Poľský pracovník IKEA dostal za ‘homofóbne’ citáty vyhadzov. Jeho šéfke teraz hrozia 2 roky väzenia

Ilustračný obrázok (Zdroj: Twitter IKEA Suomi)

Poľská prokuratúra obžalovala šéfku personálneho oddelenia spoločnosti IKEA. Za prepustenie zamestnanca, ktorý sa odmietol zúčastniť firemnej LGBT akcie a použil pritom biblické citáty o trestaní homosexuality smrťou, jej hrozia dva roky odňatia slobody.

Švédsky nábytkársky gigant IKEA, ktorý je okrem iného známy aj svojou liberálnou firemnou politikou, natrafil v konzervatívnom Poľsku na problém. Prokuratúra v hlavnom meste totiž obžalovala jej vedúcu personálneho oddelenia potom, ako vyhodila zamestnanca za odpor voči LGBT agende. Teraz jej hrozia dva roky za mrežami.

Kontroverzný prípad sa udial ešte minulý rok. Zamestnanec krakovskej pobočky, ktorého miestne médiá identifikovali ako Tomasza K., sa odmietol zúčastniť firemnej akcie na podporu sexuálnych menšín a svoj postoj odôvodňoval náboženským presvedčením.

Na predmetný dátum si preto vzal voľno a na podnikovom internetovom fóre sa nechal počuť, že je proti „schvaľovaniu homosexuality, jej propagácii a propagácii iných deviácii“. Odvolal sa pritom na citáty zo Svätého písma, ktoré prísne trestajú homosexualitu.

Toto správanie ho krátko na to pripravilo o prácu. Respektíve, tá skutočnosť, že svoje názory a výroky odmietol odvolať. IKEA vyhadzov kresťanského pracovníka odôvodnila aj jeho „použitím citátov zo Starého zákona o smrti a krvi v kontexte toho, aký osud by mal postretnúť homosexuálnych ľudí“.

Varšavská prokuratúra obžalobu podložila aj tou skutočnosťou, že Tomasz K., svoje poznámky a citácie necielil na niekoho z pracovníkov, ale voči správaniu škandinávskej spoločnosti. Postup personálneho oddelenia preveroval vlani aj inšpektorát práce a nezákonný postup nenašiel.

Prípad rezonoval svojho času aj na najvyšších politických miestach. Štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Marcin Romanowsky očakával, že sa IKEA za svoje „odporné“ rozhodnutie ospravedlní a šéf rezortu spravodlivosti a generálny prokurátor v jednej osobe Zbigniew Ziobro označil postup švédskej firmy za „úplne škandalózny“ a „neprijateľný“.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

34

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...