EXKLUZÍVNE Palka v KDH vyzývajú na kandidatúru na predsedu. Exminister ponuku zvažuje

Vladimír Palko (Zdroj: SITA)

Exminister vnútra a vysokoškolský pedagóg Vladimír Palko zvažuje, že bude kandidovať na predsedu Kresťanskodemokratického hnutia. Vyzvali ho na to v liste traja okresní predsedovia KDH. Palko reagoval exkluzívne pre Denník S.

Okresní predsedovia KDH z Púchova, Nového Mesta nad Váhom a Myjavy v liste píšu, že kresťanská demokracia potrebuje predsedu, ktorý v nej vyrástol. Iný spôsob obsadzovania predsedníckej stoličky KDH je podľa nich nekorektný voči členom hnutia. „Posledné voľby ukázali, že tento model neprijali ani voliči KDH,“ konštatujú v liste Ján Gabčo, Jozef Šimko a Ján Halás.

Palko je podľa trojice okresných predsedov KDH človek s nespochybniteľnou hodnotovou orientáciou, politicky rešpektovaný a ľudsky na vysokej úrovni. „Vysloviť prianie, aby sa uchádzal o post predsedu KDH je odvážne, ale zároveň zodpovedné. Ak by prijal takéto rozhodnutie, voľba nového predsedu by sa neodvíjala len v réžii niektorých funkcionárov. Buďme zodpovední za budúcnosť KDH, dajme príležitosť osobnostiam, ktoré v doterajšej histórii KDH nezlyhali,“ vyzývajú kresťanskí demokrati.

V reakcii na list Palko uviedol, že to bolo pre neho predovšetkým veľké prekvapenie. Ešte pred pár mesiacmi údajne neveril, že sa niečo také môže stať. „Už pre dvomi mesiacmi ma ku kandidatúre vyzývali viaceré osobnosti, napríklad zakladateľ KDH Ján Čarnogurský. K týmto návrhom som bol skeptický, pretože navrhovateľmi boli ľudia, ktorí nie sú členmi KDH. A o predsedovi KDH budú rozhodovať jeho členovia,“ povedal exminister vnútra pre Denník S s tým, že dnes je situácia iná.

Palko dodal, že sa zatiaľ nemôže vyjadriť či výzvu prijíma alebo nie, pretože nevie, či je názor troch okresných predsedov v KDH rozšírený alebo iba okrajový. Chce preto z úcty k tým, čo ho na kandidatúru vyzývajú počkať a umožniť tak diskusiu, ktorá podľa neho mnohé objasní.

„Jedno je však jasné. Kresťanská demokracia má na výber dve cesty. Prvá je cesta zmeny v zmysle návratu k étosu na ktorom KDH bolo založené a ktorý sa vytratil, je to cesta von zo súčasnej dlhoročnej krízy. Druhou je cesta názoru, že KDH je až na malé chyby v žiadnej kríze nie je a že treba pokračovať viac-menej tak ako doteraz, vrátane personálnych otázok. Za zmysluplnú považujem len tú prvú cestu,“ uviedol Palko pre Denník S.

— Peter Števkov, Tomáš Pilz

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

22

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...