Nadácia vyzýva poslancov, aby z novely zákona o voľbe šéfa prokuratúry vypustili sporné body

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Nadácia Zastavme korupciu (NZK) vyzýva poslancov Národnej rady SR (NR SR), aby z novely zákona o voľbe šéfa prokuratúry vypustili sporné body. NZK to uviedla vo svojom profile na sociálnej sieti.

Novelu zákona o voľbe šéfa generálnej prokuratúry budú poslanci v parlamente schvaľovať od stredy 3. júna. Mimovládna organizácia vyčíta vládnej koalícii, že návrh zmien v systéme voľby šéfa prokuratúry nebol podrobený širšej odbornej diskusii. Za všeobecný a nejasný považuje napríklad bod o tom, že generálneho prokurátora bude možné odvolať, „ak svoju funkciu prestal vykonávať čestne, nezávisle a nestranne.

Chceme veriť, že cieľom sporných návrhov v skutočnosti nie je zvyšovať politický vplyv, či odstraňovať nepohodlných ľudí. Podoba, v akej momentálne návrhy existujú, však vytvára priestor pre pochybnosti. O sporných bodoch by mala spoločnosť viesť širšiu odbornú diskusiu,“ uviedla NZK.

Úplne stiahnuť by podľa nadácie mali poslanci bod, ktorý umožní kandidovať aj neprokurátorom. Mimovládka sa domnieva, že otvorenie systému, napríklad pre sudcov, by mohlo byť prospešné, no takýto zásah do systému si vyžaduje, aby ho posúdili experti.

Ak novela prejde v navrhovanom znení, je podľa NZK pravdepodobné, že ju prezidentka bude vetovať. Ak by sa prezidentka alebo skupina poslancov pre posúdenie ústavnosti obrátili na Ústavný súd SR, mimovládka sa obáva neúmerného zdržania celého procesu voľby nového generálneho prokurátora.

Neuspokojíme sa s tým, že si generálny prokurátor nebude písať s gaunermi. Chceme, aby sa na tento post dostal najlepší možný kandidát. Aby sa tak stalo, je mimoriadne dôležité, akým spôsobom sa bude voliť,“ dodala nadácia.

NZK bola založená v roku 2014. Jej hlavným poslaním je zvyšovať povedomie o korupcii, aktivizovať širokú verejnosť v otázkach verejného záujmu, pomáhať whistleblowerom, podporovať investigatívnu žurnalistiku a presadzovať systémové opatrenia, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou efektívneho boja proti korupcii.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...