V eurovoľbách posilnili liberáli, zelení a nacionalisti. V Taliansku vyhral Salvini, vo Francúzsku Le Penová

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Najväčšie straty utrpeli v eurovoľbách najsilnejšie centristické frakcie Európskeho parlamentu. Naopak výrazne posilnili liberáli a v niektorých krajinách EÚ zaznamenali úspech euroskeptické, nacionalistické a antiimigračné strany. V Británii zvíťazili zástancovia brexitu.

Európska ľudová strana (EPP), ktorá má stále najpočetnejšie zastúpenie v Európskom parlamente prepadla a získala vo voľbách len 180 kresiel, čo je o 36 menej ako pred piatimi rokmi. Ešte horšie dopadla európska Progresívna aliancia socialistov a demokratov (S&D). Jej europoslanci obsadia v novozvolenom europarlamente už len 146 miest a to je v porovnaní s predošlými eurovoľbami o 40 mandátov menej. 

Spolupráca medzi EPP a S&D bude tak pravdepodobne pokračovať aj po týchto eurovoľbách, aj keď obe zoskupenia čiastočne oslabili.

„Musíme mať jasnú víziu, aký bude náš program. Opakujem, že sme ochotní spolupracovať s ostatnými progresívnymi stranami na programe, ktorý bude zodpovedať očakávaniam, snom a občas aj obavám Európanov,“ uviedol po voľbách Frans Timmermans, viceprezident Európskej komisie a člen Strany európskych socialistov, ktorú v EP zastupuje Progresívna aliancia socialistov a demokratov (S&D).

Na voľbách do Európskeho parlamentu sa zúčastnila v priemere viac ako polovica (50,94 percenta) voličov všetkých členských krajín. Najvyššia bola účasť už tradične v Belgicku (88,47 percenta) a najnižšia opäť na Slovensku, kde svoj hlas kandidátom na europoslancov odovzdala len necelá štvrtina (22,74 percenta) slovenských voličov.

Liberáli chcú kreslo šéfa komisie

Napriek tomu, že eurosocialisti a európski ľudovci utrpeli v tohtoročných voľbách straty, sú stále dvomi najväčšími frakciami a sú si dobre vedomí svojho postavenia. „Neexistuje stabilná väčšina (v europarlamente) bez Európskej ľudovej strany (EPP) a preto je EPP pripravená na kompromis,“ uviedol líder EPP Manfred Weber.

Lepšie sa darilo v eurovoľbách liberálnym stranám, ktoré sú súčasťou Aliancie liberálov a demokratov Európy (ALDE). Tým sa podarilo navýšiť počet svojich europoslancov. V 751 člennom Európskom parlamente obsadia členovia ALDE 109 kresiel. Zelení (Greens) sú po voľbách so 69 mandátmi štvrtou najúspešnejšou frakciou v EP.

Po úspechu európskych liberálov v europarlamentných voľbách sa eurokomisárka Margrethe  Vestager (ALDE) vyjadrila, že by sa chcela uchádzať o miest predsedu Európskej komisie (EK), aby sa stala nasledovníčkou súčasného šéfa Komisie Jeana-Claudea Junckera.

Meno budúceho predsedu EK, ktorý nahradí Junckera bude výsledkom rokovaní medzi frakciami Európskeho parlamentu, ale až po tom, keď každý z členských štátov nominuje svojho kandidáta a výber schváli v nasledujúcich mesiacoch EP.

Euroskeptické a antiimigračné strany

Tri hlavné antiimigračné, euroskeptické a nacionalistické zoskupenia Európski konzervatívci a reformisti (ECR), Európa slobody a priamej demokracie (EFDD) a Európa národov a slobody (ENF) si dohromady polepšili, avšak nie tak významne, ako sa ich odporcovia obávali.

Konzervatívci (ECR) obsadia v novozvolenom europarlamente 59 kresiel, europoslancov z ENF bude 58 a EFDD obsadí 54 mandátov. Dovedna teda budú mať tieto tri zoskupenia 171 europoslancov.

Le Penová, Salvini a spol.

Eurovoľby v susednej Českej republike na plnej čiare vyhralo hnutie ANO premiéra Andreja Babiša, ktoré podporilo vyše 21 percent zúčastnených voličov, čo stačí na 6 mandátov v EP. S veľkým odstupom skončili druhí občianski demokrati z ODS (14,5 percenta) so štyrmi mandátmi v europarlamente a tesne tretí boli Piráti (14 percent). 

Tak trochu prekvapivý bol v Česku úspech krajne pravicovej SPD Tomia Okamuru, ktorej kandidáti sa prvýkrát dostali do Európskeho parlamentu a obsadia v ňom dve kreslá.

Oveľa výraznejší úspech zaznamenali nacionalisti vo Francúzsku. Národné zhromaždenie (RN) Marine le Penovej išlo do eurovolieb s veľkými očakávaniami, ktoré sa vyplnili. Le Penovej antiimigračná strana tesne porazila v krajine galského kohúta liberálov zo strany Republika vpred (La République En Marche) prezidenta Emmanuela Macrona.

RN získalo 23,3 percenta hlasov čo je o necelé percento viac ako celá Macronova Renesančná koalícia (Coalition Renaissance) štyroch strán (La Republique En marche!, MoDem, Agir, Mouvement radical, social et libéral).

Nacionalistom sa však zadarilo najmä v Taliansku, kde strana Liga ministra vnútra Mattea Salviniho dostala podporu až tretiny (34,3 percenta) zúčastnených voličov. Druhí sociálni demokrati z Demokratickej strany dostali 22,7 percenta hlasov a antiglobalistické a euroskeptické Hnutie piatich hviezd, ktoré vládne spolu so Salviniho Ligou dostalo len niečo cez 17 percent hlasov talianskych voličov.

V Británii získala najväčšiu podporu Brexitová strana, ktorú vedie známy euroskeptik a dlhoročný europoslanec Nigel Farage. Jeho zoskupenie obsadí v EP 29 kresiel, zatiaľ čo liberálni demokrati 16, labouristi 10, zelení 7 a vládni konzervatívci len 4 kreslá. Škótska národná strana bude mať v europarlamente troch europoslancov a sociálnedemokraitcká strana Plaid Cymru jedného.

Voľby do EP trvali 4 dni a dali možnosť vyjadriť sa 400 miliónom oprávnených voličov v členských krajinách EÚ. V priemere však prišlo voliť len niečo vyše polovice z nich.

— Tím Denník S


Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Kresťanskú symboliku v Hagii Sofii len zakryjeme, sľubujú Turci

Kresťanskú symboliku v Hagii Sofii len zakryjeme, sľubujú Turci

Premena kresťanskej katedrály a múzea Hagia Sofia na mešitu sa nedotkne ikon či inej symboliky. Podľa hovorcu vládnej strany AKP sa ochrana chrámu ešte zvýši, pričom jej črty ostanú zachované. Hovorca prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana uviedol, že kresťanská symbolika..