Slováci chcú vraj pre pandémiu odovzdať viac právomocí Bruselu. Naozaj?

Európsky parlament (Zdroj: Pixabay.com)

Aprílový prieskum zadaný Európskym parlamentom, hovorí, že Európania si želajú viac kompetencií pre EÚ, aby sa dokázala lepšie vysporiadať s krízami, akou je súčasná pandémia ochorenia Covid-19. Takmer sedem z desiatich respondentov (69%) si podľa prieskumu želá posilnenie úlohy Európskej únie v boji s aktuálnou krízou. Na Slovensku to vraj bolo 61 %. K výsledkom píše pár poznámok exminister vnútra a publicista Vladimír Palko.

Kritiku voči orgánom EÚ a obvinenia z toho, že nám Brusel nepomáha v kríze, ktoré sa objavili najmä v tzv. národniarskych kruhoch spočiatku pandémie, vnímal vraj Palko s rozpakmi. V prvej fáze EÚ podľa neho naozaj nepomáhala, čo pred dvomi mesiacmi sám konštatoval v jednom zo svojich komentárov. Zároveň však dodal, že to EÚ nevyčíta.

Palko považuje za prirodzené, že konali národné štáty a nemyslí si preto, že sa majú zvyšovať kompetencie EÚ v krízach tohto typu. „Čo by mala mať ešte EÚ na starosti počas takej krízy, ako bola (či ešte je) tá koronová? Mala rúška nakupovať a distribuovať všade Európska únia? Alebo ventilátory, ktoré sme nakoniec chvalabohu ani nepotrebovali? Mal riadiť náš ústredný krízový štáb nejaký manažer menovaný v Bruseli?“ kladie si exminister vnútra otázky.

Otázne je podľa Palka aj to, či by bolo zaručené, že ak by sa niektoré veci riadili z Bruselu, tak by fungovali lepšie. „Spomeňme, čo radila národným vládam Európska komisia v čase, kedy národné vlády ako jeden muž uzatvárali hranice svojich štátov? Radila presný opak, neuzatvárať hranice vôbec. Pritom uzatvorenie hraníc bolo v prvej fáze tým najlepším riešením,“ dodáva.

Palko si myslí, že v ostatnej fáze zohráva EÚ pomocnú úlohu v tej oblasti, v ktorej má kompetencie, a síce poskytuje finančnú pomoc pri oživovaní ekonomiky pre jej opätovnom otváraní. A tak je to podľa exministra a vysokoškolského pedagóga primerané.

Exminister poznamenáva, že výsledky prieskumu nemusia zodpovedať skutočnosti, keďže veľakrát závisí, ako je otázka položená: „Keď sa ľudí spýtajú, či tá alebo oná inštitúcia má viac pomáhať (a teda, či k tomu má dostať právomoci), ľudia radi odpovedajú, že áno, lebo veď pomoci nikdy nie je dosť. Ale nie je to vždy pravdivá odpoveď.“

Palko dodáva, že sa považuje vo vzťahu k EÚ za národne cítiaceho človeka. „Veľakrát odmietam zasahovanie Bruselu do vecí, ktoré si najlepšie vyriešia národné štáty. Preto si myslím, že tí čo kritizovali EÚ pre nečinnosť na začiatku koronakrízy, považujú sa za národne cítiacich, sa mýlia a akurát dosiahli, že ľudia pôsobiaci vo vrcholných orgánoch EÚ, teraz môžu argumentovať, že tieto orgány potrebujú väčšie právomoci. Nezabúdajme, že snaha rozširovať svoj vplyv je vlastná takmer každej inštitúcii. Aj Európsky parlament sa zadaním prieskumu teraz správal podľa vtipného hesla: Žiadna kríza by nemala byť premárnená!“ uzatvára Vladimír Palko.

Pred pár dňami sme sa dozvedeli, že Európsky parlament si objednal prieskum, v ktorom respondenti odpovedali na otázky,…

Gepostet von Vladimír Palko am Samstag, 30. Mai 2020

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

17

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...