Kto dostal najviac v rámci štátnej koronapomoci? V popredí aj Volkswagen či J&T, hovorí Transparency

Igor Matovič v popredí (zdroj: SITA)

Až sedem z desiatich najväčších prijímateľov štátnej pomoci v boji proti dopadom pandémie na ekonomiku sú automobilky. Najviac dostala najväčšia slovenská fabrika Volkswagen, ale skrátka neprišla ani finančná skupina J&T. O výške doposiaľ rozdelenej štátnej pomoci informuje mimovládna organizácia Transparency international Slovensko (TIS).

Mimovládka na svojom facebookovom pripomína, že už takmer desať rokov platí pravidlo, že štát míňa peniaze len pod podmienkou zverejnenia zmlúv s konkrétnym partnerom, plnením aj sumou, ale pri koronakríze je to inak.

„Ústredia práce, ktoré pomoc podnikateľom vyplácajú, totiž s nimi uzatvárajú jednotné formy zmlúv s nominálnou sumou 0 eur. Pri našej kontrole nám to zdôvodnili veľkým objemom zmlúv a meniacimi sa sumami mesiac čo mesiac, čo by im aj podnikateľom vraj prinieslo veľkú administratívu. Firmám totiž vyplácajú peniaze podľa ich výkazov o dopade krízy na tržby či zamestnancov,“ upozorňuje Transparency.

Podľa mimovládnej organizácie sa dá ešte akceptovať, že v súčasnosti by šlo o veľkú administratívnu záťaž, ale presné sumy pomoci by sa mali zverejňovať pravidelne. Napríklad raz mesačne, inak sa podľa TIS definitíve obchádza zmysel zverejňovania zmlúv so štátom.

Kompletné prerozdelenie koronapomoci za marec, získané na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám, zverejnila Transparency s tým, že ide doposiaľ o sumu 42,2 milióna eur, ktorá bola zatiaľ vyplatená 46 297 podnikateľom do 21. mája.

Volkswagen aj J&T

„Najväčšiu sumu (5,3 milióna) dostala najväčšia slovenská fabrika, bratislavský Volkswagen. Až sedem z desiatich najväčších prijímateľov pomoci sú firmy z autopriemyslu. V popredí sú aj turistické služby. V marci z nich najväčšiu pomoc dostali Tatry Mountain Resorts vlastnený skupinou J&T so štátnou dotáciou v sume 301 tisíc eur,“ uvádza mimovládka.

Nadpriemerne veľké sumy dostávali podľa Transparency aj elektrotechnické a obuvnícke fabriky, tipovacie spoločnosti, maloobchody či dopravné firmy. Pri živnostníkoch šlo o výrazne nižšie sumy. Viac ako 90 % prijímateľov dostalo z pomoci za marec menej ako tisíc eur.

TIS upozorňuje, že dáta za marec zrejme tiež ešte nie sú kompletne uhradené, a je preto možné, že ešte nejaké platby za marec v týchto dňoch pribudnú.

POZRITE SI, KTO KOĽKO PEŇAZÍ DOSTÁVA V KORONAPOMOCI OD ŠTÁTU 😷 💵Hoci už takmer desať rokov platí pravidlo, že štát míňa…

Gepostet von Transparency International Slovensko am Mittwoch, 27. Mai 2020

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

17

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...