Pracujúce deti by mali prispievať na penzie svojich rodičov, tvrdí Krajniak

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR za hnutie Sme rodina Milan Krajniak (Zdroj: SITA)

Pracujúce deti by mali prispievať na penzie svojich rodičov. Na tlačovej besede to po stretnutí so seniorskými organizáciami uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina).

Je veľmi dôležité, aby sme zvýšili dôchodok tým seniorom, ktorí sa podstatným spôsobom zaslúžili o to, že slovenská ekonomika rastie a rozvíja sa,” povedal. Zámer, aby pracujúce deti mohli prispievať istou časťou svojich odvodov alebo inou formou na dôchodok svojich rodičov, je podľa ministra práce a sociálnych vecí súčasťou programového vyhlásenia vlády.

Takéto riešenie považuje za spravodlivé. Podľa Krajniaka by mohlo ísť o formu asignácie dane v prospech rodičov, venovanie časti odvodov rodičom alebo o daňovú úľavu, resp. daňový bonus. “Je to aj vec symbolického ocenenia a vrátenie sa k princípu troch grošov,” tvrdí Krajniak.

Šéf rezortu práce a sociálnych vecí upozornil na to, že výchova jedného dieťaťa do jeho 20 rokov stojí rodičov 50-tisíc až 70-tisíc eur. Rodičia, ktorí vychovali svoje deti, podľa neho stratili počas života príjem a obetovali svoj kariérny rast. Každý rodič by podľa Krajniaka mal mať aspoň symbolické poďakovanie vo forme toho, že dieťa bude môcť na jeho penziu prispievať.

Ten, kto vychoval osem detí a všetky pracujú, tak častokrát okráda sám seba o výšku dôchodku,” zdôraznil. Minister práce tiež považuje za dôležité, aby jedným zo zdrojov financovania dôchodkov bol “istý prírastok blahobytu”.

Ak sa podľa neho celému štátu darí aj vplyvom rastúcej miery automatizácie a robotizácie, tak prírastok blahobytu súvisiaci s rastom produktivity práce by mal byť aspoň čiastočným príspevkom do penzijného systému. V súvislosti s trinástym dôchodkom minister práce zopakoval svoje predošlé vyjadrenia o tom, že verí, že trinásta penzia bude v tomto a budúcom roku vyplatená.

“Našli sme veľkú ústretovosť a pochopenie pre naše problémy,” povedal na tlačovej besede predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku Ján Lipiansky. Považuje za dôležité, aby seniori mohli vyjadriť svoje stanoviská k dôchodkovému systému na Slovensku. Šéf Združenia kresťanských seniorov Peter Mach zdôraznil, že spravodlivosť v dôchodkovom systéme je jednou zo základných otázok, ktoré kresťanských seniorov zaujíma.

Vláda môže počítať s tým, že budeme aktívne spolupracovať, budeme hovoriť svoje názory,” povedal. Poslanec NR SR za hnutie Sme rodina Martin Borguľa poukázal na to, že súčasnými krokmi sa začína postupne prakticky napĺňať memorandum o porozumení a vzájomnej spolupráci so seniorskými organizáciami.

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár podpísal 21. mája tohto roka s Jednotou dôchodcov na Slovensku Memorandum o porozumení a vzájomnej spolupráci. Predseda parlamentu sa v ňom zaviazal podporovať súčasné aj budúce benefity dôchodcov.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

26

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Pozícia splnomocnenca pre schengenské pravidlá sa ruší

Pozícia splnomocnenca pre schengenské pravidlá sa ruší

Pozícia splnomocnenca vlády SR pre zabezpečenie plnenia úloh súvisiacich s implementáciou Schengenského acquis (produkty legislatívnej činnosti, pozn. SITA) v podmienkach SR sa ruší. Vláda dnes totiž odobrila návrh z dielne rezortu vnútra, ktorým zároveň odvolali z funkcie súčasného..