Národ nemá hranice. Kráti sa čas tých, ktorí to nepochopili, vyhlásil Orbán o Trianone. Očakáva finálnu bitku

Viktor Orbán (Zdroj: SITA)

Maďarský premiér Viktor Orbán v rámci svojho príhovoru v Novom Meste pod Šiatrom uviedol, že Maďari nikdy neodpustia Západu Trianonský mier. Túto udalosť taktiež označil ako bodnutie do chrbta a znásilnenie tisícročných hraníc a dejín strednej Európy. Vyzýva tiež súčasnú generáciu Maďarov, aby bojovala a priniesla krajinu k bránam víťazstva, pričom však rozhodujúcu bitku má bojovať tá ďalšia, piata generácia po Trianone.

Ako vyzerá vízia pre Maďarsko a aj celú strednú Európu očami premiéra Viktora Orbána? Dozvedieť sa to môžeme z jeho príhovoru, ktorý predniesol 6. júna v Novom Meste pod Šiatrom (maď. Sátoraljaújhely), ktoré leží na maďarsko-slovenskej hranici.

Text podľa viacerých pozorovateľov v niektorých svojich častiach nedáva veľa nádeje okolitým národom na to, že Trianon je v očiach Maďarov akceptovaný stav vecí.

V úvode maďarský predseda vlády najprv rekapituluje maďarské dejiny, od ich príchodu do Karpatskej kotliny až po 20. storočie. Hovorí napríklad o storočiach zápasov, či už s Turkami, či o bojoch a povstaniach za slobodu. Tieto dejinné udalosti v príhovore pritom meria storočiami, resp. príznačne „trianonskými obdobiami“.

Príhovor sa však neskôr stáča k jeho ústrednej téme – stému výročiu Trianonskej mierovej zmluvy. „Tisícročnému historickému Uhorsku napokon bodli nožom do chrbta sprisahania v Budapešti. Jeho vojsko ochromili a rozvrátili, jediného štátnika schopného zachrániť vlasť zabili, krajinu vydali do rúk našich nepriateľov a vládu do rúk boľševikov. Západ znásilnil tisícročné hranice a dejiny strednej Európy,“ skonštatoval predseda vlády Maďarska.

Nikdy na to nezabudneme

Podľa Orbána táto zrada pripravila Maďarov o ich prírodné bohatstvo a zdroje, zatiaľ čo hranice strednej Európy sa podľa neho tvorili ako tie v Afrike či na Blízkom východe. „To Západu nikdy nezabudneme,“ vyhlásil.

Pripomína, že za posledné storočie toho Maďari prežili veľa – od nacistických lágrov až po sovietske gulagy. Predseda vlády verí, že jeho národ stráži Karpatskú kotlinu, pretože je to jeho poslanie, napriek tomu „že viac dal svetu, než od neho dostal“.

„V predchádzajúcich desiatich rokoch sme našim susedom dokázali, že keď životná sila častí maďarského národa sa spočíta, to nie je výhodné iba pre nás, ale aj pre nich. Iba štát má hranice, národ ich nemá. To je zákon. Existujú takí ktorí to pochopili, a sú takí, ktorí nie. Ktorí to ešte nepochopili, mali by sa radšej poponáhľať, pretože sa ich čas kráti,“ uvádza ďalej Orbán.

Brány víťazstva?

Čo pod tým presne myslí, si môžeme len domýšľať. „Máme za sebou tisícročnú históriu, preto my sa povznesieme nad časovými a priestorovými obmedzeniami. My v Bratislave vidíme Pozsony a v Kluži Kolozsvár. Vidíme, lebo na tento svet sa pozeráme po maďarsky,“ pokračuje premiér v príhovore.

Predseda vlády tiež podotýka, že dnešné Maďarsko je podľa neho – na rozdiel od západných krajín – ostrovom pokoja a bezpečnosti. Krajina vraj teraz rastie ekonomicky, politicky či intelektuálne a pripravuje sa na veľké zmeny, ktoré sú momentálne v pohybe.

„Nezľaknime sa od toho čo vidíme: my sme tí, na ktorých sme čakali. Áno, my sme tí, ktorí otočia osud Maďarska. Môžeme dúfať, že naša generácia, štvrtá generácia od Trianonu ešte naplní svoje poslanie a Maďarsko privedie až k bránam víťazstva. Ale rozhodujúcu bitku musí vybojovať generácia po nás, piata generácia po Trianone,“ hovorí v závere príhovoru Orbán.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

79

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter