OĽaNO plánuje obsadiť svojimi politickými nominantmi všetky okresné úrady

Roman Mikulec (vľavo) a Igor Matovič (Zdroj: SITA)

Preferenčne najsilnejšia koaličná strany OĽaNO chce politickými nominantmi obsadiť aj posty šéfov všetkých 72 okresných úradov. Pred 29. februárom pritom sľubovala, že vyberať prednostov budú samotní úradníci.

Súčasný premiér Igor Matovič ešte pred voľbami sľuboval, že dôležité posty prednostov okresných úradov či šéfov štátnych podnikov budú obsadzované demokraticky – rozhodnutím samotných úradníkov.

Malo sa zabrániť tomu, aby dôležité kreslá obsadili politickí nominanti bez skúsenosti a s vlastnými záujmami, ale dlhoroční odborníci z rôznych strán či apolitickí funkcionári, ktorým dôverujú samotní podriadení.

Krátko po voľbách to však už neplatí. OĽaNO chce z pozície najsilnejšej strany na Slovensku prednostov okresných úradov vyberať samo. „Taká je ambícia,“ potvrdil pre SME Michal Šipoš, šéf poslaneckého klubu matovičovcov.

Komisia obyčajných ľudí?

Podľa neho vznikla v každom jednotlivom kraji výberová komisia, v ktorej sa nachádzajú ľudia blízki OĽaNO. V hlavnom meste ju napríklad vytvorili výhradne poslanci Národnej rady za túto stranu.

Skúmaná je pritom minulosť kandidátov, pracovné skúsenosti a vízia o tom, čo by chceli zo svojho postu uskutočniť. Pred komisiu sa pritom nedostane ktokoľvek, ale len vytipovaní záujemcovia. Kritéria, podľa ktorých sa postupuje, verejné nie sú.

V Za ľudí a SaS netlieskajú

Nadšení týmto postupom koaliční partneri nie sú. Podľa Veroniky Remišovej zo strany Za ľudí tento plán „nebol dohodnutý ani v koaličnej rade, ani nikde“. Nepáči sa jej tiež, že by malo všetkých prednostov dosadiť iba OĽaNO. Richard Sulík zase odkázal, že k tejto veci sa ešte len stretnú.

Matovičovci svoj postup obhajujú dohodou koaličných strán, podľa ktorej je každá strana zodpovedná za svoje ministerstvo. A práve pod rezort vnútra, ktoré riadi Roman Mikulec dosadený Obyčajnými ľuďmi, okresné úrady spadajú.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

14

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Vláda vymenila vedenie 53 okresných úradov

Vláda vymenila vedenie 53 okresných úradov

Vláda SR dnes na návrh rezortu vnútra odvolala a zároveň vymenovala 53 nových prednostov okresných úradov na území celej Slovenskej republiky. Časť starých prednostov podľa návrhu končí vo funkcii dnešným dňom, druhá koncom mesiaca júl. Predseda vlády Igor..