VIDEO Trump ukrytý v bunkri, rabovanie, horiace obchody a vojaci v uliciach. Aj takto vyzerajú americké mestá po brutálnom policajnom zákroku

Rabovanie obchodov počas protestov proti policajnému násiliu v USA (Zdroj: SITA)

Americká kríza sa prehlbuje. K vysokej nezamestnanosti spôsobenej koronavírusom a opatreniami proti jeho šíreniu sa pridávajú masové rabovačky a protesty proti policajnej brutalite. Zásah policajta, ktorý sa minulý týždeň skončil smrťou černocha, vyvolal v USA najmasovejšie rabovačky za uplynulé desaťročia.

Naprieč Spojenými štátmi vyšli do ulíc davy rozhnevané smrťou Georgea Floyda, ktorý zomrel minulý týždeň po brutálnom policajnom zásahu v Minneapolise. Spočiatku pokojné protesty, ktoré sa začali v tomto meste, prerástli do rabovania, kradnutia a vypaľovania obchodov v desiatkach amerických miest. Bola mobilizovaná Národná garda a niekde bol dočasne zavedený aj nočný zákaz vychádzania.

Podľa agentúry Associated Press (AP) zatkla polícia počas protestov už viac ako 4-tisíc ľudí. Najmenej 5 ľudí pri nepokojoch v uliciach zomrelo. Ulice viacerých veľkých miest v 15 štátoch USA stráži viac ako 5-tisíc členov americkej Národnej gardy.

Trump v bunkri

Protesty sa dostali až do tesnej blízkosti Bieleho domu a prezident Donald Trump bol podľa informácií denníka New York Times ešte v piatok dočasne eskortovaný agentmi do podzemného bunkru, ktorý sa v minulosti používal v prípadoch teroristických útokov. Žiadne skutočné nebezpečenstvo mu však údajne nehrozilo.

Namiesto toho, aby prezident poslúchol rady svojich poradcov, ktorí mu odporúčali, aby v rámci snahy upokojiť situáciu vystúpil s prejavom v televízii, využil Trump na oslovenie národa už tradične Twitter. Ešte viac však rozhneval protestujúcich Američanov, keď jeho sústrasť s pozostalými zatienili vyhrážky násilným postupom voči tým, ktorí počas protestov kradnú, rabujú a zapaľujú cudzí majetok.

Zákaz vychádzania

Násilie počas protestov sa vystupňovalo natoľko, že Národná garda strážila dodržiavanie zákazu vychádzania zavedeného v noci z nedele na pondelok aj v takých veľkých mestách ako je napríklad Los Angeles, Miami, San Francisco, Atlanta a ďalšie. Napríklad v Minneapolise, kde sa protesty po brutálnom policajnom zásahu začali a vyústili do rabovania, vypaľovania a ničenia výkladov, platil z nedele na pondelok zákaz vychádzania od 8 večer až do 6 ráno.

Pri protestoch zaznievali heslá ako Black Lives Matter (Na životoch černochov záleží) či „Stop killer Cops“ (Zastavte vraždiacich policajtov) a volanie po spravodlivosti za smrť nevinného Gerogea Floyda. Ten podľahol zraneniam, spôsobeným policajtom Derekom Chauvinom pri zásahu.

Chauvin je už v tomto prípade obvinený z vraždy tretieho stupňa, ale protesty napriek tomu trvajú. Podľa niektorých sú kombináciou frustrácie z koronakrízy, spojenej s rastom nezamestnanosti a vražda nevinného černocha policajtom, bola akousi rozbuškou sociálnych nepokojov.

Spravodlivosť, áno, ale nie takto

Protesty, na ktorých sa v niektorých mestách zúčastnili stovky, inde až tisíce ľudí, boli zamerané najmä proti brutalite podľa demonštrantov páchanej bielymi policajtmi na Američanoch tmavej pleti.

Rabovanie, pálenie áut a vykrádanie obchodov, ktoré mali rozhnevané davy v ceste sa však týka všetkých. Príkladom za všetky je jedna vypálená reštaurácia v Minneapolise, kde sa vražda spáchaná policajtom stala a kde sa začali aj prvé protesty.

Hasič Korboi Balla si splnil sen a investoval všetky svoje úspory do reštaurácie, ktorú chcel otvoriť už v marci, ale nepodarilo sa mu to pre opatrenia proti šíreniu ochorenia Covid-19. Otvoriť mal konečne tento mesiac. Jeho biznis však zhorel do tla počas protestov. Balla je pritom sám černoch a spolu s manželkou vyzval ľudí, aby si prestali myslieť, že všetky takéto škody preplatia poisťovne.

„Ako sme stáli pred reštauráciou, ľudia sa nám zozadu snažili ukradnúť náš sejf! To sa stalo za bieleho dňa! Áno, ľudia sú nahnevaní, chápem a rozumiem protestom, ale keď počujem, že j*bať na biznis, je poistený, tak my nie sme a všetko to ide z nášho vrecka. Toto je vaša štvrť a keď máte deti, tak ani nemôžete ísť po ulici, lebo všetko je vypálené a zničené. Nepochopíte, kým ste neboli v takej situácii. Spravodlivosť pre Georgea Floyda, áno, ale nie takýto druh spravodlivosti,“ napísala Ballova žena na Facebooku.

Vyššie spomínaná rodina mala šťastie a na portáli GoFund me, kde požiadali ľudí o pomoc so záchranou podniku sa im podarilo vyzbierať namiesto požadovaných 100-tisíc dolárov, už viac ako 300-tisíc. Takéto šťastie v nešťastí však nemá ani zďaleka každý poškodený a zničených, vypálených či vyrabovaných obchodov, reštaurácií a prevádzok sú tisíce.

As we were standing in the front of the restaurant, people where in the back trying to steal the safe! This just…

Gepostet von Twyana Balla am Donnerstag, 28. Mai 2020

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

16

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Nemecká polícia objavila pri hraniciach s Českom 31 migrantov

Nemecká polícia objavila pri hraniciach s Českom 31 migrantov

Nemecká polícia a colníci objavili v nákladovom priestore chladiarenského auta blízko hraníc s Českou republikou 31 migrantov. Informovala o tom nemecká tlačová agentúra dpa. Vozidlo zastavili v utorok v noci na diaľnici A 17 vedúcej od hraníc k..