Čína vysiela tisíce vojakov k hranici s Indiou. Napätie medzi krajinami rastie

Armádne vozidlo indickej armády v oblasti Ladakh (Zdroj: SITA)

Sporné územia a hranice medzi Čínou a Indiou sú v poslednom čase posilňované tisíckami vojakov z oboch krajín. Podľa všetkého ide o odpoveď na dvoje šarvátky, ktoré sa medzi vojakmi čínskej a indickej armády tento mesiac odohrali.

Medzi Indiou a Čínou došlo za posledné týždne už k niekoľkým potýčkam, ktoré si vyžiadali desiatky zranení. Konflikt medzi dvoma najľudnatejšími krajinami sveta, a zároveň aj nukleárnymi veľmocami, by mohol byť katastrofálny nielen pre tamojší región.

Podľa najnovších informácií vyslala Čína k hranici s Indiou v oblasti Ladakh tisíce vojakov, ako aj vozidlá a ťažkú techniku. Komunistický režim taktiež v oblasti pracuje na rozšírení svojej vojenskej základne, ktorá leží asi 200 kilometrov od hranice.

Šarvátky

Nezaostáva ani India, ktorá do regiónu taktiež poslala niekoľko práporov pechoty. Manévre oboch krajín a posilňovanie vojenskej prítomnosti sú zrejme reakciou na dva konflikty medzi vojakmi týchto štátov.

Prvá šarvátka sa odohrala 5. mája pri jazere Pangong, pričom došlo k bitke medzi vojakmi, ako aj k hádzaniu kameňov. O pár dní neskôr, 8. mája, sa podobný incident odohral o viac ako tisíc kilometrov na východ, v priesmyku Naku La. Indickí vojaci tu mali zastaviť čínsku hliadku, čo vyvolalo ďalšiu šarvátku.

Rastúca sila Číny

Oba štáty majú záujem o časť územia svojho suseda. Peking si nárokuje časť východoindického štátu Arunáčalpradéš, zatiaľ čo Nové Díli považuje územie Číny, región Aksai Čin, za súčasť Kašmíru. Tieto spory o hranice trvajú už celé desaťročia, pričom v roku 1962 prebehla medzi krajinami aj mesiac trvajúca pohraničná vojna.

Portál Foreign Policy upozorňuje na dôvody zostrovania situácie v regióne okolo Himalájí. Prvým z nich môže byť rastúca sila a odvaha Pekingu, aj vďaka kríze koronavírusu, uplatňovať svoju dominanciu v regióne. Podľa indických správ mali čínski vojaci dokonca v niektorých prípadoch vkročiť na indické územie a rozložiť tam tábor.

Zároveň však môže ísť aj o odpoveď na posilňovanie indickej prítomnosti okolo spornej hranice nazvanej Línia skutočnej kontroly. India v tejto oblasti už roky buduje nové cesty a letiská, ktoré jej pomôžu v logistických operáciách. Podobné aktivity sa v regióne snaží vykonávať aj Čína.

Môže to byť vážne?

Dlhé desaťročia dokázali krajiny spolu vychádzať napriek sporným hraniciam a územným nárokom. To sa však môže zmeniť. „Pred 32 rokmi mali obe krajiny podobne veľké ekonomiky a podobné výdaje na obranu. Dnes má Čína päťnásobne väčšiu ekonomiku ako India a výdaje na obranu sú skoro štyrikrát vyššie. Dynamika vzťahov sa kompletne zmenila,“ píše FP.

Aj keď sa tretia svetová vojna zrejme zatiaľ nechystá, svet tentokrát sleduje sporný región pozornejšie. Americký prezident Donald Trump sa dokonca nedávno na sociálnej sieti Twitter ponúkol, že môže slúžiť ako mediátor v spore Číny a Indie o hranice.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

15

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Nemecká polícia objavila pri hraniciach s Českom 31 migrantov

Nemecká polícia objavila pri hraniciach s Českom 31 migrantov

Nemecká polícia a colníci objavili v nákladovom priestore chladiarenského auta blízko hraníc s Českou republikou 31 migrantov. Informovala o tom nemecká tlačová agentúra dpa. Vozidlo zastavili v utorok v noci na diaľnici A 17 vedúcej od hraníc k..