Progresívcom rastie veľký potencionálny partner – Peter Pellegrini

Peter Pellegrini (Zdroj: SITA)

KOMENTÁR Krok Petra Pellegriniho voči Robertovi Ficovi nevypovedal o jeho charaktere, ale o kontinuálnej potrebe získavať čoraz väčšiu moc. Tú bude chcieť pretaviť do praxe aj za pomoci vlastnej strany. Nie je pritom otázka či, ale kedy ju založí (prípadne ovládne Smer). Dostatok faktorov pritom svedčí o skutočnosti, že jeho novým partnerom by mohlo byť aj Progresívne Slovensko.

Vnútrostranícka vzbura v Smere vedená Petrom Pellegrinim si získala podporu naprieč veľmi širokým občianskym spektrom.

Sčasti tomu dopomohla samotná zdiskreditovaná a vyčerpaná osoba Roberta Fica a sčasti aj fakt, že Pellegrini dokázal svoje vystúpenie predať ako prejavenie charakteru a odvahy.

Táto perspektíva by však platila za predpokladu, keby prichádzal s kritikou vedenia v časoch, kedy Smer produkoval škandály a kauzy minimálne tak často, ako sa striedajú ročné obdobia.

Šikovná šedá myš

Počas celej profesionálnej kariéry, ktorá je takmer výlučne spriahnutá so Smerom, však hral mŕtveho chrobáka a postupoval na stupienkoch vyššie a vyššie.

Od asistentskej pozície Ľubomíra Vážneho v roku 2002 až na Úrad vlády, ktorý sa mu podarilo takpovediac náhodne obsadiť po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej.

Pokiaľ teda Pellegrini vyše 15 rokov mlčal a väčšinu času z toho ste pravdepodobne ani nevedeli, že existuje, a pokiaľ svoj revolučný výstrel z Aurory spustil až po nahromadení dostatočnej prestíže a v čase, kedy je Smer v podstate bezzubý a očistený od kaliňákovcov, paškovcov a počiatkovcov, nemožno hovoriť o charaktere, ale o oportunizme.

Oportunizme, ktorý sa mu vďaka kultivovanému vystupovaniu, relatívne nekonfliktnej povahe a faktu, že s jeho osobou nie sú spojené takmer žiadne väčšie škandály, podarilo maskovať.

Ide o moc a nie o charakter

Áno, Matovičov predchodca aj tak patrí k tomu príčetnejšiemu, čo na tunajšej politickej scéne máme, ale nemalo by nám to brániť v pochopení toho, že v utorok sme boli svedkami chladného mocenského ťahu, ktorý bol prirodzeným pokračovaním kariéry a nie prejavom toho, že niekto tu „má gule“.

Ak si teda odmyslíme špekulácie, že pri vyhlásení šlo o divadielko pre médiá, vychádza nám z toho jediné – Pellegrini buď ovládne Smer, alebo založí vlastný subjekt, na ktorý dokáže pri priaznivej zhode okolností naviazať aj 15-20-percentnú podporu.

Subjekt mierne ekonomicky ľavicový, subjekt viac liberálny než konzervatívny a subjekt technokratický. A pokiaľ by takáto prípadná strana nemala skončiť v opozícii, bude potrebovať partnerov.

Už sme videli aj väčšie kuriozity

Pri pohľade na súčasnú stranícku ponuku si potom nutne uvedomíte, že najprirodzenejším takýmto partnerom by bolo mimoparlamentné Progresívne Slovensko, s ktorým Pellegrini zdieľa viac styčných bodov, ako sa na prvý pohľad zdá.

Eventuálnu náklonnosť pritom badať aj na opačnej strane. Irena Bihariová, ktorá sa môže stať šéfkou PS, napríklad v nedávnom rozhovore vyhlásila, že do súčasnej koalície by radšej kvôli rozporom v hodnotových otázkach ani nešla a zakotvila by v opozícii.

V tej však nebude chcieť existovať večne a ak jej stranu k smeráckemu „slniečkarovi“ nepriviaže silný názorový prienik, tak nutnosť robiť kompromisy a voliť menšie zlo (ktoré pre ňu Pellegrini v porovnaní s Kotlebom, Kollárom, Matovičom pravdepodobne predstavuje), to dokáže určite.

A čo poviete na rozpad štvorlístka a predčasné voľby?

Zdá sa vám to ako čítanie z vešteckej gule? Možno máte pravdu a teoretizovať o výsledku budúcich volieb v čase, kedy takmer neskončili ani tie predošlé môže byť smiešne, no istá konštelácia robí teóriu o spájaní Pellegriniho a PS oveľa reálnejšou.

Sú ňou predčasné voľby, ktoré pri bezprecedentnej hospodárskej recesii, ktorá nás čaká, a neriadenej strele v premiérskom kresle rozhodne nie sú fikciou. Koniec koncov, vláda na Slovensku padla aj pre väčšie „hlúposti“.

Skorší termín volieb by pritom zamedzil riziku vzniku nových nepredvídateľných strán, posilnil PS-ko, ktorému by odovzdali hlasy tí, ktorí v minulých voľbách zachraňovali strany na hranici zvoliteľnosti a znamenal by aj naštartovaného Pellegriniho, ktorému by pomohol napríklad aj wow efekt po jeho dôstojnom zvládnutí počiatkov koronakrízy.

Ak by sa teda predčasné voľby konali napríklad o rok, vláda by mohla byť poskladaná z Pellegriniho nového Smeru či jeho novej strany, Progresívneho Slovenska a niekoho ďalšieho.

Ako vraví jedno populárne meme – change my mind.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

35

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Danko chce byť stále predsedom SNS. A jej posledným klincom do rakvy

Danko chce byť stále predsedom SNS. A jej posledným klincom do rakvy

KOMENTÁR SNS nosí punc tradície a národovectva takmer 150 rokov. V minulosti strana združovala národnú inteligenciu Slovenska a medzi jej členov patrili takí velikáni ako Svetozár-Hurban Vajanský, Vavro Šrobár, Martin Rázus, Matúš Dula či Milan Hodža. Bohužiaľ, jej poslední dvaja predsedovia..

Sú to proste pokrytci

Sú to proste pokrytci

KOMENTÁR Poznáte typické správanie psa, ktorý spoza plotu breše a cerí zuby ostošesť, a keď ho pustíte von za bránu,..

V USA vzniká rasistický kult

V USA vzniká rasistický kult

KOMENTÁR Na území Spojených štátov vznikol rasistický kult so všetkými prvkami, ktoré túto odvážnu a donedávna..

Fica je človeku takmer ľúto

Fica je človeku takmer ľúto

KOMENTÁR Robert Fico dnes dokázal zázrak. Vydoloval kúsky empatie aj z tých, ktorým by celé roky nenapadlo, že im bude predsedu..