Dobrí policajti vraj neexistujú. Kvôli Floydovej smrti sa protestovalo aj v Bratislave

(Zdroj: Facebook)

Demonštrácie, ktoré sa rozhoreli v Spojených štátoch po smrti Georgea Floyda, vzplanuli v malej miere aj u nás. V Bratislave sa v tejto veci zišli desiatky ľudí, pričom podľa informácií dostupných na internete boli organizovaní za zvláštnych okolností.

Spojenými štátmi už niekoľko dní otriasajú protesty, ktoré sú odozvou na brutálny zásah belošského policajta Dereka Chauvina proti černochovi Georgeovi Floydovi. Ten na jeho následky napokon zomrel.

Vlna nepokojov, ktoré v USA prerástli do ničenia verejného aj súkromného majetku, rabovačiek a fyzických stretov medzi strážcami zákona a nahnevaným davom, sa rozšírila aj do ostatných kútov sveta.

Mlčanie je násilie

Zástupy ľudí sa zišli na Novom Zélande, v Berlíne, v Miláne a obrovská akcia sa uskutočnila aj v Londýne. Okrem tradičného volania po spravodlivosti či odkazoch, že na životoch černochov záleží, sa objavili aj pomerne bizarné prehlásenia.

Denník The Guardian napríklad informoval o protestoch naprieč Britániou článkom, kde na titulnej fotke ženy držia transparenty, na ktorých je napísané, že „mlčanie bielych je násilie“ alebo, že „mlčanie bielych je pro-rasistické“.

Zišli sa aj u nás

Hoci sa to zaobišlo bez väčšej mediálnej pozornosti, demonštrovalo sa aj u nás, na Slovensku. Na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave, kde sídli Veľvyslanectvo USA, sa počas pondelka podľa odhadov stretlo asi 100 ľudí, ktorí neskôr pochodovali centrom mesta.

O proteste informovala napríklad aj facebooková stránka Bratislava bez náckov, za ktorou stojí skupina okolo známeho ľavicového aktivistu Róberta Mihályho, ktorá ho aj fotograficky zdokumentovala.

Na vyhotovených záberoch tak vidno účastníkov, ako hlásajú, že „mlčanie je zrada“, „nemôžem dýchať“ (ide o vetu, ktorú Floyd opakoval pred smrťou) či „dobrí policajti neexistujú“.

Nejasný organizátor

Administrátori stránky ale zdôraznili, že akciu neorganizujú. Bratislava bez náckov sa podľa vlastných slov iba dozvedela o spontánnom vyjadrení solidarity v Bratislave a odkázali na facebookovú udalosť, ktorú v našom hlavnom meste organizoval užívateľ (podľa všetkého Holanďan) Liberty Simon.

Tento aktivista v oblasti trans, LGBT a antirasizmu sa hlási aj k organizovaniu iných akcií na pamiatku Floyda naprieč svetom a podľa jeho slov za nimi stoja aj organizácie ako Nederland Wordt Beter, Zwarte Piet is Racisme, Black Queer & Trans Resistance Netherlands a Stop Blackface.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

13

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Testy vo štvrtok odhalili 19 nových nakazených

Testy vo štvrtok odhalili 19 nových nakazených

Testy vo štvrtok odhalili 19 nových nakazených vírusom SARS-CoV-2. Laboratóriá za uplynulý deň urobili takmer 2 200 testov, celkový počet otestovaných vzoriek je už takmer 226-tisíc. Ochorenie COVID-19 prekonali ďalší štyria infikovaní, spolu sa vyliečilo 1 481 ľudí...

Norbert Bödör ide do väzby

Norbert Bödör ide do väzby

Obvinený nitriansky podnikateľ Norbert Bödör v kauze Dobytkár ide do väzby. Pôvodné rozhodnutie špecializovaného trestného..