Karikatúry Denníka N sú dezinformácie

(Zdroj: FB)

KOMENTÁR Najznámejší slovenský karikaturista Shooty včera zverejnil kresbu, ktorá je reakciou na udalosti v USA. Vyobrazil v nej prezidenta Trumpa ako tučnú Godzillu, ktorá ničí mesto s Bibliou v ruke – isteže, lebo presne o toto v Spojených štátoch ide. Autor tak ukázal, že talent u neho vysoko dominuje nad elementárnym citom pre realitu a rozumovými schopnosťami. A nie je to prvýkrát.

Politické karikatúry sú vo všeobecnosti považované za novinársku odnož, v ktorej má autor k dispozícii obrovské množstvo manévrovacieho priestoru. Môže problematiku zjednodušiť, vyzdvihnúť a naopak bagatelizovať určitú črtu či v rozumnej miere ignorovať kontext.

Aj tu je však tabu obracanie faktov naruby alebo vytváranie vlastnej reality, ktorá je iba odrazom čiernobieleho mentálneho sveta konkrétneho autora. Zdôvodnenie, prečo by sa tak diať nemalo, je jednoduché.

V kombinácii so zvyšnými naratívmi média, na ktorého platforme umelec publikuje, sa totiž podieľa na dezinformovaní verejnosti. Platí to obzvlášť, ak ide o denník, ktorý sa profiluje ako nezávislý a tým mätie čitateľov. Ukážkovým príkladom takéhoto zlyhania je tvorba karikaturistu Shootyho na Denníku N.

Ten je síce objektívne talentovaný a väčšine jeho tvorby niet čo vytknúť, no raz za niekoľko týždňov celú svoju snahu zneguje tým, že nastúpi na modus operandi klasických dezinformačných kanálov – primieša medzi fakty sprostosti. A hoci tak nerobí slovom ale obrazom, spoločenský dopad je rovnaký.

Keď nemá karikaturista-detektív svoj deň

Minulý rok krátko po zničení židovského cintorína v Rajci napríklad nakreslil skupinu holohlavých chlapíkov s nacistickými symbolmi, ktorí skáču po židovských hroboch a kričia pritom: „Za Tibiho, “ alebo „cítim sa ako národný buditeľ“.

Malo ísť o obvinenia Tibora Eliota Rostasa a národného hnutia vo všeobecnosti. Neskôr polícia zistila, že za vandalizmom stáli deti zo Žilinského kraja a vylúčila motív náboženskej a rasovej neznášanlivosti. Shooty sa tak v karikatúre s názvom Národovci chytil do pasce vlastných predsudkov.

Nie, takto to nebolo

Neprešli ani dva mesiace a autor opäť perlil. Po pokojnom proteste proti Istanbulskému dohovoru, ktorý sa uskutočnil vo februári na Námestí slobody v Bratislave, publikoval kresbu s názvom Dva svety.

Na nej vidno dve postavy. Vľavo je vyobrazený svalnatý, holohlavý a na pohľad hlúpy chlapík v bombere s bývalým logom ĽSNS obutý v kanadách, pričom drží transparent v znení Zastavme zlo z Istanbulu.

Oproti nemu stojí o poznanie útlejšia a slušne oblečená žena s blond vlasmi nahodená v nenápadnom oblečení, ktorá pre zmenu drží transparent Zastavme zlo z Bystrice, ktorá je považovaná za baštu Kotlebovej strany.

Odkaz je teda zhruba taký, že za Istanbulský dohovor a svoje práva bojujú inteligentné a nevinné žienky a za jeho odmietnutie sa stavajú primitívni nacisti a to zrejme aj preto, aby mohli svoje partnerky ďalej beztrestne mlátiť. Tento Shootyho vymyslený duel pritom nielen že nereflektoval vtedajší protest, ale ani celkový verejný diskurz o dokumente. Jednoducho, ide o lacnú demagógiu.

Ameriku kántri Trump a biely policajt?

Rovnako komické je aj to, keď sa Shooty vyberie hodnotiť nielen domáce, ale aj zahraničné dianie. V uplynulých dňoch sa napríklad venoval situácii v Spojených štátoch, kde po zabití Georgea Floyda a uväznení vinníka z radov polície prebiehajú obrovské nepokoje.

Zatiaľ čo internet zaplavujú zábery o tom, ako gangy zložené prevažne z Antify, Afroameričanov a ľavicových liberálov mlátia ľudí na ulici, volajú po ich zabití, podpaľujú všetko, čo im príde do cesty a rabujú luxusné obchody do nepríčetna, Shootyho selektívna slepota zapríčinila vznik dvoch karikatúr pôsobiacich ako z inej planéty.

Na prvej drží policajt v maske Ku Klux Klanu v jednej ruke pochodeň a v druhej ruke má kvázi nacistickú vlajku, no namiesto hákového kríža do nej Shooty vsunul písmeno T – zrejme ako Trump. Za ním pritom leží časť mŕtvoly a oproti nemu sa týči zapálený kresťanský kríž.

Druhú karikatúru nazval Monštrum a vidno na nej šéfa Bieleho domu v podobe filmovej Godzilly, ktorá rúca mesto s Bibliou v ruke a z úst jej šľahajú plamene, ktorými zapaľuje všetko navôkol. Ide o očividné prekvalifikovanie Trumpa na (hlavného) vinníka udalostí a postavenie kresťanstva do polohy zodpovednej ideológie.

Kúsok pravdy tu je, no tak funguje Aeronet

Samozrejme, idealizovanie si niektorých príslušníkov polície, ktorí aj v súčasnosti pristupujú často neadekvátne (aj z rasových príčin) voči pokojnej časti demonštrantov či obhajoba Trumpa, ktorý dlhodobo najprv hovorí až potom rozmýšľa, je cesta, ktorou ísť netreba.

No takéto zmapovanie udalostí je minimálne extrémne vytrhnuté z kontextu, v horšom prípade ignorovaním najväčšieho parciálneho problému súčasného stavu v Amerike a pri tom najhoršom variante urážkou ľudí, ktorí na pudové besnenie horeuvedených skupín doplácajú majetkom či zdravím.

Donald Trump pritom v súvislosti s udalosťami naopak vyzýva na vyšetrenie pochybení, potrestanie vinníkov a čo najskoršie upokojenie situácie, ku ktorej niektorí guvernéri pristupujú benevolentne a riskujú ešte väčší problém. A faktom tiež je, že kresťanstvo tu nehrá žiadnu rolu. Celý Shootyho konštrukt je jednoducho postavený na hlavu.

Nebezpečne blízko k dezinformátorom

Ako vraví stará známa veta: „Máte právo na svoj názor, no nemáte právo na vlastné fakty“. Shooty toto pravidlo minimálne v troch prípadoch porušil a podieľal sa na informačnom chaose zhruba tak, ako tí, ktorých jeho kolegovia z Denníka N naháňajú za hoaxy a hrubé zavádzanie.

Rozumieme, že skreslená predstava o vlastnej inteligencii či absolútne presvedčenie o správnosti svojej svetonázorovej orientácie v kombinácii s potrebou nevychýliť sa z línie politickej korektnosti robí divy, ale stále platí staré známe, odtiaľ-potiaľ, aj v karikatúrach.

— Tomáš Dugovič/Peter Števkov

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

150

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Danko chce byť stále predsedom SNS. A jej posledným klincom do rakvy

Danko chce byť stále predsedom SNS. A jej posledným klincom do rakvy

KOMENTÁR SNS nosí punc tradície a národovectva takmer 150 rokov. V minulosti strana združovala národnú inteligenciu Slovenska a medzi jej členov patrili takí velikáni ako Svetozár-Hurban Vajanský, Vavro Šrobár, Martin Rázus, Matúš Dula či Milan Hodža. Bohužiaľ, jej poslední dvaja predsedovia..

Sú to proste pokrytci

Sú to proste pokrytci

KOMENTÁR Poznáte typické správanie psa, ktorý spoza plotu breše a cerí zuby ostošesť, a keď ho pustíte von za bránu,..

V USA vzniká rasistický kult

V USA vzniká rasistický kult

KOMENTÁR Na území Spojených štátov vznikol rasistický kult so všetkými prvkami, ktoré túto odvážnu a donedávna..

Fica je človeku takmer ľúto

Fica je človeku takmer ľúto

KOMENTÁR Robert Fico dnes dokázal zázrak. Vydoloval kúsky empatie aj z tých, ktorým by celé roky nenapadlo, že im bude predsedu..