Nosiť rúško? Nie som cvičená opica, papagáj ani blb. Ideme sa tu hrať na bohov. Toto robil Stalin, hodnotí Baránek

Ján Baránek (Zdroj: Reprofoto TV Pravda)

Politický analytik Ján Baránek prehovoril o tom, čo si myslí o doterajšej práci premiéra Igora Matoviča aj o situácii v strane Smer-SD. Tá zažíva podľa komentátorov a analytikov najväčší rozkol za vyše 20 rokov svojej existencie. Baránek zdôvodnil aj to, prečo počas rozhovoru odmietol mať na sebe rúško.

„Nie som cvičená opica, papagáj ani blb, to je normálny postoj. Nevidím dôvod, načo by som mal nosiť rúško,“ povedal Baránek hneď v úvode relácie Ide o pravdu na portáli denníka Pravda. Odpovedal tak na otázku moderátorky, prečo odmietol mať počas vysielania na sebe ochranu dýchacích ciest. Argumentuje tým, že máme na Slovensku len „stopové množstvá“ nakazených a smrtnosť na našom území je podľa Baránka „smiešna“.

Jediný problém s Covidom-19 vidí Baránek v tom, že ak by sa nakazilo veľa ľudí, tak nemáme dostatok pľúcnych ventilácií, na ktoré by sa dalo veľké množstvo takýchto pacientov napojiť.

„Keď na to bol dôvod, tak som nosil rúško, ale už teraz nosiť nebudem, pretože na to nie je dôvod, že si niekto vo svojom tunelovom videní zmyslí, že rúško treba nosiť, tak nech sa páči, ja už som za tunelom,“ vyhlásil Baránek.

Núdzový stav

Na margo vyhlásení premiéra Matoviča o tom, že jeho vláda predĺži núdzový stav aj po uplynutí zákonnej lehoty 90 dní, analytik uviedol, že nechápe, kto mu takéto veci radí.

„Prekáža mi, že sa ideme hrať na bohov. Veď toto robil Stalin. Stalin si myslel, že je pán Boh a presmeroval dve sibírske rieky kvôli pestovaniu bavlny a vyschlo Aralské jazero a čo sa stalo? Nemáme ani Aralské jazero ani bavlnu. Takže nehrajme sa na bohov, ten vírus tu s nami bude,“ povedal Baránek s tým, že s Covidom-19 sa musíme naučiť žiť, tak ako s inými ochoreniami, ktoré zatiaľ nevieme liečiť.

Matovič si mal podľa Baránka urobiť zásluhy na tom, čo všetko sa mu podarilo vrátane veľmi nízkej smrtnosti na nový koronavírus. Nemal však nechať rozhodovať epidemiológov o tom, ako sa bude ďalej situácia vyvíjať. O tom mali vraj rozhodovať predovšetkým politici, ktorí mali len počúvať rady a odporúčania odborníkov.

Najhoršie možné posolstvo, aké mohol Igor Matovič vydať, bolo podľa analytika to, že nechal rozhodovať Ústredný krízový štáb, čím sa zbavil zodpovednosti a urobili si len obrovské alibi.

Baránek je presvedčený, že ak by došlo k prevereniu, tak by sa ukázalo, že prísne reštrikčné opatrenia v konečnom dôsledku zanechajú za sebou viac nepriamych obetí, ako menej prísne reštrikčné opatrenia. Podľa neho treba nájsť v týchto veciach rovnováhu.

Bludy pre voličov

Pri téme hodnotenia doterajšieho postupu vlády Baránek zdôraznil, že verejná mienka nereaguje na politické dianie okamžite, ale až s oneskorením, ak nejde o šokové udalosti, ako bolo zverejnenie spisu Gorila či vražda novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Verejná mienka zareaguje podľa analytika na opatrenia vlády proti šíreniu nákazy Covid-19 až v auguste alebo septembri. Pripomína, že narastie nezamestnanosť a tým aj nespokojnosť ľudí.

Tvrdenia vlády o tom, že neboli v štátnej kase peniaze na to, aby došlo k distribúcii takzvaných „helikoptérových“ peňazí považuje Baránek za „bludy“ pre voličov.

„Netvrdím, že štátna kasa bola plná, neviem, čo tu ten Smer zanechal. To bolo niekedy ako nájazd mongolských hôrd, čo robil Smer, ale keď sme v krízovej situácii, tak tie peniaze sa dajú zohnať. To, že sú drahšie, to je druhá vec, ale dajú sa zohnať a oni to dobre vedia, tak nech neoblbujú národ, že sa to nedá,“ dodal analytik.

Hodnotenie vlády

Na otázku, ako hodnotí doterajšie pôsobenie vlády Baránek ďalej na rovinu povedal, že to zatiaľ nemôže hodnotiť ako dobré. „Ja by som to hrozne rád vyhodnotil dobre a ja vám poviem prečo. Lebo je to konzervatívny parlament a ja som konzervatívny katolík, to o mne všetci vedia. Ja by som im chcel strašne držať palce, ale keď vidím tie bludy, čo šíria okolo seba, tak som zhrozený, že som konzervatívny katolík, aby ma nedaj Boh nedali do jedného vreca s nimi. Takže nemôžem, to hodnotiť dobre,“ dodal analytik.

Baránek povedal, že si váži slovenský národ za to, ako poslušne a disciplinovane sa zachoval voči opatreniam vlády, ale všetko má podľa neho svoje hranice. Upozornil tiež, že téma boja proti korupcii, ktorou vláda vyhrala voľby nikdy neprekryje sociálne témy. „Keď budeme mať 20 % nezamestnanosť, tak tu nikoho boj proti korupcii nebude zaujímať, to vám garantujem… Keď sa zhorší sociálna situácia, tak môže Igor Matovič riešiť korupciu, koľko len chce, ale jeho popularita padne,“ varoval.

Štiepenie Smeru

V súvislosti s aktuálnym dianím v strane Smer-SD Baránek konštatoval, že je trochu prekvapení z toho, čo sa stalo. Podľa neho totiž ide o prirodzený vývoj, že na čelo strany chce nastúpiť niekto iný ako dlhoročný predseda.

Vyjadrenie Roberta Fica o tom, že Smer je jeho dieťa považuje Baránek za signál toho, že dôjde v strane k rozkladu. „Vo svojom vystúpení, ako keby Fico žiadal o nejakú dôstojnú funkciu, ale tá už pre neho dnes neexistuje. Prezidentom sa nestal a na Ústavný súd sa nedostal. Pre neho dôstojná alternatíva je jedna jediná. Poviem to kruto, pretože politika je krutá, ale jediná dôstojná alternatíva (pre Fica) je pred snemom povedať, že už nekandiduje na predsedu a odíde so cťou,“ povedal analytik.

Akékoľvek iné rozhodnutie, ktoré Robert Fico v tejto situácii urobí, mu podľa Baránka zamedzí, aby so cťou odišiel. Peter Pellegrini to na druhej strane vraj spravil dobre, keď prišiel s radikálnou výzvou na odstúpenie svojho straníckeho šéfa.

„Ak si Pellegrini založí stranu, tak to neznamená, že opozícia bude slabšia, bude mať len viac prvkov. Ľudia budú v parlamente tí istí ako dnes. Verím tomu, že ak sa nájde účelový prienik, tak bude opozícia atakovať koalíciu, ale je to fakt, že koalícia má ústavnú väčšinu, takže Igor Matovič má veľmi pohodlnú pozíciu v tom, že si môže dokonca dovoliť stratiť jedného koaličného partnera,“ upozornil Baránek.

V situácii v akej je vláda Igora Matoviča nemôže podľa baránka existovať účinná opozícia. Jedine môže predkladať návrhy zákonov, o ktorých opozícia vie, že v koalícii vyvolajú spor, ako napríklad interrupčný zákon.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

48

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Pozícia splnomocnenca pre schengenské pravidlá sa ruší

Pozícia splnomocnenca pre schengenské pravidlá sa ruší

Pozícia splnomocnenca vlády SR pre zabezpečenie plnenia úloh súvisiacich s implementáciou Schengenského acquis (produkty legislatívnej činnosti, pozn. SITA) v podmienkach SR sa ruší. Vláda dnes totiž odobrila návrh z dielne rezortu vnútra, ktorým zároveň odvolali z funkcie súčasného..