Reči o teokracii sú úplne mimo. Konzervatívci nemajú dostatok poslancov a parlament neovládli

Anna Záborská a Richard Vašečka (Zdroj: SITA)

KOMENTÁR Našu Národnú radu po voľbách podľa niektorých mienkotvorcov ovládli konzervatívci a skloňujú sa aj pojmy ako teokracia, ktorá má kradnúť ťažko vydreté práva. Je to však pravda? Toto presvedčenie búra už len jednoduchá matematika.

Výsledok posledných parlamentných volieb bol interpretovaný aj ako konzervatívna revolúcia. Krátko po 29. februári bol dokonca avizovaný protest, ktorý mal za úlohu zastaviť nielen fašistov, ale aj tzv. tmárov.

„V parlamente budú sedieť náboženské fundamentalistky a fundamentalisti, ktorí sa už v minulosti dokázali pri presadzovaní svojich ultrakonzervatívnych zákonov spojiť s fašistami a nacionalistami,“  objasňovali organizátori svoju motiváciu demonštráciu uskutočniť. Akcia však bola napokon zrušená.

Hoci tieto obavy súvisiace s hodnotovými otázkami počas koronakrízy počuť nebolo, s ústupom vírusu sa opäť dostavili v plnej sile. Publicista a liberálny teológ Michal Havran sa dokonca obáva, že na Slovensku kráčame k istej forme teokracie.

Do akej miery sú však tieto „hrozby“ reálne a do akej miery umelo prifarbené? Polemiku o tom môže raz a navždy pomôcť ukončiť pohľad na to, ako naši zákonodarcovia hlasovali pri hodnotových témach, akými sú napríklad správa ombudsmaky či sprísňovaní potratov v minulosti. Hlasovanie je totiž to jediné, na čom na konci dňa skutočne záleží.

A letmý pohľad do tabuliek dáva podstatne odlišný obraz ako ten, ktorý účelovo kreslia liberálnejšie orientované médiá a aktivisti. Konzervatívcov v Národnej rade totiž nie je drvivá väčšina a vlastne, ani väčšina. Nezdá sa vám to? Počítajte s nami.

Čísla nepustia

Odlíšiť konzervatívcov a kresťanských poslancov od zvyšku je najjednoduchšie práve pri najsilnejšom poslaneckom klube OĽaNO. Jednak sa na kandidátke Igora Matoviča do parlamentu dostali zástupcovia konzervatívnej Kresťanskej únie (KÚ). Tí ešte pred voľbami spoločne s ďalšími kandidátmi vytvorili platformu, kde sa jasne prihlásili k tradičným hodnotám. Takýchto ľudí z OĽaNO a KÚ sa do NR SR prekrúžkovalo napokon 22.

V poradí druhý Smer dáva od hodnotových tém rád ruky preč a jeho poslanci sa pri nich radšej zdržujú hlasovania v záujme zachovania si čo najpestrejšej škály voličov. V minulom volebnom období bolo kladné hlasovanie poslancov Smeru v hodnotových otázkach raritou napríklad pri sprísňovaní potratov a nedávno hlasovali len štyria poslanci proti správe ombudsmanky s jasne liberálnymi naratívmi.

Strana Sme rodina odmietla správu ombudsmanky jednohlasne, teda 17-timi palcami orientovanými smerom nadol. Je však pravdepodobné, že pri iných hodnotových témach to tak byť nemusí. Napríklad, Boris Kollár a jeho kolegyňa Zuzana Šebová hlasovali pred pár mesiacmi v otázke sprísňovania interrupcií proti.

V poradí štvrtá najsilnejšia strana ĽSNS je napospol konzervatívna, minimálne v otázkach, ako sú potraty či otázky LGBT, tak hlasuje. Ich podpora veľkému legislatívnemu ústupku liberálom v akomkoľvek ohľade je skôr vecou fantázie. Rovnako ako kollárovci, aj oni majú (spoločne s KDŽP) v parlamente 17 zástupcov.

Pri posledných dvoch stranách, SaS a Za ľudí, pritom môžeme hovoriť čisto o liberálnych subjektoch. Samozrejme, hľadať u kiskovcov umiernených konzervatívcov nemusí byť márne, no ťažko si predstaviť, že by vo výsledku participovali na schválení prísnejšieho zákona v neprospech „kaviarne“.

Žiadny stredovek sa nekoná

Zhrnuté a podčiarknuté, v NR SR sa nachádza okolo 60 konzervatívnych poslancov, pričom tento počet môže byť kolísavý smerom hore aj nadol, nakoľko svet samozrejme nie je čiernobiely.

Je nutné si však uvedomiť, že navyše vo viacerých prípadoch nejde o konzervatívcov, ktorí majú potrebu zaraďovať spiatočku, ale len odmietať progresívne trendy, ktoré sú často v rozpore s vedeckými poznatkami a všeobecnou morálkou a na nad ktorými by ešte generáciu dozadu krútili hlavou mnohí samotní liberáli.

Reči o okliešťovaní ľudských práv zaostalými tmármi v parlamente sú honom na bosorky a nemajú žiadnu oporu v počtoch a ani v reálnom správaní zákonodarcov, ktorí dnes k tradičným hodnotám inklinujú.

Samozrejme, máte právo myslieť si opak a šermovať návratom doby temna aj po prípadnom odmietnutí adopcií detí homosexuálnymi pármi či záchodov pre tretie pohlavie, no musíte rátať s tým, že pôjde skôr o príspevok do humornej relácie ako do serióznej diskusie.

— Tomáš Dugovič, Peter Števkov

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

14

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Danko chce byť stále predsedom SNS. A jej posledným klincom do rakvy

Danko chce byť stále predsedom SNS. A jej posledným klincom do rakvy

KOMENTÁR SNS nosí punc tradície a národovectva takmer 150 rokov. V minulosti strana združovala národnú inteligenciu Slovenska a medzi jej členov patrili takí velikáni ako Svetozár-Hurban Vajanský, Vavro Šrobár, Martin Rázus, Matúš Dula či Milan Hodža. Bohužiaľ, jej poslední dvaja predsedovia..

Sú to proste pokrytci

Sú to proste pokrytci

KOMENTÁR Poznáte typické správanie psa, ktorý spoza plotu breše a cerí zuby ostošesť, a keď ho pustíte von za bránu,..

V USA vzniká rasistický kult

V USA vzniká rasistický kult

KOMENTÁR Na území Spojených štátov vznikol rasistický kult so všetkými prvkami, ktoré túto odvážnu a donedávna..

Fica je človeku takmer ľúto

Fica je človeku takmer ľúto

KOMENTÁR Robert Fico dnes dokázal zázrak. Vydoloval kúsky empatie aj z tých, ktorým by celé roky nenapadlo, že im bude predsedu..