Boj za spravodlivosť pre Floyda sa skončil rozbitím prvého výkladu

(Zdroj: SITA)

KOMENTÁR Spravodlivosti po zabití Georgea Floyda v USA bolo učinené zadosť docvaknutím pút na rukách policajta Dereka Chauvina, minimálne zatiaľ. Väčšina udalostí, ktoré sa spustili od toho momentu, je zneužívaním jeho pamiatky na politické ciele a primitívnou revoltou, ktorá môže splodiť iba rovnako primitívny režim. Nie lepší svet.

Zabitie Georgea Floyda je bez pochýb jednou z najhorších vizitiek americkej polície za posledné roky. Našťastie, Spojené štáty aj napriek všetkým svojim defektom nie sú stredoafrickou krajinou a majú mechanizmy na to, aby páchateľa ohavného zločinu expresne rýchlo potrestali.

To sa koniec koncov aj deje. Previnilec Derek Chauvin bol po pár dňoch vyzlečený z uniformy, posadený do väzby, čelí obvineniu z vraždy tretieho stupňa a je nad slnko jasnejšie, že dostane niekoľkoročný trest. Možno aj exemplárny.

Vzhľadom na to, že nejde o fatálne zlyhanie obyčajného civilistu, ale strážcu zákona, sú popri vyšetrovacom a justičnom procese na mieste pietne akcie, analýzy príčin, ktoré k tejto tragédii viedli, personálne výmeny nadriadených a primeraný hnev každého príčetného človeka. Tu niekde mohla celá záležitosť skončiť.

Šlo by o klasický ozdravný mechanizmus, kedy sa chybujúca spoločnosť prostredníctvom panstva práva, rešpektu k zväčša fungujúcim inštitúciám a vďaka morálnemu kompasu zodpovedných občanov očisťuje aj od ťažkých hriechov a stáva sa lepšou a odolnejšou.

Deštrukcia v priamom prenose

Toľko k teórii. Prax súčasných dní v USA je ale úplne iným príbehom. Hoci sa demonštranti stále zaštiťujú menom Georgea Floyda, legitímny boj za spravodlivosť pre neho sa skončil prvým rozbitým výkladom.

Všetko od tohto momentu, od rabovania obchodov poctivých malých živnostníkov, cez podpaľovanie áut bežných občanov až po brutálne lynčovanie ľudí na uliciach je vecou, ktorá nemá s nešťastnou a teraz už aj zneužitou udalosťou v Minneapolise nič spoločné.

Zábery tisícok ľudí, ktoré dávajú na verejnosti priechod svojim nízkym pudom, môžu pôsobiť ako fungujúca katarzia akurát v slowmotion scéne béčkového hollywoodskeho filmu, ale v realite nejde o nič iné ako túžbu zničiť súčasný spoločenský poriadok.

Floyd by toto nechcel

Opakujem, nie s rozvahou opraviť, ale zničiť a nahradiť niečím ešte oveľa horším. Podľa správania demonštrantov zrejme anarchiou, kde z vás väčší majetok robí potencionálny terč, biela farba pokožky hriešnika, ktorý dlhé roky mlčal a policajná uniforma reprezentanta tyranského režimu, ktorého musíte umlčať skôr, ako on umlčí vás.

Jednoducho pokrivený systém plný prezumpcie viny, nebezpečných predsudkov a inštitúcií, ktoré svoju pozitívnu diskrimináciu rýchlo pretransformujú na nový druh diskriminácie.

„Viem, že by nechcel, aby ste toto všetko robili,“ povedal brat Georgea Floyda Terrence Floyd včera prítomným demonštrantom v Minneapolise na mieste, kde jeho blízky príbuzný skonal. Lepší apel na súdnosť a návod na to, čo robiť, už ľud v USA nedostane.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

24

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Danko chce byť stále predsedom SNS. A jej posledným klincom do rakvy

Danko chce byť stále predsedom SNS. A jej posledným klincom do rakvy

KOMENTÁR SNS nosí punc tradície a národovectva takmer 150 rokov. V minulosti strana združovala národnú inteligenciu Slovenska a medzi jej členov patrili takí velikáni ako Svetozár-Hurban Vajanský, Vavro Šrobár, Martin Rázus, Matúš Dula či Milan Hodža. Bohužiaľ, jej poslední dvaja predsedovia..

Sú to proste pokrytci

Sú to proste pokrytci

KOMENTÁR Poznáte typické správanie psa, ktorý spoza plotu breše a cerí zuby ostošesť, a keď ho pustíte von za bránu,..

V USA vzniká rasistický kult

V USA vzniká rasistický kult

KOMENTÁR Na území Spojených štátov vznikol rasistický kult so všetkými prvkami, ktoré túto odvážnu a donedávna..

Fica je človeku takmer ľúto

Fica je človeku takmer ľúto

KOMENTÁR Robert Fico dnes dokázal zázrak. Vydoloval kúsky empatie aj z tých, ktorým by celé roky nenapadlo, že im bude predsedu..