Ministri vnútra Malty a Talianska tlačia na pomoc s migrantmi

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Podľa hovorcu Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) Charlieho Yaxleyho, rozhovory na Malte môžu byť odrazovým mostíkom pre širšiu dohodu medzi európskymi krajinami.

Taliansko spolu s Maltou lobovali v pondelok za systematickú pomoc od ostatných krajín Európskej únie (EÚ) v otázke migrantov zachránených na mori. Najnovšie sa k brehom Sicílie plaví humanitárna loď s viac ako 180 migrantmi na palube, ktorých sa podarilo v Stredozemnom mori zachrániť z chatrných člnov prevádzačov.

Ministri vnútra oboch krajín spolu so svojimi kolegami z Francúzska a Nemecka, ako aj predstaviteľmi EÚ, sa na Malte snažili vypracovať automatický mechanizmus, ktorý by zaistil, že migrantov zachránených na mori si rozdelia krajiny únie. Terajšie pravidlá únie hovoria o tom, že utečenci a iní žiadatelia o azyl musia zostať až do vybavenia ich prípadov v krajine, do ktorej prišli. Väčšina migrantov však dúfa, že sa im podarí dostať ďalej na sever Európy, kde by si našli zamestnanie a pripojili sa k členom rodiny, ktorí tam úspešne emigrovali.

Ako uviedol nemecký minister vnútra Horst Seehofer, cieľom je dosiahnuť “núdzový mechanizmus” na najbližších niekoľko mesiacov, pokiaľ nová Európska komisia (EK) nezačne pracovať na trvalom riešení. Podľa nemeckého ministra medzi zložité otázky patria, napríklad, ktoré prístavy sa môžu používať, ako prerozdeľovať migrantov v Európe a ako bojovať proti prevádzačom. “Pre mňa je najdôležitejšie, že sme konečne našli riešenie dlhoročnej európskej diskusie o práve na azyl. Prvým krokom bude dohoda o záchrane na mori,” povedal Seehofer, pričom vyjadril opatrný optimizmus.

Podľa hovorcu Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) Charlieho Yaxleyho rozhovory na Malte môžu byť odrazovým mostíkom pre širšiu dohodu medzi európskymi krajinami.

Migrantom na lodi Ocean Viking humanitárnych organizácií SOS Méditerranée a Lekári bez hraníc, 182 mužom, ženám a deťom vrátane novorodenca, bude umožnené vylodiť sa v prístave Messina na Sicílii.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...