Poslanci odsúhlasili prieskum v Matici slovenskej

Matica slovenská (Zdroj: SITA)

Poslanci parlamentného výboru pre kultúru a médiá pôjdu v júni 2020 na prieskum do Matice slovenskej. Návrh, ktorý predložila poslankyňa Jana Vaľová (Smer-SD), odsúhlasili poslanci jednomyseľne.

Podnetom pre diskusiu na výbore bol zámer ministerky kultúry Natálie Milanovej (OĽaNO) znížiť dotácie štátu pre Maticu. Jej ročný rozpočet je približne 1,5 milióna eur.

Ministerka nepovedala, o akú čiastku by sa znížila podpora Matice. „Zatiaľ ešte predstavu nemáme, musím sa stretnúť s vedením Matice a na základe toho uvážime ďalšie kroky,“ povedala agentúre SITA ministerka Milanová. Ako ďalej uviedla, poslaneckého prieskumu sa rada zúčastní a ocenila, že sa o Matici začína diskusia.

Ambíciou ministerky je presadiť zákon o sponzoringu, ktorý by dal Matici možnosť získať podporovateľov. V blízkej dobe má vzniknúť pracovná skupina, ktorá má nastaviť sponzoring tak, aby bol podľa Milanovej „prijateľný aj pre ministerstvo financií, ale hlavne využiteľný pre kultúru“.

Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Matice slovenskej Veronika Matušková, vedenie organizácie víta odsúhlasený poslanecký prieskum. „Inštitúcia vysoko oceňuje, že poslanci NR SR majú záujem spoznať aktuálnu situáciu v Matici slovenskej, ktorá je diametrálne odlišná od minulosti, keďže v nej už od novembra 2017 prebehli štrukturálne zmeny. Ustanovizeň poslancom predstaví, ako hospodári nielen s verejnými zdrojmi, ale tiež s vlastnými, súkromnými financiami z neštátnych zdrojov, ktorými dlhodobo pokrýva časť nákladov na svoje fungovanie a matičnú činnosť,“ priblížila. Dodala, že predstavitelia inštitúcie sú otvorení demokratickému dialógu so zástupcami parlamentu a ministerkou kultúry, keďže pôjde o prvé stretnutie po voľbách do NR SR v roku 2020.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) minulý týždeň počas stretnutia s predsedom Matice slovenskej Mariánom Gešperom kritizoval výšku štátnej dotácie pre Maticu. Považuje ju za „biednu“. „Budem brániť túto slovenskú najstaršiu národnú ustanovizeň,“ povedal okrem iného Kollár.

V programovom vyhlásení vlády sa uvádza, že vládny kabinet zváži „systémovú zmenu najmä financovania Matice slovenskej“.

Poslanci mediálneho výboru zároveň rozhodli, že sa voľba nového člena Rady Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) pre formálne nedostatky zopakuje. V hre bol jediný kandidát, a to Ivan Dlhopolec. Navrhlo ho záujmové združenie právnických osôb Tribunál.

Poslanec Dušan Jarjabek (Smer-SD) označil za chybu, že pri otváraní obálky na pôde výboru neboli poslanci pozvaní. Kontrola je podľa Jarjabka potrebná preto, aby nedošlo k následnému dodaniu materiálov potrebných pre kandidatúru, ktoré predtým v obálke nemuseli byť. „Určite malo prísť pozvanie pre všetkých poslancov pri otváraní obálky,“ zdôraznil Jarjabek. Predseda mediálneho výboru Kristián Čekovský (OĽaNO) priznal, že sa stala chyba.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...