Autonómia? Predstavitelia maďarskej komunity dali Matovičovi rozsiahle požiadavky

Igor Matovič (Zdroj: SITA)

Blíži sa sté výročie podpisu Trianonskej zmluvy a slovenská vláda pri tejto príležitosti hostila na Bratislavskom hrade priateľské stretnutie s predstaviteľmi Maďarov žijúcich na Slovensku. Členovia mimoparlamentnej strany SMK odovzdali premiérovi pri tejto príležitosti súbor požiadaviek nazvaných Memorandum maďarskej komunity, v ktorom od slovenskej vlády zjednodušene žiadajú prakticky autonómiu.

Pri príležitosti stého výročia podpisu Trianonskej zmluvy sa na Bratislavskom hrade stretol premiér Igor Matovič a mimoparlamentná Strana maďarskej komunity (SMK). Jej predstavitelia predložili predsedovi vlády svoje požiadavky s názvom Memorandum maďarskej komunity, informuje denník Pravda.

Išlo o priateľské stretnutie s názvom Minulosť sme nepísali, budúcnosť je v našich rukách, konajúce sa „pri príležitosti 100. výročia podpísania Trianonskej mierovej zmluvy a Dňa národnej spolupatričnosti – Maďarov,“ pričom sa premiér Igor Matovič stretol s Maďarmi žijúcimi na Slovensku – umelcami, profesormi, zástupcami cirkví a podobne.

Prakticky autonómia

Požiadavky SMK, ktoré strana odovzdala premiérovi, sú v praxi požiadavkou na autonómiu. Strana žiada premiéra o status svojbytného politického národa na Slovensku, vytvorenie Maďarského okolia, ktoré by bolo spravované opäť Maďarmi cez volených zástupcov, alebo jazykové požiadavky – používanie maďarčiny ako úradného jazyka na úradoch a súdoch.

Aj ďalšie požiadavky vraj majú slúžiť na zachovanie a rozvíjanie maďarskej komunity na Slovensku. Príkladom má byť úprava preambuly Ústavy SR. V tej sa má uznať maďarská komunita za štátotvornú, pričom jej budú zabezpečené vlastné národné symboly ako hymna, erb, a ďalšie. Medzi ďalšími požiadavkami je napríklad vytvorenie samostatnej maďarskej arcidiecézy.

Text memoranda podpísali čelní predstavitelia tejto strany, ako Péter Őry, Ferenc Auxt, Gyula Bárdos, Pál Csáky, Zoltán Cziprusz, Iván Farkas, Adrianna Gergely Papp, Csaba Furik, József Menyhárt, Miklós Viola.

Zmena ústavy

Svoje požiadavky na zmenu ústavy či zákonov predložil aj predseda politickej strany Maďarské fórum (MF) Zsolt Simon. Ten od vlády žiada, aby sa v preambule ústavy zmenil text „My, národ slovenský,“ na „My, občania Slovenskej republiky.“

Predseda strany Most-Híd László Sólymos taktiež očakáva ústupky v podobne zmeny ústavy či nápravu zákona o dvojitom občianstve. „Vo svojom statuse na facebooku Matovič hovorí o pocite menejcennosti Maďarov. Ten sa ale nenapráva polovtipným príhovorom, ale skutkami,“ komentoval Sólymos vyjadrenia premiéra.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

7

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...