečka.

Hoci strana nebola nikdy tak rozpoltená ako napríklad súčasný Smer a jej krídla sa do veľkej miery zlievajú, rozdielne názory na niektoré témy či na charakter vlastnej prezentácie priznávajú aj jej samotní vrcholní predstavitelia a nakoniec, toto rozdelenie a nejednoznačnosť ju zrejme stálo aj parlamentnú miestenku.

PS totiž mohlo doplatiť na zákonitosť, že čím širší okruh voličov sa snažilo osloviť, tým menej ľudí aj skutočne dostatočne presvedčilo a ešte razantnejšie ju zrazilo ku dnu spojenie so stranou Spolu, ku ktorému bola skeptická Irena Bihariová a skupina okolo nej. Nebyť totiž tohto partnerstva, progresívci by sa do Národnej rady zrejme prebojovali.

Väčšia jednota, minimálne na prvý pohľad

Elektronický snem strany, ktorý sa konal uplynulý víkend, však rozhodol o tom, ktoré krídlo má mierne navrch. Zvolenie Ireny Bihariovej za predsedníčku síce neznamená, že dvojkoľajnosť z Progresívneho Slovenska nutne zmizne, ale na dlhé roky zadefinovalo to, ako sa bude strana prezentovať smerom navonok.

Nová líderka sa síce k prílišnému progresívnemu tlačeniu na pílu nerada priznáva a upokojuje, že strana bude pod jej vedením sústredená na viaceré menej kontroverzné problematiky, no na druhej strane sa netají tým, že sa chce orientovať na čistokrvného liberálneho mestského voliča.

Nalejme si čistého vína

To v praxi znamená presne také uťahovanie závitov, na aké odporcovia progresívnej politiky upozorňujú pri pohľade na devastačné trendy plynúce zo Západu. Irena Bihariová napríklad začiatkom roka skonštatovala, že nie je normálne bojovať proti homosexuálnym adopciám či Istanbulskému dohovoru a vraj sú pre ňu prijateľní len „konzervatívci Hlinovho typu“, zatiaľ čo tých z Kresťanskej únie označila za fundamentalistov.

Takisto bola veľkou zástankyňou zriadenia antidezinformačného úradu, ktorý kritici pracovne nazvali aj „ministerstvom pravdy“.

Irena Bihariová na čele Progresívneho Slovenska tak zrejme znamená viac kultúrnej vojny, LGBT agendy, gender ideológie, ústretovosti voči masovej migrácii a pramálo pochopenia pre požiadavky svojich reálnych náprotivkov.

Pritom netreba zabúdať na skutočnosť, že stále aktívnym „otcom zakladateľom“ strany je Ivan Štefunko, ktorého učebnicová neomarxistická myšlienka o tom, že proletariátom 21. storočia sú rôzne utláčané menšiny, rezonuje dodnes.

Veľké šťastie v nešťastí

Po výstupe Ireny Bihariovej na piedestál strany je tiež legitímne pýtať sa, aké pohyby to vyvolá na zvyšku politickej scény. Hoci jej veľká časť ostane touto zmenou nedotknutá, panuje veľká zhoda na tom, že z nej môže ťažiť Sloboda a Solidarita. A to vďaka odlivu pravičiarov a „propodnikateľsky“ naladených ľudí, ktorých môže vydesiť prítomnosť presvedčenej ľavičiarky na čele strany.

Ešte naliehavejšia je však tá otázka, čo táto obmena spraví s potenciálom samotného PS. Výhodou je, že nová šéfka má obrovskú šancu pozbierať všetky roztrúsené „kaviarenské“ hlasy. Nevýhodou, že len tie. A to na vstup do Národnej rady stačiť nemusí.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

50

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Kollárovo ego dláždi progresívcom cestu k moci

Kollárovo ego dláždi progresívcom cestu k moci

Predseda Národnej rady posunul svojim egoistickým správaním celé Slovensko o podstatný kus bližšie k účasti progresívcov v parlamente. Ak k tomu v rámci nie úplne nereálnych predčasných volieb naozaj príde, už viete, na koho treba ukazovať prstom. Konzervatívci by sa však aj..

Sú to proste pokrytci

Sú to proste pokrytci

KOMENTÁR Poznáte typické správanie psa, ktorý spoza plotu breše a cerí zuby ostošesť, a keď ho pustíte von za bránu,..

V USA vzniká rasistický kult

V USA vzniká rasistický kult

KOMENTÁR Na území Spojených štátov vznikol rasistický kult so všetkými prvkami, ktoré túto odvážnu a donedávna..

Fica je človeku takmer ľúto

Fica je človeku takmer ľúto

KOMENTÁR Robert Fico dnes dokázal zázrak. Vydoloval kúsky empatie aj z tých, ktorým by celé roky nenapadlo, že im bude predsedu..