Zženštilí, feministickí, sójoví chlapci sú budúcnosť, myslí si švédska novinárka

Ilustračná fotografia (Zdroj: knowyourmeme.com)

Aká je budúcnosť mužov? Približovanie sa ženám, myslí si švédska novinárka Jenny Wennbergová. Vo svojom komentári podotýka, že budúcnosťou sú tzv. sójoví chlapci, teda archetyp zženštilého muža. Podľa nej už tradičná mužskosť prestáva byť v móde, keďže podľa jej názoru vedie len k vyššej miere kriminality či agresivity.

Zatiaľ čo klasickí muži dávajú Švédsku len diskrimináciu či zlé výsledky v školách, zženštilí muži, niekedy moderne nazývaní aj sójoví chlapci, sú budúcnosť pre Švédsko ako aj svet, myslí si švédska novinára Jenny Wennbergová.

Uvádza to vo svojom komentári uverejnenom na portáli Aftonbladet, priamo titulovanom „Sójoví chlapci sú budúcnosť (Sojamännen är framtiden)“. Hneď v úvode poznamenáva, že termín sójový chlapec je už dlhšiu dobu protikladom pre normálneho muža v konzervatívnych či pravicových kruhoch, pričom odkazuje na teórie, že konzumácia sóje zvyšuje v tele ženský hormón estrogén.

Čas na zženštilosť

„Sójový chlapec je protikladnou úlohou patriarchálneho človeka. Nie je agresívny, je často feministický, nezaujíma sa o tradičné mužské voľnočasové aktivity,“ vysvetľuje novinárka. Podotýka, že aj preto sa tento výraz často používa posmešne alebo pejoratívne.

Podľa Wennbergovej nám však ‚toxická mužskosť‘, ktorá sa používa na označenie maskulínneho, tradičného muža, nepriniesla nič dobré. Viní ju napríklad za streľby, slabé výkony na školách, rodovo segregovaný trh práce alebo násilie na ženách.

Dali nám Trumpa

 „Vedie to aj k takým vedúcim predstaviteľom, akým je Donald Trump alebo hnutie Incel, čiže skupiny mužov, ktorí nemajú radi ženy a žijú v nedobrovoľnom celibáte,“ pokračuje novinárka. Podľa nej tak zmena normy toho, čo to znamená byť mužom (tj. zženštilí muži), môže viesť napríklad k poklesu trestných činov.

Odkazuje tiež na reláciu švédskeho rádia, podľa ktorej sa miera kriminality mladých Švédov začína rovnať kriminalite Švédiek, za čo môžu aj nové, zženštilé trendy u týchto ‚sójových chlapcov‘. Priznáva ale, že kriminalita so strelnými zbraňami sa za posledné roky v jej krajine zvýšila, no tvrdí, že zasiahla iba malú časť populácie.

Wennbergová je však celkovo rada, že konzervatívne kruhy vytvorili predstavu sójového chlapca, pretože ho považuje za pozitívnu zmenu.

„Je zrejmé, že toxická mužskosť, ktorá okrem iného automaticky znamená potláčanie žien a oslavovanie agresivity, nemá budúcnosť,“ zakončuje svoj komentár novinárka.  

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

24

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Nemecká polícia objavila pri hraniciach s Českom 31 migrantov

Nemecká polícia objavila pri hraniciach s Českom 31 migrantov

Nemecká polícia a colníci objavili v nákladovom priestore chladiarenského auta blízko hraníc s Českou republikou 31 migrantov. Informovala o tom nemecká tlačová agentúra dpa. Vozidlo zastavili v utorok v noci na diaľnici A 17 vedúcej od hraníc k..