Vláda davu? Demonštranti v USA žiadajú rozpustiť políciu, mesto Minneapolis im možno vyhovie. Inde ľudia formujú domobrany

Domobranci v meste Coeur d'Alene, Idaho (Zdroj: Facebook/Pucktography)

V meste Minneapolis uvažujú mestskí radní nad zrušením financovania, resp. de facto rozpustením mestskej polície. Na sociálnej sieti sa k tomu vyjadril jeden z členov mestskej rady, pričom uviedol, že súčasné Minneapolské policajné oddelenie je nenapraviteľné a nereformovateľné. Mesto tak chce vyhovieť požiadavkám protestujúcich, ktorí žiadajú obmedzenie či kompletné zrušenie polície v krajine. Naopak, na iných miestach občania formujú domobrany a pomáhajú príslušníkom polície strážiť mestá a udržiavať poriadok.

Členovia mestskej rady v meste Minneapolis v štáte Minnesota zvažujú rozpustenie mestskej polície, resp. zastavenie jej financovania. Má ísť o plán, ktorý chceli vykonať už dlhší čas, pričom peniaze majú ísť do programov na prevenciu zločinov, informuje portál Citypages.

Myslím, že sme už dlhší čas mali inú víziu pre odpovede mesta na volania čísla 911,“ uviedol člen mestskej rady Steve Fletcher. Nové spôsoby zvládania problémov by vraj mohli vyzerať tak, že namiesto policajtov by na miesto problému boli vyslaní odborníci – za mentálne narušeným človekom by bol poslaný odborník na psychické zdravie, za drogovo závislým človekom zase experti na závislosti.

V utorok 2. júna, asi týždeň po smrti Georga Floyda, ktorý umrel pri zásahu minneapolskej polície, zverejnil Fletcher príspevok na sociálnej sieti Twitter, v ktorom označil mestskú políciu za „nenapraviteľne nereformovateľnú“.

Iné možnosti

V pokračovaní svojich príspevkov Fletcher dodáva, že pracuje spolu s ďalšími mestskými radnými na plánoch na zrušenie polície. „Viacerí z nás v mestskej rade pracujú na tom, aby sme zistili, ako sa dá rozpustiť Minneapolské policajné oddelenie a začali sme odznova s čerstvou, komunitne orientovanou, nenásilnou a verejne bezpečnou kapacitou,“ napísal.

Podľa Fletchera však všetci radní premýšľali nad rozpustením policajného oddelenia v nejakej forme, nevie však, aká možnosť sa nakoniec vyberie. Podotýka, že takáto zmena bude chcieť čas a zapojenie občanov mesta.

Mesto Minneapolis tak v podstate chce vyhovieť požiadavkám viacerých protestujúcich, ktorí po celej krajine žiadajú zrušenie či zastavenie financovania policajných oddelení. Podľa aktivistov sa tak zabráni údajnej policajnej brutalite a zabíjaniu v Spojených štátoch.

Nasadenie domobrany

Zatiaľ čo davy v uliciach, ktoré sa dopúšťajú aj násilia a rabovania v mnohých amerických mestách, žiadajú zrušenie či obmedzenie polície, mnohí Američania sa naopak rozhodli pomôcť policajným zložkám a pridali sa k ochrane verejného a súkromného majetku.

Po sociálnych sieťach už viac ako týždeň kolujú fotografie skupín občanov, ktorí, často so zbraňou v ruke, chránili rôzne súkromné aj verejné budovy, či udržiavali protesty v pokojnej forme.

Príkladom sú fotografie z mesta Coeur d’Alene v štáte Idaho, kde fotograf zachytil členov miestnej domobrany strážiacich centrum mesta počas protestu. Tí dbali na to, aby sa v tomto meste protest opäť nezvrhol na násilné vyčíňanie.

Protestujúci a domobrana v Coeur d’Alene, Idaho (Zdroj: Facebook/Pucktography)
Fotografia domobrancov z Coeur d’Alene, Idaho (Zdroj: Facebook/Pucktography)
Fotografia domobrancov z Coeur d’Alene, Idaho (Zdroj: Facebook/Pucktography)

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

22

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter