Všetky krajské mestá okrem Trnavy prekročili limit maximálnej koncentrácie oxidu dusičitého

Trnava, ilustračné foto (Zdroj: Pixabay.com)

Všetky krajské mestá na Slovensku okrem Trnavy prekročili vo februári priemerný limit maximálnej koncentrácie oxidu dusičitého (NO2) v ovzduší. Informovalo o tom spotrebiteľské združenie Spoločnosť ochrany spotrebiteľov (SOS) v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslala projektová koordinátorka združenia Petra Čakovská.

Maximálna koncentrácia oxidu dusičitého v ovzduší je na Slovensku stanovená na 40 ug/m3, teda na 40 mikrogramov (milióntina gramu, pozn. SITA) na meter kubický. Nadlimitnú hodnotu 40 ug/m3 nameralo združenie v desiatich z celkovo 200 meracích staníc rozmiestnených po celom Slovensku.

Najvyššiu priemernú koncentráciu NO2 nameralo SOS v Trenčíne, a to 46,8 ug/m3. Maximálnu hranicu prekročili aj dve stanice v Žiline a jedna stanica v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici, Čadci, Ružomberku, Košiciach a Prešove.

Hodnotu 30 ?g/m3 priemernej koncentrácie NO2 v ovzduší, ktorú má ako maximálny povolený limit stanovené Švajčiarsko, prekročilo spolu 51 staníc, teda 28 percent všetkých meraných miest na Slovensku.

Koncentrácie NO2 v ovzduší merali prostredníctvom meracích túb, ktoré umiestňovali konštantne do výšky 1,5 m. Predovšetkým na miesta v blízkosti rušných ciest a križovatiek, kde je predpoklad prítomností väčšieho množstva ľudí, ako sú priechody pre chodcov, zastávky, chodníky popri cestách, parkoviská nákupných centier, školské dvory či športoviská.

Prekvapilo nás, že až 18 meracích túb nám ľudia zničili alebo odcudzili, väčšina zmizla z blízkosti školských dvorov, športovísk či napríklad zdravotného strediska. Výsledky meraní na západnom a strednom Slovensku mohli ovplyvniť jarné prázdniny. Počas jedného týždňa našich meraní bola vďaka nim v Bratislavskom, Nitrianskom, Trnavskom, Banskobystrickom, Žilinskom a Trenčianskom kraji menšia hustota dopravy, z čoho možno usudzovať, že hodnoty NO2 mimo prázdnin by tu boli ešte o niečo vyššie,“ uviedla Čakovská.

Jasne identifikovanými oblasťami s najvyššou koncentráciou NO2 sú podľa nej najmä región Žilinského kraja a Kysúc, a mestá Zvolen a Prešov, kde sa priemer nameraných hodnôt držal nad úrovňou 30 ug/m3. Nasledujú mestá Trenčín, Nitra, Bratislava, Banská Bystrica, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Spišská Nová Ves a Košice. Najmenej NO2 znečistenými oblasťami sú Žitný ostrov, podtatranská oblasť, Nízke Tatry a periférie miest, kde nedochádza k veľkému zahusťovaniu dopravy.

Pri väčšine miest sa za najväčšieho producenta znečistenia dá považovať doprava, v prípade miest Žilina, Ružomberok alebo Bratislava môže byť ďalším významným zdrojom znečistenia aj priemysel.

Merania na vyše 200 miestach uskutočnilo SOS v rámci medzinárodného projektu Zvedavé nosy od 11. februára do 2 marca, teda tesne pred vypuknutím pandémie koronavírusu a zavedením opatrení, ktoré viedli k vylúčeniu dopravy a následnému zníženiu objemu emisií v ovzduší.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Skríningové testovanie? Matovič zverejnil výsledky

Skríningové testovanie? Matovič zverejnil výsledky

V sobotu v rámci skríningového testovania na koronavírus odhalili 9 979 pozitívnych prípadov. Na tlačovej konferencii to povedal predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO). Podľa neho bolo v sobotu vykonaných viac ako 1 303 000 testov, pozitivita teda predstavuje..

Odoberajte náš newsletter