Kotlebovi sa rozpadá poslanecký klub. KDŽP odchádza a ukazuje na Mazureka

Tomáš Taraba (Zdroj: NRSR online)

AKTUALIZÁCIA Poslanci strany Kresťanská demokracia, život a prosperita (KDŽP), ktorí sa do parlamentu dostali na kandidátnej listine ĽSNS, odchádzajú z poslaneckého klubu kotlebovcov. Na tlačovej konferencii o tom informoval predseda KDŽP Tomáš Taraba. Zdôraznil, že nikdy nebol členom ĽSNS a nemal záujem vytvárať nijaké pakty medzi Smerom a ĽSNS.

Článok sme v závere aktualizovali o reakciu ĽSNS.

V prípade spoločnej tlačovky s poslancami Smeru Kérym a Podmanickým, ktorý už v strane skončil, bola médiami „politicky dezinformovaná“, ako keby šlo o nejaký politický pakt, aj keď podľa Tarabu o žiaden pakt údajne nešlo.

„Ján Podmanický bol nútený opustiť Smer nie preto, že by mal škandály, ale musel odísť preto, že sa nebál postaviť za hodnotovú politiku a politiku ochrany práv, žien, detí a rodiny,“ povedal líder KDŽP s tým, že Podmanický podľa neho iba obhajoval normálne Slovensko.

Taraba zároveň obvinil Annu Záborskú z Kresťanskej únie, že ustúpila zo sľubov, ktoré dala svojim voličom. Záborská sa totiž vyjadrila, že nateraz nechce sprísňovať potratový zákon, ale namiesto toho chce pomáhať ženám, aby potraty nemuseli podstupovať.

Mazurek ako dôvod na odchod

„Prišli sme presadzovať do parlamentu zákony v prospech rodín, žien a detí a to robiť budeme. Bol som prekvapený, ako sa proti nám na internetových platformách postavil Milan Mazurek,“ povedal Taraba. Pripomenul, že KDŽP pod jeho vedením bola pred voľbami súčasťou volebnej koalície spolu s ĽSNS.

„Neviem ignorovať, ak Milan Mazurek, ktorý je druhý najvplyvnejší poslanec ĽSNS, definuje náš postoj ako nebezpečenstvo pre ĽSNS. My sa necítime hrozbou pre ĽSNS a určite naše kroky ĽSNS v ničom neškodili a neškodia. Nedá sa fungovať v klube, keď nie Kotleba ale Milan Mazurek bude každú našu iniciatívu označovať termínmi ako použil na internete. Preto sme sa rozhodli, že budeme so Štefanom a Filipom Kuffom pôsobiť v parlamente ako nezávislí poslanci,“ povedal líder KĎŽP.

Na margo Mazurekovej kritiky voči spolupráci KDŽP s Podmanickým Taraba dodal, že to bol práve Podmanický, kto v minulosti nemal problém hlasovať za zákony navrhované kotlebovcami. „Nejdeme do žiadnej kultúrnej vojny, presadzujeme zákony, ktoré od nás voliči očakávajú,“ vyhlásil Taraba. Od predsedu Kotlebu údajne žiaden tlak necítil, ale ide vraj o to, že Mazurek nazval KDŽP hrozbou pre ĽSNS.

Reakcia ĽSNS

O reakciu na rozhodnutie členov KDŽP opustiť poslanecký klub ĽSNS sme požiadali stranu Mariana Kotlebu. Hovorca ĽSNS Ondrej Ďurica v stručnej odpovedi pre Denník S uviedol, že spory medzi Mazurekom a Tarabom vraj neboli nijak zásadné.

„ĽS Naše Slovensko rešpektuje rozhodnutie poslancov KDŽP. Nedorozumenie medzi Tomášom Tarabom a Milanom Mazurekom sme ani v rámci strany, ani v rámci poslaneckého klubu nevnímali ako nejaké zásadné. Skôr ako nedostatok vzájomnej komunikácie. Napriek rozhodnutiu poslancov KDŽP sme radi, že práve vďaka ĽS Naše Slovensko je o týchto troch konzervatívnych poslancov v súčasnom slovenskom parlamente viac,“ odpísal Ďurica v reakcii.  

— Tomáš Pilz

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

4

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Rokovania o vytvorení jednotnej maďarskej strany sa posunuli dopredu

Rokovania o vytvorení jednotnej maďarskej strany sa posunuli dopredu

Počas tohto týždňa pokračovali rokovania medzi Mostom-Híd, Stranou maďarskej komunity (SMK) a hnutím Spolupatričnosť o vytvorení spoločnej maďarskej strany. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Mosta-Híd Klára Magdeme, rokovania od podpísania memoranda o vytvorení novej strany v auguste..

Odoberajte náš newsletter